Fradi-híradó (1974)

1974. május

CÍMERES MEZBEN Üjabb sorozatunkban a Ferencvárosi Torna Clubnak azokat a labdarúgóit mutatjuk be, akik játékos pályafutá­suk során kiérdemelték azt a megtisztelő bizalmat, hogy a nemzeti tizenegyben képviseljék hazánkat. Napjainkig 09 játékosunk húzta magára a címeres mezt. Ezeket a sportolókat kívánjuk megismertetni sorozatunk­ban olvasóinkkal válogatottságuk sorrendjében. Felsoroljuk azokat a mérkőzéseket, amelyeken részt vettek, és kiemeljük egy-egy sikeres szereplésüket. Reméljük, a sorozat végén már a századik zöld-fehér vá­logatott labdarúgónkról is szólhatunk. 1. Ikrán József Az első válogatott mérkőzés résztvevője. A magas­termetű játékos hátvédet játszott. Válogatott márkázáséi: 1. 1902. október 12. Ausztria 0:5 2. 1900. április 5. Csehország 2:1 0. 1903. október 11. Ausztria 2:4 4. 1904. Jújtlus 2. Ausztria 3:0 Az FTC első csapatkapitányának, első válogatottjá­nak pályafutása tragikus eseménnyel zárult. Berán 1905 nyarán önkéntes katonai szolgálatot teljesített. Hastí­fuszt kapott és 1905 augusztus 14-én, 22 éves korában ragadta el a halál. 2. Koltui József Az FTC-hől csak két válogatott mérkőzésen szerepelt, de azok annál nevesebbek voltak. A magyar csapat be­mutatkozó és a válogatott első győztes mérkőzésén fe­dezetet játszott — a kortársak szerint — néha „kemény stílusban“. Válogatott mérkőzései: 1. 1902. október 12. Ausztria 0:5 2. 1903. április 5. Csehország 2:1 3. Pokorny József A magyar válogatott első középcsatára. Erőteljes, lendületes játéka révén igen gólerősnek bizonyult, ö volt az FTC első gólkirálya, és a válogatottban is az első olyan zöld-fehér játékos, aki először szerzett 1 mérkőzé­sen 1 gólnál többet. Két akciógóljának története az osztrákok ellen 1903-ban: „A félidő közepetáján Pokorny befutása meghozza az első gólt, a magyarok javára.” A Nemzeti Sport tudósítója a második Pokorny gól­ról így emlékezett meg: „Pokornyt egy bécsi játékos el­gáncsolja. A bíró büntetőrúgást, ítél. Skrobák leadja á labdát Budának, lövését a kapus kivédi, az idejekorán oda érkező Pokorny azonban megszerzi a harmadik gólt.” Válogatott mérkőzései: 1. 1902. október 12. Ausztria 0:5 2. 1903. június 11. Ausztria 3:2 (2 gólt szerzett) 3. 1904. június 2. Ausztria 3:0 (1) 4. 1904. október 9. Ausztria 4:5 (2) 5. 1905. április 9. Ausztria 0:0 4. Gorszky Tivadar Éveken át nyújtott kiválót a fedezet poszton. Örök­mozgó típusú játékos volt. Betegsége miatt kellett abba­hagynia a labdarúgást. A válogatottban szerzett egyetlen góljának a törté­nete: „Borbás a 4. percben lefut, visszaadta az alapvo­nalról a labdát Gorszkynak, aki védhetetlenül belőtte a vezető gólt a cseh közönség óriási riadalmára. Gorszky a fedezetsor lelke volt.” Amint a tömör bírálatból Is ki­tűnik, ez volt Gorszky legsikeresebb válogatott mérkő­zése. Válogatott márkázáséi: 1. 1903. április 5. Csehország 2. 1903. jánlus 11. Ausztria 3. 1904. június 2. Ausztria 4. 1900. április 1. Csehország 5. 1906. november 4. Ausztria 2:1 3:2 3:0 1:1 Borbás Gáspár dr. Braun Ferenc Pokorny József 15