Fradi műsorfüzet (1975-1979)

1976. szeptember

1908-9 FTC —Főv. TC 1:1 „A zöld-fehérek utolsó baj­noki mérkőzése váratlanul nagy gólzáport zúdított a fővárosiak hálójába. Baj­nokcsapatunk játékán nem igen látszott meg, hogy a szezon végén vagyunk, bár az ellenfél rossz játéka munkájukat nagyon meg­könnyítette. A Ferencvá­ros csatárai még lazsáltak is, s akárhány tiszta hely­zetet a fölénye tudatában nem is igyekeztek kihasz­nálni.” Az őszi idényben, a még 2. helyen álló FTC, 190!) ta­vaszán pontveszteség nél­kül szerepelt, s végül 6 pont előnnyel, fölényesen nyerte a bajnokságot. 1909-10 1910. május 0., Millenáris: FTC— MTK 2:0 Ilyen érdeklődés még nem kísért eddig mérkőzést Ma­gyarországon! 14 300 je­gyet bocsátottak ki, mind elkelt! És a közönség még Í ött, jött. Közel ötezer em- >er ostromolta a 4 órakor lezárt kapukat. A rendőr­ség kordont vont. Hiába. A közönség még mindig be­szivárgott valahogy. Még az előmérkőzés (BAK — BTC 1:0) alatt betörték a kaput, s a betóduló nézők körülvették a pályát, egé­szen a partvonalig húzód­va! Igaz, a mérkőzésnek óriási tétje volt, amelyik csapat győz az már szinte bajnoknak is számítható. (Egy mérkőzés volt még hátra.) A nagy izgalommal várt mérkőzést az FTC biztosan nyerte. Az I. fél­időben Koródy gurította a kapuba a labdát, az egyéb­ként kitűnő napot kifogó Domonkos mellett, a má­sodik gólt a II. félidő 20. percében Weisz beadása nyomán Schlosser fejelte. Az óriási hangorkán már nemcsak a mérkőzés, ha­nem a bajnokság győztesét is köszöntötte. Ez volt az FTC ötödik bajnoksága! 1910-11 1911. február 12., üllői út: FTC-MTK 2:1 Az új FTC-pálya megnyitó mérkőzése! A sors szeszé­lye folytán az év első for­dulójára esett a rangadó. Fagyos, zord, havas idő­ben is tekintélyes számú közönség foglalt helyet az egyelőre még csak egy le­látón és szemben, az álló­hely részben fedett domb­oldalán. A pálya így, még nem teljesen készen is (a klubház sem állt még!) — imponáló látványt nyúj­tott. A kontinensen ilyen szép, az akkori viszonyok­hoz képest korszerű pályát még nem lehetett látni. A lelátó alatt tornaterem, me­dence, iroda, raktár és ren­geteg kis helyiség volt. A pályaavatás a házigazda FTC győzelmét hozta. Bár korántsem olyan mérték­ben, ahogy az akkori hely­zet alapján várták. Az FTC bajnokcsapata részben a múlt, erős idénytől fáradt­nak, részint készületlennek bizonyult. Jól kezdett — és a végén nagyon visszaesett. A fradistak már az első percekben vezethettek vol­na, de a játékvezető téve­sen nem ítélt gólt. Schlosser a labdát fogó kapust meg­lökte, a kapus kiejtette a labdát és ezt Slózi a kapu­ba rúgta. Az akkori szabá­lyok szerint a kapus lökése megengedett, szabályos volt. A 29. percben meg­szerezte a vezetést az FTC: a kitörő Schlossert Bíró már leszerelte, de az elpat­tanó labdára Slózi ráro­hant és óriási lövéssel a kapuba küldte. Megszüle­tett az új pálya első gólja! Két perc múlva Schlosser lövésébe Révész kézzel nyúlt bele, a megítélt li­est Schlosser a sarokba be­helyezte. 2:0. A második já­tékrészben felülkerekedett az MTK és Farkasnak si­került szépíteni. Majdnem kiegyenlített az MTK, Far­kas beadását Sebestyén ka­pura fejelte, Fritz kifutott, de a kapuba rohanó Wein- ber a gólvonalról kifejelte a labdát. Havas már gólt is ítélt, de a gólbíró figyel­meztetésére megváltoztat­ta döntését. Maradt a 2:1. Az FTC ezzel a győzelmé­vel utolérte az addig veze­tő MTK-t, majd sorozatos jó eredményeivel elhúzott a mezőnytől, s végül 8 ponttal előzte meg a 2. he­lyen végző kék-fehéreket. Bajnokságot ekkora íölény- nyel addig még nem nyert magyar csapat. 1911-12 Az FTC első „aranycsapa­ta” folytatta diadalmas szereplését, ismét óriási fö­lénnyel szerezte meg a baj­noki címet. A bajnokság egyik gólzáporos mérkőzés- sén - FTC-III. kér. TVE 11:3 — történt az a mai napig is példátlan eset, hogy FTC játékos 8 gólt rúgott az ellenfél kapujába! Schlosser Imre, a kor leg­népszerűbb labdarúgója góljaival szinte kiütötte az óbudai csapatot. Külön ér­dekesség, hogy az óbudai gárdát a kieséstől az a 3 gól mentette meg, amit ezen a találkozón a Fradi­nak rúgott. 1912-13 1913. június 15-én befeje­ződött a bajnokság, a záró­mérkőzésen az FTC 4:l-re győzött a Terézvárosi TC ellen. A TTC kiegyenlítő gólja után az FTC rákap­csolt, s nagy küzdelemben megszerezte a győzelmet. Érdekesség: egy perc alatt két gólt is lőttek az FTC csatárok! A 86. percben ugyanis Schlosser és még ugyanebben a percben Tóth is eredményes volt. Az 1912 — 13. évi bajnokság sorrendben az 5. zöld-fehér bajnoki elsőséget hozta. Az 1908 és 1913 közötti idő­szak az FTC fennállásának egyik legsikeresebb korsza­ka. Az amatőr évek „arany­csapatának” sorrendben 5. bajnoksága ezreket tett az FTC, sőt a magyar labda­rúgás rajongójává. 1925-26 Az amatőr korszak utolsó bajnoki kiírása. Több mint 10 év után ekkor lett ismét bajnok az FTC. Küzdelmes mérkőzéseken, nagy csa­tákban kivívott bajnoki cím volt ez. A BEAC elleni tavaszi találkozó példáu 1 félbe is szakadt. Határta­lan lelkesedéssel és lendü­lettel kezdett a BEAC, és hamarosan 2:0-ás vezetést szerzett. Ezután az egye­temisták két játékosát a bíró reklamálás miatt ki­állította. Az izgalomtól fű­tött légkör megzavarhatta a játékvezetőt, mert ezután egy tiszta 11-est nem adott nieg az FTC javára. Szü­netben az egyetemisták annyira idegesek voltak, hogy nem akartak a II. félidőre kivonulni a bírói ítéletek miatt. Nagynehe- zen a vezetők kituszkolták a csapatot, de miután az FTC kiegyenlített és a já­tékvezető egy jogtalan szögletrúgást ítélt a BEAC ellen, az o5. percben 2:2-es állásnál levonultak a pá­lyáról. A mérkőzés 2 pont­ját 0:0-ás gólaránnyal az FTC kapta. Néhány hónap múlva pedig lezárult az utolsó amatőr bajnokság: zöld-fehér elsőséggel! 1926-27 1926 nyarán hazánkban is bevezették a profizmust. Az FTC név Ferencváros FC-re változott. Augusztus utolsó napjaiban leját­szotta első bajnoki mérkő­zését az „új” ferencvárosi csapat: Ferencváros — Bu­dai 33 6:2.„Már a kora dél­utáni órákban 25 000 főnyi közönség lepte el a Hungária körúti pálya tribünjeit és lép­csősorai, hogy tanúja lehes­sen a magyar földön magyar csapatok közötti legelső pro­fesszionista ligamérkőzésnek. Professzionistákhoz nem na­gyon illő pontatlansággal, 3/4 3 órakor kezdődik a 2 órára hirdetett mérkőzés. Nagy taps fogadja a 33-asokat, de még nagyobb a Schlosserrcl az élükön meg­jelenő zöld-fehéreket. Szünet előtt és után egészen más képe volt a játéknak. A budaiak fiatal legénysége olyan határtalan lelkesedés­sel, olyan mindent elsöprő lendülettel és amellett egy­mást oly nagyszerűen meg­értőén támadott, hogy teljesen megzavarta a zöld-fehérek védelmét. Szünet után hirte­len összeroppant a jórészt fiatal erőkből álló budai együttes, és a 10 emberrel is nagy energiával támadó zöld-fehéreknek 8 perc alatt sikerült nemcsak kiegyenlí­teni, hanem a vezetést is meg­szerezni. Ettől kezdve végig a nagyszerűen lendületbe jö­vő Ferencváros a támadó. A szenzációsan debütáló Bu- kovi újból és újból frontba dobja csatársorát, ahol a sé-