Fradi-híradó (1972)

1972. április

Nagyszerűen szerepelt a Ferenc­város a másodízben kiírt KK-ban. A jugoszláv Beogradski, az osztrák Admira legyőzése után jött a két döntő mérkőzés a Rapid ellen. Az első találkozón, Budapesten 7:l-es ferencvárosi győzelem született. Az osztrákok első mérgükben megóvták a mérkőzést. Az indok óriási derült­séget keltett: nem új labdával játszották a mérkőzést! A visszavágón azután elszabadult a pokol. Kíméletlen, durva mérkő­zésen csak 5:3-ra tudtak győzni a bécsiek, így a KK az Üllői útra került. Éppen úgy, mint a Magyar Kupa is. Az egyik legjobb vidéki proficsapatot, a miskolci Attilát ő:t-re győztük le a döntőben. Az 1927 — 28-as Magyar Kupa küzdelmei során egy rendkívül fur­csa esetről is meg kell emlékeznünk. A Ferencváros —Dorog mérkőzésen a nézők nem kis meglepetésére mind a két csapat tiszta zöld szere­lésben jelent meg. A játékvezető szintén zöld (?!) öltözékben lépett a pályára. A kezdeti derültséget teljes káosz követte, s a játékot félbe kellett szakítani — mezcsere miatt. EGY FELEJTHETETLEN ÉV 1929 szokatlan nagy hideggel kö­szöntött be. Egy februári edző- mérkőzést Ifi fokos hidegben ját­szottak. Később forró sikerek követ­keztek. Labdarúgóink egyik nagy, örökké emlékezetes diadala — a dél-amerikai portya! Genovából az olasz „GiulioCesare” nevű hajón indultak el. A hosszú utazás végén az első mérkőzésre június 30-án került sor. Az ellenfél, a 14 év óta veretlen Sáo Paulo válo­gatottja volt. Ezt a veretlenségi kor­szakot 2:l-es ferencvárosi győzelem szakította meg. A mérkőzés játék­vezetője, Vicente Cafo érdekesen nyilatkozott a F'radi játékáról: „21 esztendei bíráskodásom alatt még ehhez hasonló nagyvonalú játékot sohasem láttam. Művészei ezek a fiúk a labdarúgásnak s én, aki az uruguay-futballt meglehetősen jól ismerem, nem tartom kizártnak a világbajnok vereségét sem.” így is történt. A Ferencváros: Amsel — Hungler II, Papp — F'uhrmann, Bukovi, Obitz — Rázsó, Takács II, Turay, Toldi, Kohut. A 7. percben Kohut elszaladt a labdával és a beadást Rázsó a hálóba juttatta, 1:0. Az iram nem csökkent, a 18. percben Kohut át­adását Takács II, a hálóba lőtte, 2:0. A 23. percben Obitz ugratta ki Takács Il-t és máris a hálóban volt a harmadik gól. Elkeseredett küzdelmet hozott a II. félidő. De hiába! A 90. percben is 3:0 a Fradi javára! A 91. percben 3:1,’a 95-ben a bíró tizenegyest adott 3:2. Pár órán belül az egész világ megtudta, hogy a Ferencváros otthonában győzte le az olimpiai bajnokot. A csapat következő mérkőzéseire mindenhol nagy közönség volt ki­váncsi. Egyre-másra jöttek létre az alkalmi mérkőzések — vegyes ered­FUTBALL TÖRTÉNELEM (VI.) Tóth István, a felejthetetlen Potya ... ményekkel. Itthon viszont már tü­relmetlenek, a hazaérkezés egyre késik. Az MLSZ az engedély nélküli mérkőzések miatt felfüggesztette a csapat játékjogát. Végre a Ferenc­város a Massilia nevű hajón elindult hazafelé. Az utolsó napokban a hajó léket kapott. A pesti vicc gyorsan megszületett: — Tudod miért kapott léket a Massilia? — Biztosan lyukat beszéltek a hasába. — A dehogy! Fúrta az oldalát a kíváncsiság, hogy mit csinálnak otthon n Fradival a késés miatt! Hát nem csináltak semmit, ha­nem visszaadták a játékjogot, s tete­jébe még a csehek elleni válogatott mérkőzésre a teljes Ferencvárost akarták kiállítani. Tóth-Potya edző azonban sérülé­sek és fáradság miatt erről hallani sem akart. Kellett is a jó forma, mert a közönség nagyon igényes lett. Egy III. kerület elleni mérkőzésen már 8:0-ra vezetett a csapat. A 9. gól azonban sehogysem akart megszü­letni. Egy szurkoló hangosan így bosszankodott: „Hémcs! Eddig még ment valahogy, de most mintha el­vágták volna ..." A csapat a bajnokságban a 2. helyet tudta megszerezni a bomba formában levő Üjpest mögött. Az 1930 -31. évi 3. hely viszont némi visszaesést mutatott, de a kisebb átszervezés ezt is megma­gyarázza. 100 SZÁZALÉKOS BAJNOKSÁG Az új edző, Blum Zoltán első­sorban a védelem megerősítését próbálta megoldani. Ez Korányi megszerzésével sikerült is. A I.yka, Sárosi, Lázár fedezetsor is ekkor kezdett összeszokni. Az 1931 —32-es bajnoki évre össze­forrott a gárda s sorozatos kiváló szereplések utón 100%-os bajnok­ságot nyeri! 22 mérkőzésen győzni nem kis dolog volt. Páratlan bravúr a magyar labdarúgás történetében. Az utolsó mérkőzésen (a Budai 11 ellen) a szünetben kinyitották a kapukat és a szurkolók végig ün­nepelték a második félidőt. A mér­kőzés után sok szónoklat és ajándék osztás következett. A szurkolók egy- egy ezüst cigarettatárcát adtak a játékosoknak és Blum Zoltán edző­nek a szép siker emlékére. A kupák mór kevesebb sikert hoztak. A Magyar Kupa döntőjében a Hungária megismételte mérkő­zésen 4:3-ra győzött. A KK-ban pedig az első ellenfél, a Juventus ütötte cl a Fradit a továbbjutástól. A 4:0-ás torinói vereség után Pesten 3:3-as döntetlen született. A F'radi mindhárom gólját Sárosi lőtte — tizenegyesekből! A MAGYAR KUPA DÖNTŐBEN 11:1!- Határozott balszerencse kísérte a ferencvárosiak szereplését az 1932 — 33- as időkben. Az Újpestnek ismét sikerült megszakítania a zöld-fehérek győzelmi sorozatát. A bajnoki cím az utolsó fordulóban az Üjpest- Fe­rencváros mérkőzésen dőlt el. Az 1:0-ás újpesti győzelem után a 3. helyre esett vissza a csapat. (Már döntetlen esetén is jobb gólaránnyal a F'radi lelt volna a bajnok!) A Ma­gyar Kupa döntőjében azután visz- szavágott a F’erencváros. A bajnok Újpestet ll:l-re verte! A Polgárral és Móréval erősödött F’radi könnyen nyerte az 1933 — 34- es bajnokságot. Az 1934-es év kiemelkedő nemzetközi eseménye az április 2-án és 3-án lebonyolított húsvéti torna volt. Gólzáporos győ­zelmek születtek. A Rapidot 9:5-re, az Austriát ö:2-re fektette két vállra a Fradi. Az list által felajánlott két fél serleget a jobban szereplő ma­gyar csapatok (Ferencváros —Hun­gária) kapták. A ritka trófeát a Ferencváros vitrinjében ma is látni. Az 1934 — 35. évi bajnokságban hullámvölgybe került a csapat. Vá­ratlan vereségek után az Újpest mögött két ponttal második lett. 2