Fradi-híradó (1973)

1973. november

« sorsolásnál az FTC-nek. A harmadik talál* ko/.őrn Budapesten kerülhetett sor. NOVEMBER 18: FTC—WIENER SC 2 : «. Mindkét csapat nyílt sisakkal Játszott, ennek megfelelően ragyogó mérkőzést láthattak a nézők, akiket a zuhogó jégeső sem tudott el* riasztani. Az FTC kapu előtti határozottabb játékával biztosította a továbbjutást. 1885. MÁRCIUS 10: FTC—RÓMA 2:1. Tartalékosán, fiatal saját nevelésű belső hár­massal győzőit az FTC Rómában. MÁRCIUS 17. FTC RÓMA 1:0. Az FTC mi­nimális arányban, de újra győzött nagy nevű ellenfelével szemben. ÁPRILIS 7. FTC—BILBAÓ 1 : 0. Az első tíz percben az FTC kapujához szegezte a Bil­baói. A sok kihagyott gólhelyzet után Juhász hatalmas gólja sem tudta úgy megnyugtatni a zöld-fehéreket, hogy további gólokkal növel­hették volna óriási fölényüket. ÁPRILIS 21. BILBAÓ—FTC 2 : 1. Óriási küzdelem jellemezte a találkozót. A spanyolok szinte állandóan támadtak, de a Fradi ritka •ellentámadásai rendkívül veszélyesek voltak. ;uy sikerült u vezetést Is megszerezni, s ha a Játékvezető Albert felvágásáért megadja a jo­gos tizenegyest, nem kellett volna harmadik mérkőzést játszani. MÁJUS 13: FTC—BILBAÓ 3 : 0. Az FTC számára szerencsésen kezdődött a találkozó. Előbb kihagytak két nagy gólhelyzetet a spa­nyolok, majd egy öngóllal terhelték meg haló­jukat. Ezt az előnyt a Ferencváros tovább nö­velve 5 : 2-es összesítéssel a VVK elődöntőjébe került. MÁJUS 31: MANCHESTER UNITED—FTC 3 : 2. Novák szabadrúgás góljával idegenben is megszerezte a vezetést a Ferencváros. A má­sodik félidő nagy angol nyomását nehezen vészelte át a Ferencváros. Az egy gólos vereség a visszavágó előtt biztató volt. JÚNIUS 8: FTC - MANCHESTER U. 1 : 0. Nehéz volt feltörni a Manchester reteszét, nem Is sikerült másként, csak tizenegyesből. Mivel az összesítés után 3 : 3-ra állt a két csapat találkozója, harmadik mérkőzés következett. Sorsolásnál a Fortuna újra a Fradi mellé állt. Az FTC a Népstadionban fogadhatta világhírű ellenfelét a fontos 90 percre. JÚNIUS 16: FTC—MANCHESTER U. 2 : l. 70 ezer néző előtt az FTC az első félidő vége előtt nagy hajrát kezdett, s Karába emlékeze­tes bomba góljával a vezetést Is megszerezte. A második félidő elején Fenyvesi dr. egy le­pattanó labdából növelte az előnyt. A nagy- iramtól az utolsó 10 perere már nagvon ki­fáradt az FTC és Ciéczl bravúrjainak köszön­hető, hogy az eredmény ez maradt. JÚNIUS 23: FTC—JUVENTUS I : 0. A döntő gól a 74. percben esett, amikor Novák 30 méteres pontos átadása után Fenyvesi dr. az ötösről fejelte a labdát Anzolin kapus mel­lett a hálóba. A mérkőzés végén boldogan ölel­keztek össze játékosaink, s örömtől sugárzó arccal indultak Sir Stanley Rous a FIFA el­nöke elé. Az elnök a csapatkapitány Mátrainak átadta a kupát, s a lelkes olasz közönség tap­sától kísérve tiszteletkört futottak a boldog Fradisták. Az FTC 14 VVK mérkőzését közel 500 ezer néző tapsolta végig. 1966 - 1967-ben két könnyű eUenfél — Olimpia Ljubljana, örgryte tiöteborg — után a Ferencváros az egyik legjobb NSZK csapatot kapta. A mérkőzések ráadásul korai, februári Időpontja még jobban csökkentette a Ferenc­város esélyeit. Frankfurtban 4 gólt kapott a Fradi, s ezzel a továbbjutás már eldőlt. 1967-68: DIADALÚT A DÖNTŐIG Az első fordulóban u PitCstl volt az rllonfól a romániai vereség után a zsúfolásig unitéit Népstadionban reklánifutbüllt mutatott be a Ferencváros. A második fordulóbon a Zara- yozával sorsolták Össze a Fradit. Az Idegenbeli vereséget ismét a megfeleld yólarÓMyá gyfize- lem követte. Két rendkívül értékes I : 0 klivetkezett ezután a Liverpool ellen. Tartalékos csapat nyert az angol profik egyik reprezentatív csa­pata ellen. Újból spanyolok következtek, ez­úttal a llilbaó. Ismét két egyforma eredmény született, kétszer 3:1. Az elOdOulü két mér­ti íízésót a Bolognával kellett megvívni. A bu­dapesti egy gólos elüny ezúttal is elégnek bi­zonyult, mivel Bolognában a védelem nagy­szerűen állta a rohamokat s a 2 : 2 már a dön- tübejiitást jelentette. Ennek a mérkőzésnek a hüse Havasi Sándor volt. akinek a védekezés mellett még góllflvésre Is volt ereje. A Leeds elleni düntók következtek. Az első döntőt Leeds-ben Játszották. Egy szerencsés és sokak szerint szabálytalan körülmények (fiéczlt el­lökték a labdától egy beívelt szöglet után) között született góllal az angolok 1 : 0-ra nyertek. Bizony kevesen gondolták akkor, hogy ez az egy gól dönti el a kupa sorsát. .. A visszavágót szeptember 12-én 78 ezer néző előtt a Népstadionban látszották. A Ferenc­város szinte 1)1) percen át támadott, de az an­golok mesterien védekeztek, s ezúttal a sze­rencse Is melléjük szegődött. Hihetetlenül nagy helyzetekben tisztázott a kiválóan védő leedsi kapus és a liórlliorgas Jackie Charlton. A 0 : 0-ás eredmény után szomorúan vonultak le az FTC játékosai. Mindenkinek fájt a kupa­vesztés, mégsem volt ok szégyenkezni. Egy nagyszerű sorozat után. Izgalmas, nagy küz­delemben az FTC mindent megtett a siker ér­dekében. „Sajnálom, hogy nem sikerült — mondotta a csapatkapitány Albert Flórián — ez az első olyan hazai VVK mérkőzésünk, amelyen nem lőttünk gólt. És éppen ez volt a döntő.” 1970-ben a Ferencváros a liverpooli minimális vereség után továbbjutási eséllyel állt ki a budapesti mérkőzésre. A csatársor azonban nagy fölényét nem tudta gólokra váltani. S a döntetlen eredmény ezúttal az angoloknak kedvezett. A két eredmény: Liver­poolban 0:1, a visszavágón 1:1. 1971 júliusától a kupa az UEFA irányítá­sa alá került. Ezért az új trófeának is­mét változott a neve! UEFA Kupa lett. Az új nevű kupáért Isztambul­ban kellett az első mérkőzést leiát^ szani. Ezúttal jobban sikerült helyt­állni, mint 10 évvel ezelőtt. A Fe- nerbahese elleni l:l-es döntetlen jó eredménynek számított. A vissza­vágó kemény játék után Braniko- vits mesterhármasával 3:l-re végző­dött. A következő ellenfél a görög Panioniosz még keményebben ját­szott. Nyugodtan mondhatjuk, kí­méletlenül, durván. A sok botrányos jelenet előidézőit, a görögöket az UEF’A megfosztotta a visszavágó lehetőségétől. Igaz a 6:0-ás Fradi győzelem sem ígért már sok jót a Panioniosznak. Az Eintracht-Braun- schweig következett. Az NSZK-ban 1:1, a Népstadionban pedig az utób­bi évek egyik legnagyobb játékával 5:2. Sziporkázott a zöld-fehér gépe­zet s a nézők önfeledten tapsolták végig a mérkőzés nagy részét. Ha ez a forma maradt volna a következő mérkőzésekre is... Jött azonban a téli szünet s a március 9-i Zseljez- nicsar elleni találkozón nyoma sem volt a „braunschweigi” formának. Talán az első húsz perc színvonala és eredménye volt csak méltó a Fe­rencvároshoz. Hamarosan egyenlí­tettek a jugoszlávok, s alig kezdő­dött el a második félidő, ismét a Fradi hálójában volt a labda. Gör­csös erőlködéssel küzdött a Ferenc­város, de a helyzetek sokasága ma­radt ki, s a zöld-fehérek elszenved­ték első Népstadion-beli VVK, illet­ve UEFA Kupa vereségüket. A szarajevói bravúrra kevesen szá­mítottak. A visszavágó 2:l-es FTC győzelme a hosszabbításban sem vál­tozott. Idegtépő tizenegyesek követ­keztek. A jugoszlávok kezdték a büntetőket rúgni. Az első kettő be­ment — az FTC-ből Novák és Pán- csics sem hibázott. Jankovits kiha­gyott tizenegyese szárnyakat adott játékosainknak: Branikovits, Me­gyesi, majd Kű js hálóba talált, A szarajevói 120 perc és az azt kö­vető tizenegyesek kialakították az est végeredményét — a 7:5-ös gól­arány az FTC továbbjutását jelen­tette. A legjobb négy között a Wol- werhampton Wanderers ellen a Nép­stadionban kezdett a Fradi. A 18. percben az angolok örvendezhettek a vezető gólnak. Szőke tizenegyesből egyenlített, majd Albert gólja zárta a félidőt. A második félidő közepéig tartott a lendület. Pontosabban a kihagyott tizenegyesig, de ezúttal Szőke kihagyta. Az angolok hama­rosan egyenlítettek s a biztos győze­lem helyett keserves döntetlen szü­letett. Wolwerhamptonban egy perc sbm telt el, s már l:0-ra vezetett az ellenfél. A Fradi nem adta fel, s időnként jól is játszva egyenlítési lehetőségeket szalasztott el. Góllal kezdődött a félidő és góllal is zárult. A 2:0 után már igen kevés remény maradt. S mégis volt lehetőség. Kű gólja után kezezés miatt tizenegyest ítélt a játékvezető. Szőke ismét ki­hagyta a nagy egyenlítési alkalmat. A csapat fokozatosan visszaesett, s a mérkőzés eredménye már nem vál­tozott. A Ferencváros tizenegyesek­kel teli UEF’A Kupa szereplését be­fejezte. A VVK-EVK-UEF’A Kupa-mérleg: 1962 83 8 3 — 5 16 10 1984 85 14 10 4 20 10 1986 67 6 3 2 1 16 9 1967 68 12 7 2 3 20 12 1970/71 2 — i i 1 2 1971 72 9 4 3 2 27 16 51 27 8 16 109 59 NAGY BÉLA Az első hazai BEK-mérkőzésről (Ferencváros—Galata-Szeráj 2:0). Rákosi Gyula hat török védő gyűrűjében. Hátrább Fenyvesi II. 13