Fradi-híradó (1973)

1973. november

1955-ben a francia L’Kquipc szerkesztősége hívta életre a ma már óriási sport érléket Jeleni« Kupát. A hatalmas ezüst serlegért — u jelenlegi Kupa 7.*» em magas. tiszta ezüst, súlya 7,5 kg Europa bajnokcsapatai oda-vissza alapon mérkőznek, a döntőt pedig egy előre meghatározott városban Játsszák. A magyar csapatok közül elsőnek az 1055 50-os kiírásban a Bp. Vörös Lo­bogó (MTK) Indult. A legsikeresebben a Vasas és u Győr szerepelt. A vasas 1958-ban, a Győr 1005-ben került az elődöntőbe. Az FTC első BEK mérkőzését 1963 szeptember 11-én Istambulban játszotta. A török bajnok Galata Szeráj valósággal lelépte az FTC-t és jellemző a mérkőzésre, hogy a me­zőny legjobbja a 4 gól ellenére Aczél, az FTC kapuvédője volt. A remény­telennek tűnő visszavágó az FTC emlékezetes mérkőzései közé tarto­zik. Az Üllői úton zsúíolt lelátók előtt az FTC hiába próbálta hátrá­nyát ledolgozni, a törökök, mikor látták a veszélyt, pankrációt ren­deztek. Albert nevéhez fűződnek az első BEK-gólok, s sajnos az első ki­hagyott tizenegyes is. Az FTC 2:0-ás győzelme kevésnek bizonyult a továbbjutáshoz. A második BEK szereplésére 1965 augusztusában ke­rült sor. Az izlandi bajnok Keflavik ellen 4:1 és 9:1 után a második for­duló görög ellenfelet hozott. A Panathinaikosz ellen a Népsta­dionban 0:0 volt az eredmény. A csalódást az athéni 3:l-es siker feledtette. Az 1966-os év nagy fel­adatot hozott. A BEK és Világ Kupa győztes Internazionale ellen az első mérkőzésre február 23-án Milánóban került sor. Már a 8. percben .fair óriási lesgóljával megszerezte a ve­zetést az Inter. Nagy nyomás nehe­zedett az FTC kapujára. Szünet után már voltak fellángolásai, sőt helyze­tei is a Fradinak. A játékvezető újabb tévedései — jogtalan kiállítás, ismét egy lesgói — azonban kiütöt­ték a Ferencvárost. Az Inter kétség­telenül jobban játszott, de a spanyol játékvezető segédlete nélkül aligha végződött volna a mérkőzés 4:0-ra. A Népstadion zsúfolásig megtelt a visszavágóra. Izgalmas, nagy iramú mérkőzést, igazi kupacsemegét lát­hattak a nézők. Az Inter védekezett, s tartotta az előnyét. A Ferencváros időnként kapujához szegezte világ­hírű ellenfelét, de a csatárok a gól­helyzetek sokaságát hibázták el. Az egyetlen FTC gól Novák tizenegye­séből esett. A második félidő elején elég volt a védelemnek egy percnyi kihagyása és máris egyenlítettek az olaszok. A Ferencváros emlékezetes, szép mérkőzéssel búcsúzott a BEK további küzdelmeiből. A harmadik szereplésre 1908-ban lelt jogo­sul! az FTC, ahol a sorsolásnál a Celtic-et kapta ellenfélül. Azonban történi egy s más. ,1908 augusztus 50-án nzl'KFA iueg\áltoztutta uz eredeti sorsolást. Az ok: a skót csapat nem volt hajlaudő Budapestre utazni. A megvál­toztatott sorsolás szerint az FTC-t a Levszkl Szófiával párosították. Az MLSZ tiltakozott a politikai okok miatt bekövetkezett „sorsolás'’ miatt, s miután az UEFA magatartása szélső séges politikái mutatott, magyar csapatok nem indultak u BEK és a KEK küzdelmekben. 1909 az utolsó BEK szereplésünk dátuma. A CSZKA Szófia elleu Szófiában 1:2, majd Budapesten 4: l lett az eredmény. A fénykorát élő Leeds ellen a formájában visszaeső FTC 189 percen át képtelen volt a gólszerzésre. Az angolok miliőkét mérkőzést 8:0-ra nyerték. Az FTC utolsó BEK emléke tehát eléggé el­szomorító. A mérkőzések statisztikája: 12 5 2 5 24:21 KEK 1960-ban a BEK sikerek alapján indult meg a küzdelem a kupáért. A résztvevők minden országból a kupagyőztesek közül kerültek ki. A népes mezőny színvonalas mérkő­zései hamar népszerűvé váltak. 1960 —61-ben még oda-vissza alapon játszottak a döntőben (Fiorentina — Glasgow B. 2:0 - 2:1) 1961 -62-ben már csak azért játszottak két dön­tőt, mert az első döntetlenül végző­dött, (Atletico M.— Fiorentina 1:1). Ez volt az első döntő, amelyet sem­leges pályán (Glasgow-ban) rendez­tek. A megismételt döntőt — Stutt­gartban az Atletico Madrid nyerte 3:0-ra. Magyar csapat az 1963—64. évi ki­írásban került a döntőbe. Az MTK a Sporting Lisszabon ellen hosszab­bítás után is 3:3-ra állt, így a döntőt megismételték. A kék-fehérek 1:0 arányban alul maradtak. Az FTC is sikertelenül kezdett, már az első for­dulóban kiesett. 1960 szeptember 28-án Glasgow-ban a Rangers 4:2-re győzött s a visszavágó 2:l-es zöld­fehér sikere kevésnek bizonyult a továbbjutáshoz. 12 évi szünet után ismét ebben a kupasorozatban indulhatott az FTC. A Flóriánná Málta nagy meglepe­tésre 1:0 arányban legyőzte az FTC-t. Ez az eredmény annál is ért­hetetlenebb, mivel a visszavágón egy gyengécske kis csapatot ismer­tünk meg a máltaiakban. A 6:0-ás vereség a helyzetek alapján még hí­zelgő is volt rájuk nézve. A 2. for­duló az egyik legpatinásabb cseh­szlovák csapatot hozta. A Sparta elleni budapesti 2:0 a sok kihagyott helyzet és a közepes játék már fi­gyelmeztető volt a visszavágóra. Ennek ellenére mindenki bízott a továbbjutásban, a helytállásban. Prágában szinte sokkot, kapott a csapat. Mucha szépítő gólja vissza­adta a továbbjutás lehetőségét. A mérkőzés drámai befejezése — vitatható tizenegyes, kapufa, kiállí­tás. botrányos jelenetek — keserű emlék marad. A magyar Kupagyőz­tes 4:l-es vereséggel távozott Prágá­ból és a KEK további küzdelmeiből. A Ferencváros KEK mérlege: 6 3-3 13:10 VVK —EVK —UEFA KUPA A FIFA égisze alatt 1955-ben született meg a Vásárvárosok Kupá­ja. A legnagyobb szószólója a svájci Ernst B. Thommennen volt. Kezde­ményezését siker koronázta, hiszen évről évre nőtt az érdeklődés és ter­mészetesen a Kupa népszerűsége is. Eleinte nem egy-egy klubcsapat, hanem egy-egy város csapata mérte össze erejét. Például az első döntő Barcelona —London volt. Hamaro­san azonban egy klubcsapat képvi­selte az illető vásárvárost. 1964-ig kölcsönjátékost is igénybe lehetett venni. így játszott a Fe­rencváros csapatában VVK-mérkő- zésen Farkas János a Petrolul Ploesti ellen. A Ferencváros első VVK mérkőzését 1902 október 8-án Kölnben Játszotta. A íjályra lépő tizenegy ez volt: Horváth — Novak. Ormai, Havasi Vilezsál, Kocsis — Mátrai. Orosz. Albert. Hákosl, Fenyvesi. A Fradi góllövöl: Albert (2). Mátrai. Bár 8 gólt rúgott a csapat, mégsem sikerült u bemutatkozás. A 4 : 8-as vereség után azonban október 17-én Budapes­ten megszületett az első ferencvárosi VVK- győzeiéin. Az eredmény 4 : 1 volt, ami egyben az első továbbjutást Is eredményezte. Követ­kezett még ugyanebben az évben a Sampdoria elleni két mérkőzés. A genovai vereséget az egyik legnagyobb arányú Fradi győzelem fe­ledtette. A Sampdorlának a hat gólt Fried- manszky (2), Kökény (2), Vilezsál és Fenyvesi rúgta. A mezőny legjobbja Kökény József volt. Az 1908-as folytatás már nehezebbnek bizonyult. A Petrolul Ploestit még kiverte a csapat, de a következő akadály, a Zágrábi Olnainó már leküzdhetetlen volt. 1964 - 65: VVK GYŐZELEM Nézzük mérkőzésről-mérkőzésre követve az FTC fennállásának egyik lcgbrnvúrosabh dia­dalát. 1904. szeptember 9. FTC -Brno 2 : 0. A VVK nyitányon nem valami nagy játékot láthatott a szép számú nézősereg. Az első félidő elfogadható játéka után tartózkodóvá vált az egész csapat, Igaz a csehszlovákok Já­tékmodora Is közrejátszott ebben. A Népsta­dionban összegyűlt 45 ezer néző ekkor még aligha remélte, hogy a csapat eljut a döntőig. SZEPTEMBER 10. BRNO— FTC I : «.Csapko­dó játék, alacsony színvonal, nugy küzdelem a mérkőzés jellemzői. Mindezek ellenére az FTC 2 : t-es összesítésben továbbjutott. OKTÓBER 28: WIENER SC—FTC 1 : 9. Az osztrák és a magyar bajnokcsapat játéka nem elégítette ki a nézőket. NOVEMBER 4: FTC WIENER SC 2:1. Nagy iramú, végig Izgalmas mérkőzésen igazi kupa küzd elmet láthattak a nézők. A 8. mér­kőzés szili helyét sorsolással döntötték el. A pályán a Wiener SC-nck volt szerencséje, 12