Fradi műsorfüzet (1975-1979)

1979. szeptember

Szép volt Pista! BÜCSÜMÉRKÖZÉS ELŐTT Bizonyára emlékezetes nap lesz Géczi István éle­tében 1979. augusztus 7-e. A régi mezben kifutni a pályára, utoljára szerepel­ni az FTC csapatában, utol­jára hallani’ a szurkolók zsongó buzdítását — fel­emelő és ilyenkor megható dolog. Ismét elbúcsúzik a zöld gyeptől egy kiváló sport­emberünk. Igaz már mint „obsitost” érte ez a meg­tiszteltetés, hiszen utolsó hivatalos mérkőzését 1975- ben játszotta. Már akkor is megható volt a búcsú, az utolsó bajnoki félidő. „A Hajrá Fradi!” pattogó dallamaira Géczi István csapatkapitányi szalaggal a karján utoljára vezette pá­lyára NB I-es mérkőzésen csapatát. A zöld-fehérek népszerű válogatott kapu­sát búcsúztatták. Az egye­sület nevében Harót János, majd Csikós Gyula, az MLSZ nevében Krizsán Jó­zsef köszöntötte. Amikor a játékvezető véget vetett az első félidő­nek, Géczi átadta az egyes mezt a fiatal Kollárnak, majd a két csapat sorfala között, a nézők vastapsától kísérve, bevonult az öltöző­be.” És most nemzetközi ta­lálkozón is az utolsó, a bú­csú szereplés következik. Hogyan tervezi az ünnepelt a búcsút, mennyi ideig vé­di az FTC kapuját? — A végső búcsún 10— 15 perces játék is elegen­dő már, remélem ezúttal is helytállók. Nagyon szép volt az STC elleni bajnoki „búcsú-félidő” is, köszö­nöm a szurkolók szerető tapsát. A vezetők, edzők és játékostársak mellett na­gyon sokat köszönhetek a szurkolóknak is. Egész pá­lyafutásom alatt mindig éreztem szerető támogatá­sukat. Az utolsó 10 perc előtt ezt úgy érzem el kel­lett mondanom ... A kaput nyugodt szívvel adom majd át, hiszen a tehetséges fia­talok eredményeimet úgy gondolom, nem csak elérik, de túl is szárnyalják. 1977-ben szomorú napok jártak Géczire. Emlékeze­tes sérülése után napokig életveszélyes állapotban volt, és Pistának ott is győzni kellett. Az ünnep perceiben is érdemes visz- szaemlékezni erre, hogyan is zajlott le ez a „nagy mérkőzés”? — Nagy „rangadó” volt! A végén győztem, a 2 pont helyett ezúttal 1 életet, a sajátomat nyertem. — Ahogy minden jelen­tős dolog, úgy ez is az FTC- pályán történt velem. Fia­tal kapusokkal foglalkoz­tam, és az egyik felugrás­nál egy fatális véletlen folytán úgy megsérültem, mint aktív pályafutásom alatt sohasem. Három olyan súlyos belső sérülést szen­vedtem, amelyből már egy is halálos lehetett volna! Hála dr. Budai Pál főorvos gyógyító gondoskodásának, visszahozott az életbe ... Minden sportembernek vannak örökké felejthetet­len, emlékezetes mérkőzé­sei, versenyei. Amikor a búcsúmérkőzés szóba ke­rült, Harót János önkénte­lenül is felkiáltott: — Nekem Pista a braun- schweigi mérkőzésen mu­tatta be a kapus magasis­kolát. Hogy ott miket vé­dett! Pedig hosszú-hosszú éveken át idehaza és kül­földön is láttam szinte va­lamennyi mérkőzését. Azt az 1971-es braunschweigi teljesítményét soha nem tudom elfelejteni, mint ahogy Géczi István sem. Na és maga az ünnepeit mire emlékszik vissza a legszívesebben? Az 500 mérkőzésből melyik volt a legkedvesebb? — A szép emlékek ben­nem is — gondolom má­sokban is — erősebben él­nek, mint a szomorúak. Nekem nagyon sok örömte­li élmény jutott, mindjárt az első FTC-beli szereplés alkalmával is. Soha nern tudom elfelejteni az 1965-ös torinói VVK-döntőt, ahol úgy érzem, részem volt ab­ban, hogy a hálónk érintet­len maradt. — Egy másik kupadön­tő, az 1968-as leedsi mér­kőzés is felejthetetlen. Bár 1:0-ra kikaptunk, a hűvös angolok másnap áradoztak a teljesítményemről. Az er­ről szóló „dokumentumo­kat”, az akkori angol újsá­gokat azóta is őrzöm ... — Ha szép emlékekről beszélünk, ismét egy kupa- mérkőzést kell említenem. Az 1975-ös Crvena Zvezda elleni KEK elődöntőt nem lehet elfelejteni. Belgrád- ban 110 ezer tomboló néző előtt szerepeltünk siker­rel! így pályafutásom leg­nagyobb élményének, ezt a „kupamérkőzés mesterhár­mast” tartom. AZ UTOLSÓ 10 PERC 1979. augusztus 7. Üllői út; 30 000 néző: FTC—FC Bruges 3-0! „A kezdés előtt kedves kis ünnepség keretében Mészáros József, a labdarú­gó-szakosztály elnöke adta át a klub ajándékát juta­lomjátéka alkalmából a ki­tűnő sportembernek, a bú­csúzó Géczi Istvánnak. A vendégcsapat kapitánya, Bastyns is ajándékot adott át Géczinek, a játékostár­sak pedig egyenként meg­ölelték, megcsókolták a ka­pust. A vendégcsapat vezette az első veszélyes akciót, s a 4. percben akár gólt is sze­rezhetett volna. A villám­gyors Velheeske középen kiugrott, faképnél hagyta a védőket, már csak a kifu­tó Géczivel állt szemben, amikor a veterán kapus bravúros vetődéssel lábbal tisztázott. A 10. percben nagy taps köszöntötte a levonuló Gé- czit, aki a kapitányi szala­got Nyilasinak, a kaput pe­dig Zsiborásnak adta át.” (Népsport) Amikor Géczi a Spinger- szoborhoz ért, ott várta Mé­száros József, a labdarúgó­szakosztály elnöke. Átölelte régi játékosát, úgy kísérte az öltözőbe. Több volt ez az egyszerű „hivatalos” búcsúztatásnál, hiszen Mé­száros volt az az edző, aki a hatvanas évek elején a még ifjú Géczit az Üllői útra hozta. A sors nemes ajándéka volt, hogy az egykori mester, játékosá­nak nemcsak az első, ha­nem az utolsó mérkőzésé­nek is részese lehetett... Géczi István ma már nem tízezrek előtt szere­pel. A stadionok zúgása is elhalkult, már a jövőért dolgozik. Nagy szerelmétől, a labdarúgástól nem tudott elszakadni. Szakedző az FTC-bén, kapusokat, sport­embereket nevel. Nagy Béla 3