Fradi műsorlap (1980/81, 1981/82, 1982/83)

1981/82 - 1980 / 72. szám

A 90. FTC-Szeged NB I-es mérkőzés előtt (második rész) A felszabadulás előtt 34 Ferencvá­ros—Szeged I. osztályú bajnoki mérkőzést rendeztek, míg 1945 után 1981. október 7-ig 55 ta­lálkozójukra került sor. Az 1945—46. évi bajnokság­ban először 1946. május 19-én, az Üllői úton találkozott a két Í rivális: Szeged—Ferencváros 3 : 2 (1 : 2)! Majd néhány hét múlva a Fradi utazott Szegedre, a visz- szavágás reményében ... A sze­gedi piros—feketék azonban el­söprő győzelmet arattak és 6 : 3 arányban szinte kiütötték a Fra­dit! A következő bajnokságban viszont az FTC „sziporkázott" és 5 : 0-ra nyert a szegediek ellen! 1947 tavaszán 2 : 2-re mérkőzött a Tisza-parti városban a két együt­tes, majd az 1947—48. évi NB I idénynyitóján bravúros szegedi si­ker született! Az Üllői úton, 20 000 néző előtt: Szeged-Fe- rencváros 3 : 0 (0 : 0)! 1948 tavaszán a szegedi visz- szavágót a Vasutas-stadionban — 10 000 néző előtt — rendezték meg, ahol a Ferencváros Deák 2 góljával 2 : 0 arányban diadalmas­kodott. 1948—49: A Fradi két mérkőzésen 16 (!) gólt rúgott a szegedieknek (9 : 2 és 7 : 0). 1950 őszén a zöld—fehérek már ÉDOSZ néven verték 2 : 0- ra a szegedieket. Majd 1951-ben a SZEOL AK két jogelődjével találta magát szembe a Ferencváros! A 4 mérkőzésen mindössze egyszer tudtak nyerni a vidékiek (FTC— Sz. Petőfi 2 : 1 és 2 : 0, FTC— Sz. Honvéd 3 :0 és 1 :1). 1952-ben a Tisza-parti stadion­ban lejátszott 1 :1 után a Szegedi Honvéd, az utolsó fordulóban, a kiesés ellen harcolva utazott a fő­városba. A decemher 8-i találko­zót a vendég szegediek nyerték, a 87. percben lőtt góllal 1 : 0 arányban! Egy évvel később a Fra­di mindkétszer diadalmaskodott, majd 1954-ben 3 : 2 és 0 : 1 volt a Ferencváros—Szeged találkozók eredménye. Az 1956-tól 1958-ig megrendezett 5 bajnoki mérkőzé­sükön három FTC siker (3 : 0, 3 : 0, 2 :1) mellett mindössze egy szegedi győzelem született (2:1), míg 1957-ben 1 : 1 arányú döntet­len lett az eredmény. Az 1959— 60. évi NB l-es idénynyitó az Ül­lői útra szólította az újonc szege­dieket. A SZEAC — hatalmas meglepetésre — gól nélküli dön­tetlenre végzett a sokszoros baj­nok Ferencvárossal! 1960 tava­Fenyvesi a vetődő Korányi mel­lett gólt szerez az 5 : 1-es FTC— SZEAC mérkőzésen. A háttérben Szőke és Albert. szán Szegeden került sor a két csa­pat mérkőzésére, és a Tisza-parti stadionban új vidéki nézőcsúcs született. 30 000 néző figyelte a két együttes bajnoki küzdelmét, sem előtte, sem azóta nem voltak ennyien szegedi mérkőzésen! A Fradi egybként Albert góljával 1 : 0-ra győzött. Az 1960—61. évi IMB l-ben 4 : 0-ás Fradi és 2 : 0 arányú szegedi győzelmek követ­keztek. Majd egy évvel később mindkétszer 2 : 1 arányban a fővárosi gárda diadalmaskodott. Az Üllői úti mérkőzés már-már úgy tűnt, hogy 1 : 1-re végződik, amikor az utolsó előtti percben Albert nagyszerű pörgetésével 2 : 1-re alakult az eredmény! Az 1962-63. évi NB I idény­nyitója a Tisza-parti stadionba szólította a Ferencvárost. A SZE­AC — 26 000 néző előtt — Nemes góljával 1 : 0-ra verte a zöld—fe­héreket. Ennek ellenére a Ferenc­város biztosan nyerte a bajnoksá­got, így az utolsó fordulóban meg­rendezett FTC—SZEAC mérkőzés már csak egy jubileum miatt volt érdekes. A két együttes ugyanis éppen fél évszázada, 1913. június 29-én találkozott először egymás­sal, igaz akkor barátságos mérkő­zésen. (Schlosserék 5 : 0-ra nyer­ték azt a találkozót Szegeden.) Az 1963. júniusi idényzárót pedig szintén a bajnok Fradi nyerte 3 : 1 arányban. Az 1963. őszi egy- idényes bajnokságban az FTC-nek két utolsó mérkőzésén legalább egy pontot kellett szereznie ah­hoz, hogy bajnok legyen. Ám Fra­di szemszögből nézve Szegeden 1 : 2, Dorogon szintén 1 : 2 lett az eredmény, így a Győri ETO nyerte a bajnokságot. . . Az 1964 és 1971 között le­játszott 12 FTC—Szeged mérkőzé­sen 10 Fradi győzelem (köztük 6 : 1, 5 : 0, 5 : 1,4 :0), egy dön­tetlen (1965-ben 1 : 1) és mind­össze egyetlen szegedi siker (1970-ben 1 : 0) született. A Fra­di 1968-ban harmadik legnagyobb arányú győzelmét (6 : 1) aratta a Tisza-parti városban. Ennél na­gyobb arányban csak 1949-ben (7 : 0) és 1929-ben (6 : 0) győz­tek. Az 1972-73. évi NB l-ben mindkétszer döntetlenre mérkőz­tek, majd 1973. szeptember 22- én, a Népstadionban: FTC—SZE­OL 1 : 2! Ez volt a szegediek 21. győzelme a Ferencváros ellen, mert azóta csak ferencvárosi sike­rek, illetve döntetlenek születtek. Utoljára NB t-es mérkőzésen 1978. március 1-én 10 000 néző előtt a Tisza-parti stadionban ta­lálkozott egymással a két csapat. Bálint öngóljával a hazaiak szerez­tek vezetést, ám 4 perc múlva Bálint kijavította hibáját, majd Mucha szerzett vezetést a zöld- fehéreknek. Már-már úgy tűnt a Fradi ismét győztesen távozik Szegedről, amikor a 90. percben Jernei 11-esből Szegeden tartotta az egyik pontot. (2:2)... S most — 1981. október 7-én — újra a Tisza-parti stadionban találkozik a két együttes. Sorrend­ben 90. alkalommal! Vitos György 8