Fradi magazin (2001)

2001. november / 8. szám

VP Száz éve már Az FTC történetének első külföldön elért gólja Bécs- hez kapcsolódik. Schwarz (Fekete) Leó szerezte 1901. novemberében. Hogy hogyan, és milyen mérkőzésen - nos a régiségeket kedvelőknek felidézzük a Sport-Világ eredeti tudósítását. A nagy vereség ellenére is érdemes elolvasni... Vienna Cricket & Football Club 8:1 győz Ferenczvárosi T C. ellen. Bécs, november 10. A bécsi Criketterek, mióta a túlszigorú osztrák szövetség boy- cottálta őket, rendkívül sikeres tevékenységet fejtenek ki matchek rendezésében. Minden vasárnap más és más idegen csapatot látnak vendégül és vernek el pályájukon. Múlt vasárnapra a Ferenczvárosi Torna-Clubot hivták meg revanche-mérkőzésre. A F. T. C. nagy bizalommal ment fel Bécsbe e mérkőzésre, mert míg ő tavaszi veresége óta igen nagyot haladt, addig a Cricketterek felől az a nézet uralkodott, hogy egy pár jó játékosuk elvesztése folytán nagyon meggyöngültek. Ez a nézet azonban nagyon tévesnek bizonyult, mert bátran el lehet mondani, hogy a Cricketterek csapata aligha volt még olyan erős, mint éppen mostanában, mióta oly játékosokat nyert, mint Friling, a Slavia volt tagja, továbbá Strümpl szintén a Slaviából és újra köztük játszik Siems is, a kitűnő back. De nemcsak egyénileg jó erők a V. C. & F. C. mostani játékosai, hanem az összjátékban is igazán kiválót produkálnak, mit különben alkalma lesz konstatálni a budapesti közönségnek is a mai B. T. C. elleni matchükön. A F. T. C. csapata általában az őszi mérkőzésein mutatott for­májához híven játszott, sőt csatársora Braun és Borbás kitűnő kondicziója folytán most mindkét oldalon egyforma erővel a szokott­nál is veszedelmesebb támadásokat intézett az ellenfél kapujára; védelme azonban - főleg a két szélső halt erélytelen játéka folytán - nem támogatta őket kellőképp. Határozott rossz napja volt a kapus­nak; a Cricketterek goallövéseiből tizenkettő ment csak direkt a kapu­ra s ezek közül négyet tudott csak kivédeni. Míg a tavaszi mérkőzést a Cricketterek folytonos támadása képezte, ez alkalommal a játék nagyon változatos volt, mert a Ferenczvárosiak csatársora nem sokkal kevesebb munkát adott a bécsiek védelmének, mint viszont. Hogy mégis ily nagy vereség érte a magyarokat, azt egyrészt a bécsi bírók ismert pártoskodása, részben a bécsiek öntudatosabb támadása és végül az a bal- szerencse okozta, mely a F. T. C. goallövéseit kisérte. Teljes szélcsendben kezdik a Cricketterek a játékot, de mindjárt visszaszorulnak saját térfelükre s vagy 15 perczig a magyarok marad­nak a támadó fél, ekkor Rabe jobbszélső előre viszi a labdát és a magyarok kapuja elé adja, honnan a legvilágosabban látható off side­állásból Smith belövi. Spitzner biró a magyarok heves tiltakozása ellenére goalt Ítélt meg. Nyolcz perezre reá Bugno centerez a magyar kapu elé, Friling kézzel leüti és azután védhetetlenül belövi a labdát. A biró e min­denki által konstatált handset sem veszi figyelembe és megint megadja a goalt. E szemérmetlen pártoskodás annyira elkeseríti a magyarokat, hogy ott akarják hagyni a pályát s csak a bécsiek kérésére folytatják a játékot s csüggedésük folytán mind állandóbb lesz a bécsiek támadása, mi alatt Friling révén Hüttl és Bugno fejjel megcsinálják a 3-ik és 4-ik goalt. A félidő vége felé Kovács gyors iramban leviszi a labdát és átadja Svarcznak, ki éles lövéssel meg­szerzi a F. T. C. egyetlen goalját. A második félidő elején egy cornerból újabb goalt kapnak a ma­gyarok. Erre szép támadással felelnek, de a legszebb alkalom siker­telen szalad el, mert Svarcz nyolcz méterről fölibe lő a teljesen üres kapunak. Hosszú ideig folyton támadják a bécsi kaput, sokat lőnek reá, de Singer II. brilliánsan véd ki minden lövést. Közben mind sötétebb lesz, a mi a bécsiek újabb támadásainak nagy előnyére van, rövid idő alatt négyszer is belövelik a labdát a magyarok kapu­jába, ezek közül egyet azonban - csodák csodája! - nem Ítél meg a biró, ki végül is öt perczczel a rendes idő előtt a nagy sötétség miatt kénytelen volt lefütyülni a játékot. 31