Fradi műsorlap (1980/81, 1981/82, 1982/83)

1980/81 - 1980 / 65. szám

Az FTC nemzetközi mérkőzéseinek sorozata 80 éve kezdődött. Csapatunk 1901 tavaszán képviselte először színe­inket nemzetközi mérkőzés keretében. Folytatásos sorozatunkban 111 külföldi csapatról emlékezünk meg. Felelevení­tünk egykori meccstöredékeket gólokat, fájdalmas és örömteli pillanatokat. A visszaemlékezés sorrendjét a mérkőzés­szám határozta meg. A legtöbb meccset a bécsi zöld—fehérekkel a Rapiddal ját­szottuk. Ezután a SLAVIA PRAHA csapata következik. Siam Praha (Csehszlovákia) Alapítva: 1893 színe: piros-fehér AZ FTC—SLAVIA MÉRKŐZÉSEK. 1902. május 4. Prága: Slavia—FTC 4-1 1902. november 23. Prága: Slavia—FTC 8-3 1906. szeptember 8. Budapest: FTC—Slavia 5-§ 1916. november 5. Üllői út: FTC—Slavia 1-1 1916. november 12. Prága: Slavia— FTC 4-1 1917. április 29. Prága: Slavia—FTC 4—3 1917. május 28. Üllői út: Slavia-FTC 3-1 1917. szeptember 9. Budapest: FTC—Slavia 1-1 1917. szeptember 23. Prága: Slavia—FTC 5-2 1925. március 25. Prága: Slavia—FTC 6—0 1925. március 29. Budapest: FTC—Slavia 1-0 1925. szeptember 27. Prága: Slavia-FTC 3-1 1926. április 1. Budapest: FTC—Slavia 1-1 1926. december 25. Budapest: Ferencváros—Slavia 2—1 1927. május 22. Prága: Slavia—Ferencváros 2—1 1927. november 27. Prága: Slavia—Ferencvá/os 4—1 1927. december 4. Üllői út: Slavia—Ferencváros 4—1 1928. május 27. Hungária út: Ferencváros—Slavia 5—1 1929. december 8. Prága: Slavia—Ferencváros 3—0 1930. június 19. Prága: Slavia—Ferencváros 2—2 1930. július 12. Budapest: Ferencváros—Slavia 1—0 1931. december 6. Prága: Slavia—Ferencváros 2—1 1933. április 13. Prága: Ferencváros—Slavia 3—1 1936. június 21. Budapest: Ferencváros—Slavia 5—2 1936. június 26. Prága: Slavia—Ferencváros 4—0 1937. június 13. Prága: Ferencváros—Slavia 2—2 1937. június 27. Budapest: Ferencváros—Slavia 3—1 1938. szeptember 4. Prága: Ferencváros—Slavia 2—2 1938. szeptember 11. Budapest: Slavia—Ferencváros 2—0 1949. április 17. Budapest: Ferencváros—Slavia 8—3 1950. április 9. Prága: ÉDOSZ—Slavia 5-3 1957. február 27. Prága: FTC—Dynamo Slavia 3—3 A két csapat egymás elleni mérlege: 32 mérkőzés, 15 Slavia és 9 FTC győzelem, valamint 8 döntetlen. A gólkülönbség 87—66 a Slavia javára. A legnagyobb gólarányú FTC győzelem: 8—3 (1949—Budapest). A legnagyobb gól­arányú Slavia győzelem: 6—0 (1925—Prága) A KRÓNIKÁBÓL Tíz gól és kihagyott 11-es a Millenárison. 1906. szeptember 8. Millenáris: FTC—Slavia 5-5. „A közönség élénk tapssal és lelkes fölki­áltásokkal üdvözli a népszerű cseh csapatot, mely szemmel látható tetszéssel fogadja azt. Az FTC várat magára, miközben a csehek vé- gigheverednek a pályán. Látszik rajtuk, hogy biztosak fölényes győzelmükben. A közönség zajos türelmetlenségére végre megjelenik a magyar csapat is. Az első benyomás a csaló­dásé. Manglitz hiányzik, Braun pedig csak a taccsbírói zászlót szorongatja. Fényképezés után izgatottan állnak fel a csapatok. A Slavia kezd, térül fordul a labda, s az FTC a 2. percben már komért rúg. De a kö­vetkező percben már Dobronyi is munkában van és véd. A 8. percben Fiering egy hosszan előretolt labdával tétováz a büntető négyszö­gön belül, Koródy ügyesen eléje kerül, s a kö­zönség óriási rivalgása közben gólt lő. A 11. percben az ofsiden álló Kosek kiegyenlít. Weinber faultja miatt 11-esből Kosek meg­szerzi a vezető gólt is. Nem sokáig örülhetnek a sikernek. Pákay a 32. percben igazán szépen kiegyenlít. Roppant heves a tempó. A 42. percben Weisz egy jól csavart labdával gólt lő, 3-2! Félidő. A szünet alatt már a magyarok győzelmi esélyeiről folyik a beszéd. A 2. percben a kö­zönség örömujjongása közben Schlosser a negyedik gólt lövi. A Slavia erre rendkívül durva stílust kezd. Rajta veszt, mert gólt vét, mely a magyarok 5—2 arányú vezetését szerzi meg. A csehek izgatottan játszanak, de a 14. percben Benda révén igazán szép gólt érnek el. A magyar csapaton a fáradtság jelei mutat­koznak, s a hátvédek már rövideket rúgnak, így a játék az FTC térfelén folyik. A 29. perc­ben Weinber gáncsa miatt a csehek 11-eshez jutnak és ebből a negyedik góljukat lövik. Ismét élénkül erre az iram. Kovács lerohanása igen veszélyes, de a döntő pillanatban egysze­rűen legázolják. A bíró büntetőrúgást ítél, mit a csehek nem akarnak elfogadni. Sértegetik a bírót, mire Herczog a matchet lefütyüli a 35. percben. A cseh csapat közben ki akar vonulni a pályáról, a közönség fenyegető magatartása, s vezetői azonban visszatartják a sportszerűt­len lépéstől. Tíz percnyi huzavona után a bíró­nak elégtételt adnak, mire a mérkőzés folyik tovább. De a magyar csapat teljesen kedvet­lenül játszik már, s midőn a csehek Koseket állítják a kapuba, annyira zavarba hozzák a 11-est lövő Schlossert, hogy az Kosekbe lövi a labdát. A csehek ezután a deprimált magyar csapat kapujába Kosek által belövik a ki­egyenlítő gólt is, így az izgalmas mérkőzés eldöntetlenül végződik." A Slavia részéről feltétlenül Kosek volt a mérkőzés hőse, hiszen rúgott négy gólt és ki­védett egy 11 -est. .. AZ ELSŐ GYŐZELEM PRÁGÁBAN! 1933. április 13. Prága: Ferencváros—Slavia 3-1 A sokszoros csehszlovák bajnok első ízben szenvedett vereséget otthonában magyar csa­pattól! A Fradi nagyszerűen kezdett s már a 11. percben Toldi lövésével szemben Planicska tehetetlen volt. A 20. percben ismét ő volt a főszereplő: „Toldi egyedül tör előre. Amikor támadják Székely elé játszik, majd a center újra neki adja a labdát. Remek a támadás, már csak Planicska van hátra, aki kifelé tart. Toldi azonban jó érzékkel emeli be a feje felett a labdát a hálóba, 2-0!" A prágai közönség tárgyilagosan megtap­solta a szép akciót, mint ahogy Háda nagy­szerű, bravúros védései is sikert arattak. A szép és váratlan győzelem idehaza nagy örö­met keltett, hiszen Prágában aSlaviát kétvállra fektetni óriási fegyvertény volt. Ez a Ferenc­városnak azóta is csak egyszer — 1950 húsvét- ján — sikerült! HÚSVÉTI SERLEG SIKER. 1950. április 9. Prága: ÉDOSZ—Slavia 5 3 A prágai Húsvéti-torna első napján a Fradi — vagy ahogy akkor nevezték, ÉDÖSZ — nagy közönségsikert aratott. Különösen Kocsist tapsolták meg egy csodálatos szép alakítás után: ,,A26. percben Kéri labdáját Czibor kapja, a szélső a balösszekötő helyén lévő és a kapu­nak háttal álló Kocsishoz játszik. Kocsis ebből a helyzetből húzza a kapura a labdát és az a bal felső sarokban köt ki. Ritkán látott remek teljesítmény volt! A közönség zúgó tapssal fe­jezi ki elismerését. Tovább rohamoz az ÉDOSZ. A 29. percben Horváth Kocsishoz ad. Kocsis becsapja Jelineket és a kifutó Kabicek mellett 8 méterről a kapu közapébe vágja a labdát. Kocsis pompás egyéni teljesítménye volt ez a gól is!" A mérkőzés után Podrazil, a Slavia edzője is elismerően nyilatkozott: — Szép és izgalmas mérkőzést vivott a két csapat, s valóban baráti légkörben zajlott le a mérkőzés. Az ÉDOSZ 18