Fradi műsorlap (1980/81, 1981/82, 1982/83)

1980/81 - 1980 / 51. szám

Munkában a Fradi védelme az 1968-as FTC—Haladás (2 : 1) mérkőzé­sen. Balról: Horváth, Havasi és Páncsics. szott. A 2 pont sorsa csak a 81. percben dőlt el. A Fradi 22 méterre a kaputól szabadrúgás­hoz jutott. Ebedli futott a labdának és jól el­talált nagyerejű lövése a sorfal fölött védhe- tetlenül vágódott a bal felső sarokba. Emlé­kezetes, szép gól volt. SZOLNOKI LÉGIERŐ Alapítva: 1952. Színe: kék—fehér 1955-ben két mérkőzésen találkoztunk. Előbb a Népstadionban 7 : 0, majd a visszavágón Szolnokon 2 : 0 volt az eredmény. Idézzünk fel egy gólt a Népstadionból, majd Szolnok­ról: — „A 60. percben Kispéter szerelés után előretört, Vilezsálhoz adott, a balösszekötő 18 méterről váratlanul lőtt, s a labda védhetet- lenül vágódott a bal felső sarokba, 4 : 0". — „A 35. percben Kertész kitört, s mint­egy 25 méteres vágta után 10 méternyire a kaputól ügyesen, nyugodtan átemelte a ki­futó kapus felett a labdát, amely így az üres kapuba hullott, 1 :0". SZOLNOKI MÁV Alapítva: 1910. Színe: kék—fehér A Szolnoki MÁV egy évtizedig szerepelt az NB l-ben, s bizony sok figyelemreméltó jó eredményt értek el. A Fradival azonban rend­szerint nem bírtak. A 18. mérkőzésen 12 fe­rencvárosi és 4 szolnoki győzelem született, míg 2 találkozó döntetlenül végződött (47 :23). A legtöbb Fradi-gól az 1944-es mérkő­zésen esett: Ferencváros—Szolnok 6 : 0! Már az első félidőben eldőlt a 2 pont sorsa, hiszen a 43. percben már a negyedik gólt lőtték a zöld—fehérek. „Sipos előnyszabály után jó helyzetben tud elfutni a labdával. Alig pár lépéssel az alapvonal előtt a kifutó Florváth mellett laposan a túlsó, jobbsarokba lövi a labdát. A zöld—fehér közönség mámo­ros örömmel köszönti a gólt és ünnepli csa­patát." SZOMBATHELYI AK—SABÁRIA Alapítva: 1912. Színe: kék—sárga A profizmus bevezetésekor a csapat a város római kori nevét kapta. Hét évig szerepeltek az élvonalban, váltakozó sikerrel. A Fradi­val 11 alkalommal találkoztak, kilencszer a mieink győztek, de 1 döntetlen és 1 vereség is „becsúszott" (27 : 8) 1929 májusában volt a lenagyobb gólarányú Ferencváros győzelem: az Üllői úton 6 : 0-al vonultak öltözőbe a csapatok. A találkozón Toldi és Takács II 2—2 gólt szerzett. így értékelték őket: Takács — talán beteg lába miatt — kissé kímélte magát, de a kapu előtt vérbeli csatárnak bizonyult. A nap legszebb gólját lőtte, amellett minden labdán rajta-srolt, amelyik csak a gólszerzés lehetőségével kecsegtetett. A belső trió tag­jai közül Toldi volt ma a legelevenebb. Ez a fiatal játékos a kapu előtt valósággal félel­metes." Több, mint egy évtizeden át retteg­tek is a védők, ha Toldihoz került a labda . .. SZOMBATHELYI HALADÁS VASUTAS SE Alapítva: 1920. Színe: zöld—fehér A szombathelyi vasutascsapat 1936-tól szere­pelt az első osztályban, s hamarosan nagy nép­szerűségre tettek szert a vasi zöld—fehérek. A Fradival 1936 és 1979 között 63 bajno­ki mérkőzést vívtak. A mérleg: 40 FTC, 11 Haladás győzelem és 12 döntetlen. (149 :66) A legnagyobb gólarányú FTC győzelem 7 : 2 — ez kétszer is előfordult: 1937-ben a Hungária úti pályán, 1949-ben pedig Szom­bathelyen! A Hungária úti mérkőzésen egyébként a szombathelyiek 1 órán át 2 : 1-re vezettek! A Fradi az utolsó negyedórában azonban 5 gólt szerzett, s végül nagy fölénnyel nyerte a találkozót. Még egy érdekessége volt a mér­kőzésnek: mivel mindkét csapat zöld szere­lésben volt, a fradistáknak kék mezt kellett felvenni! Kék mezben zöld nadrágban azóta sem játszott a Ferencváros... TAXISOK-SZŰRKETAXI Alapítva: 1932. Színe: szürke—barna 1937 és 1940 között 6 alkalommal találkoz­tak. Ötször a Fradi győzött, egyszer a Szürke­taxi. Az utolsó mérkőzésen született meg a gólcsúcs, zöld—fehérek 7 :1-re győztek. Ami a mérkőzés pikantériáját illeti, a taxi­sok sokáig 1 : 0-ra vezettek! Pedig a Fradi­nak mindenképpen győzni kellett ahhoz, hogy egyenlő pontszáma maradjon a Hungá­riával. Ez ugyanis azt jelentette, hogy jobb gólarányával a zöld—fehér gárda nyeri a baj­nokságot! Nos, így történt ugyan, de félidő­ben is még csak 1 : 1 volt a Taxi ellen az eredmény. Azután azonban megindult a gól­gyártás és a mérkőzés végén bajnokcsapat­ként köszönthették szurkolóink a ferencvá­rosi gárdát. A Taxisok pedig néhány hét múl­va fúzionáltak a csepeliekkel, vagy ahogyan akkor nevezték őket a WMFC-vel. TESTVÉRISÉG Alapítva: 1909. Színe:fehér—zöld Mindössze két bajnoki mérkőzést játszottak. 1946 decemberében 2 : 0, 1947 tavaszán 5 : 2-es ferencvárosi győzelemmel zárult a találkozó. Az első mérkőzésen szembetűnő volt, hogy a Fradi végül csak két potyagóllal tud­ta legyőzni a lelkes Testvériséget. El is marasz­talták a zöld—fehéreket: „A Ferencváros lát­hatóan elbizakodva indult a küzdelemre. Úgy látszik, a játékosok azt gondolták, hogy a tíz gólok maguktól születnek. A mérkőzés folyamán azonban bebizonyosodott, hogy a szürke nevekből álló Testvériség védelme ezúttal nagyszerűen állta a harcot." TYPOGRÁFIA Alapítva: 1903. Színe: piros—sárga A Typográfia ellen 100%-os sikerrel szerepel­tünk. 1906-ban 15 : 0-ra, 1908-ban 12 : 2-re is sikerült a piros—sárgákat legyőzni. így 5 mérkőzés után az összesített 41 : 5- ös gólarány az erőviszonyokat megfelelően mutatta. A 15 : 0-ás mérkőzésen a kitűnő formában levő FTC csatársor — Braun, Schön, Koródy, Schlosser, Weisz — teljesen szétzilál­ta az előző hetekben jó eredményeket elérő nyomdászcsapatot. A legtöbb gólt egyébként a „szükség balszélső" Weisz szerezte, hatszor talált a kapuba. Az FTC-nek ez a 15 :0 mindmáig a bajno­ki gólrekordja. Még a régi Soroksári úti Fra- di-pályán született. . . Nagy Béla 9