Fradi magazin (2001)

2001. június / 4. szám

100 éve már Rendhagyó kis összeállításunk pillanatokat villant fel a századelő világából. Érdekes kis hírek, események arról, hogy a Fradi történetéből és a világ eseményeiből - mi volt egy időben? Nevezetes események -1901 Amerikában piacra kerültek az első gramofonlemezek. Csak az egyik oldal „működött”, Enrico Carusónak, a híres olasz tenornak hangját adta vissza... * * * Ugyanekkor Budapesten az FTC első 2 bajnoki pontját szerezte! A gramofonlemez és az FTC első győztes bajnoki meccse - egy időben volt... * * * Földrengés volt Magyarországon. - Megalakult az FTC öregfiúk csapata, méghozzá „Vén Dicsőség” néven. * * * A Nobel-díjakat 1901-ben adták át először. Az alapító, a svéd Alfred Nobel ezzel akarta az irodalom, a kémia, a fizika és az orvos­tudomány, valamint a békemozgalom kiemelkedő teljesítményeit jutalmazni. Az első díjazottak között volt Henri Dunant, a Vöröskereszt alapítója és Wilhelm Conrad Röntgen, német fizikus. * * * Az első Nobel-díjak átadása idején játszották az első FTC-MTK meccset! Az MTK-nak ez volt az első próbálkozása, a barátságos mérkőzést az FTC 5-0-ra nyerte. * * * Európából először sikerült távirati jelet továbbítani az Atlanti óceán túlpartjára! * * * Ekkor jelent meg először FTC címergrafika a Sport-Világ újság­ban. Az FTC címergrafika kliséjét Vajda Károly alelnök a saját pénzén készíttette el... * * * Az amerikai King Camp Gillette kereskedelmi képviselete úttörő ötletet valósít meg - cserélhető pengéjű borotvakészüléket állít elő! Gillette bebizonyította, hogy lehet papírvékonyságú acélpengéket előállítani. A Gillette „biztonsági borotvát” csak két év múlva tudták árusítani. Addigra a Fradi már megnyerte első bajnoki címét... Amikor a Gillette-borotvák megszülettek, akkor fényképezték le az FTC-t először. FTC *!*ö műtermi csapatfényképe. Balról állnak: Békés Gy., Maiaky M., Horn, rváth, Berán, Maros, Maiaky].; ülnek: Fekete, Pokorny, Kárpáti Béla, Pápai, Borbás, ’ács „Horváth Ferenc kapitány fölolvassa Dékány és Baumler fényképészek levelét, melyben kérik a football csapatot, hogy jelen­jenek meg műtermükben lefényképezés végett. A felvételek után képes levelezőlapokat óhajtanak kiadni. Az első és a II. csapat ennek folytán le is fényképeztetett.” (Az FTC football osztály jegyzőkönyvéből.) * * * Eötvös Loránd a Balaton jegén kipróbálja a torziós ingát - az FTC korcsolyapályát készít a téli hónapokra... Akkor is június volt... Az FTC első bajnoki pontját 1901. június 1 -jén szerezte. A Fradi első bajnoki pontját a Millenáris pályán a Műegyetem elleni találkozón érte el (2-2). A Fradi félidőben Pokorny 2 góljával már 2-0-ra vezetett, de a zöld-fehérek a második félidőre kifulladtak - az ellenfél így egyenlített. * * * Az első FTC győzelem bajnoki meccsen: 1901. június 16. Millenáris: FTC-Budapesti SC 5-1! „Vasárnap folyt le a két csapat küzdelme csekély számú nézőközönség jelenlétében az I. osztály bajnokságért. Mint előre látható volt, a Ferencvárosi TC csapata győzött, győzelme azonban fényesebb volt, mint gondolni lehetett volna. Az első félidőben erős hátszéllel és nappal hátban játszanak a Ferencvárosiak és állandó támadásuk eredménye a 3 goal. A második félidő elején a Bp. SC támad, a fer­encvárosiak azonban az erős ellenszél dacára több ízben veszélyesen szorongatják a Bp. SC kapuját. Az eredmény ebben a félidőben 2:1 volt a Ferencvárosiak javára. Az FTC csapata lényegesen javult az utóbbi időben, és ősszel már a BTC, MFC, és MUE első csapatainak alighanem komolyan kell az FTC-vel számolni.” A történelmi győzelmet ez a ferencvárosi tizenegy érte el: Procskó-Berán, Gabrovitz K.-Békés B., Horváth, Horn-Braun, Fekete, Poko­rny, Kovács, Borbás. A gólszerzők: Fekete 3, Borbás 2. A bíró pedig Iszer Károly (BTC) volt. Az FTC első győzelme után - a mindössze ötcsapatos I. osztályú mezőnyben - a negyedik helyen állt... * * ★ A Bp. SC nem elég, hogy elveszített 2 pontot, még fizethetett is! „A bírói jelentések kapcsán, miután a Bp. SC—FTC június 16-i bajnoki mérkőzésen a Bp. SC-ben két jogosulatlan játékos - Ugró és Szemethi - játszott, a Bp. SC-t ezen szabálytalanságért 10 korona pénzbüntetésben elmarasztalja." Szóval már 100 éve is volt pénzbírság a magyar fociban... Nagy Béla 31