Fradi műsorlap (1980/81, 1981/82, 1982/83)

1980/81 - 1980 / 64. szám

Magyar labdarugók Becsben. A Ferenczvárosi Torna-Club (álló alakok) a múlt héten először versenyzett Becsben az ottani Sport-Club Rapid csapatával, melyet a magyarok 4 : 2 legyőztek. FTC—Rapid 4 : 2 1928. október 28. Budapest: FTC—Rapid 7 : 1 A Ferencváros első KK döntője! A nagy gólarányú Fradi győzelem a visszavágóra is ele­gendő volt, az FTC KK-t nyertl 1928. november 11. Bécs: Rapid—FTC 5 : 3 1930. október 7. Bécs: Rapid—FTC 5 : 1 1930. október 15. Budapest: FTC—Rapid 1 : 0 1934. április 2. Budapest: FTC—Rapid 9 : 5 A Ferencváros nem mindennapi gólarányú győzelmével egyben Húsvéti-tornát is nyert. Sárosi György volt a torna hőse, hiszen a két mérkőzésen 9 gólt szerzett! 1936. június 1. Bécs: Rapid—FTC 5 : 3 1937. március 29. Bécs: FTC—Rapid 4 : 2 A Fradi ezzel a győzelmével története so­rán először nyert Bécsben Húsvéti-tornát. 1940. március 24. Budapest: FTC—Rapid 6 : 2 1940. december 25. Bécs: Rapid—FTC 6 : 1 A legnagyobb gólarányú Rapid győzelem! Bajnokok Tornája mérkőzésen született ez a számunkra szomorú eredmény. 1940. december 29. Budapest: FTC—Rapid 4 : 3 1946. április 21. Bécs: Rapid—FTC 1 : 1 Az FTC első külföldi mérkőzése a felsza­badulás után. 1947. április 7. Budapest: FTC—Rapid 5 : 2 Ez a győzelem is Húsvéti-torna elsőséget eredményezett. 1955, április 11. Bécs: Rapid—Kinizsi 2 : 2 A „Kinizsi korszak" egyik legértékesebb külföldi eredménye, 1956. április 1. Budapest: Kinizsi—Rapid 4 : 2 1959. december 26. Bécs: FTC—Rapid 2 : 1 1962. április 21. Bécs: FTC—Rapid 3 : 1 Mindmáig ez az utolsó győzelmünk . . . 1963. április 15. Budapest: FTC-Rapid 3 :3 1964. március 28. Bécs: Rapid—FTC 3 :3 Kétszer 3:3a „zárómérkőzéseken". Mindkettőt a Húsvéti torna keretében ját­szották. A két csapat találkozóinak mérlege: 44 mérkőzés, 22 FTC és 11 Rapid győze­lem. 11 döntetlen. A gólkülönbség 120—96 a budapesti zöld—fehérek javára. A legnagyobb gólarányú FTC győzelem: 7 : 1 (1928. Budapest) A legnagyobb gólarányú Rapid győzelem: 6 : 1 (1940. Bécs) Összeállításunkban az első és az utolsó találkozót elevenítjük fel. A Nemzeti Sport tudósítója így látta az 1907-es mérkőzést: „A nagy hőség és a lóversenyek dacára is meglehetősen sokan nézték végig az FTC őszi szezonnyitó mérkőzését. Bajnokcsapatunk ellenfele egy jóhírű bécsi csapat, a Rapid volt, amelynek a tavaszi szezonban Bécsben igazán jó eredményei születtek. Kétségtelen tehát, hogy elsőosztályú ellenfelet választott magá­nak az FTC. Hogy győzelme mindazonáltal fölényes volt, az örvendetes bizonysága volt annak, hogy bajnokcsapatunk megtartotta ré­gi játékerejét. Az egész nyáron át tartott at­létikai tréning hatása különösen a csatársoron látszott meg, mely jóval gyorsabb most, mint a múlt szezonban volt. Mindkét csapat össz- játékát erősen befolyásolta az, hogy a pálya nem volt a legjobb állapotban, miután a fű foltonként túl magas, másutt pedig homokos volt, s így a labda gurulósa bizonytalanná vált. Az elején frissen támad a bécsi csapat, mely csakhamar kornerhoz jut, melyet azonban a mieink könnyen védenek. A Rapid erősíti az iramot, s roppant veszélyes helyzetet teremt a magyar kapu előtt, melyet Dobronyi kapus pompásan véd. Braun beadása a 12. percben az egyik bécsi hátvéd lábáról hátrapattan, mi­re Schlosser ügyesen kiugrik vele, s megszerzi az első gólt. E siker feltüzeli a magyarokat, akik most egymás után vezetik a veszélyesebb- nél-veszélyesebb támadásokat, sőt Schlosser csakhamar még egy gólt lő, mit azonban a bí­ró lesben állás miatt nem ad meg. A bécsiek viszont szélsőik által igyekeznek a góllövésre, de veszélyes helyzeteket ritkán teremtenek, míg Weisz szép lefutása és jól helyezett lövésé­vel megszerzi a magyarok második gólját. A hátralevő idő változatos támadásokkal telik el. A második félidőben különösen a magyar csatárok erősen lankadnak, míg a Rapid egy ideig mintha frissebben mozogna, s több kor- nert ér el, de gólt egyet sem. Szerencsésebb az FTC, mely Gorszky váratlan lövésével újabb gólt lő, 3 : 0! Ezután lankad a játék, s mind­két kapus többször tesz bizonyságot ügyessé­géről, miáltal gól több nem is esik." 1964. március 28. Bécs: Rapid—FTC 3 : 3 A Húsvéti Torna nyitányán nagyszerűen helytállt a Ferencváros. Igaz, a Rapid szerezte meg a vezetést, de a 19. percben Albert egyen­lített. A 31. percben Fenyvesi dr. viharzott el a szélen, laposan beadott, Rátkai jó ütemben érkezett és két méterről a hálóba lőtt, 2:1. A II. félidő első percében Mátrai a gólvonalról vágta ki a labdát, majd Géczi bravúrjai követ­keztek. A 63. percben a bécsiek tizenegyesből egyenlítettek. Hét perc múlva Rátkai—Albert adogatás után Albert a hálóba helyezte a lab­dát, 3 : 2! Már-már úgy tűnt, hogy ez marad az eredmény, de a befejezés előtt 10 másod­perccel a Rapid egyenlített. A rendkívül izgalmas, változatos mérkőzé­sen az FTC helyzetei alapján győzelmet érde­melt volna. A Ferencváros kultúrált játéka nagy közönségsikert aratott. 17 év telt el. Ez az időszak mindkét csapat házatáján hozott nagy nemzetközi sikereket, kudarcokat. Azonban egy sajnálatos tény is erre az időszakra esik. A két csapat rendszeres találkozásai megszakadtak. Hol vannak már azok az idők, amikor évente kétszer-három- szor rendeztek Ferencváros—Rapid mérkőzé­seket? Talán most ismét kedvező fordulat várha­tó. A tavaszi hónapokban az FTC-ben járt Meisl Hugó, az egykori osztrák „futballvezér" fia, aki meghatódva figyelte, hogy archívu­munk egyik vitrinjében az édesapja által fel­ajánlott egykori serleg is látható. Néhány régi emlék felidézése után felvetődött, hogy a ha­gyományok szinte követelik: legyenek ismét FTC—Rapid mérkőzések. Amennyiben a tárgyalások eredményesen alakulnak, 1982-ben Budapest és Bécs szurko­lóserege ismét megtapsolhatja a két zöld—fe­hér: csapat egymás elleni játékát. Nagy Béla Ez is Ferencváros—Rapid mérkőzéssel kapcsolatos . . . Amint a felsorolásból is kitűnik a Fradi 1928-ban a bécsi 5 :3-as vereség ellenére is megnyerte a KK-t. A kupa átvétele azonban különbözött a ma már megszokott mozzanatoktól. Az történt ugyanis, hogy nem a küzdőtéren adták át a trófeát, és nem is a csapatkapi­tány vette át! A kupa átadása a mérkőzés után egy különös helyszínen történt: „A játékosok holtra fáradtan dideregtek a fűtetlen helyiségben, egy deszkaépület szellős részében, ahol egy box-ring hir­dette, hogy valami tréningteremben vagy szertárban vagyunk. Az „ünnepség" rö­vid volt. Fischer igazgató, a KK bizottság elnöke adta át Szigeti elnöknek a kupát I és a játékosoknak az aranyérmeket, hangsúlyozva, hogy a Ferencváros szemé­lyében a legjobb középeurópai csapat ju­tott ehhez a szép kitüntetéshez. Szigeti köszönő szavai után Holub, a Rapid el­nöke mondott néhány üdvözlő szót." Tudni kell, hogy az előző évben a I KK-t ünnepélyes nagy vacsora keretében adták át a győztes Spatának. Az MLSZ vezetői is felutaztak Bécsbe, hiszen vár­ható volt, hogy most is így történikk. A kupabizottság és az elkeseredett bé­csiek azonban nem sokat adtak az ünne­pélyességre. Úgy tompították a Ferenc­város sikerét, ahogy csak lehetett. „Fé­szerbe" azóta sem adták át a KK-t! Ak­kor az biztosan nagyon rosszul esett a I fradistáknak, de ma már kicsit „hálásak" I is vagyunk. A bécsiek egy páratlan kuri- ] ózummal gazdagították egyesületün­I két. . . 19