Felső-Szabolcs, 1924 (5. évfolyam, 2-43. szám)

1924-10-02 / 31. szám

1924. október 2 csütörtök. Felső-Szabolcs 9 Salliimosi isztts. A máv. üzletvezetőségtől nyert értesü­lésünk szerint Stark Ferencz kisvárdai szál­lító cég darabáruknak házhoz szállításért a kővetkező árakat szedheti a, — terjedelmes árukért 50 kg. súlyig 35 arany fillér, 100 kg. 65 fillér, 200 kg. 100 fillér, 200 kg. fe­lül minden 100 kg.-ért 60 fillér, b.-gyors- árukért 50 kg.-ig 25 fillér, 100 kg. ig 50 f. c. minden más teherárukér 50 kg. 20 fillér, 100 kg.-ig 35 fillér 200 kg.-ig 70 fillér. A gyorsáruk az árlékeitők kézbesíté­sének órájától számítva 2 (kettő) óra alatt, a délelőtt kézbesített értesítőkkel közölt teher- áruk még az nap, a délután kézbesített ér- tesitőkkel közölt teheráruk pedig másnap délig szállíttatnak be a címzett lakására vagy üzlethelyiségébe. tttHSáil ES «EM BIMltZEl 1,1. MIÉI (A Magyar Általános Hltalbank affillált intézető) ifszniMi imiMiis. A Gazdasági és Kereskedelmi Hitel- intézet R.-T. Kisvárdán f. évi szeptember hó 30-án tartott rendkívüli közgyűlése el­határozta, hogy az intézet alaptőkét 50.000 darab, egyenként 200.— K névértékű uj részvény kibocsájtása utján 40,000.000.— koronáról, 50,000.000.— koronára emeli fel. A közgyűlés határozata és felhatalma­zása alapján kibocsájtásra kerülő összes uj részvényeket elsősorban a társaság régi részvényeseinek ajánljuk fel, a következő módosatok mellett: I. Az 50.000 darab uj részvény első részlete gyanánt kibocsáttatik 20.000 darab részvény, amelyekből minden 10 darab régi részvényre egy darab uj részvény vehető át, uj részvényenként 5.000.— K azaz Öt­ezer korona befizetése ellenében. II. A második részletet képező további 30.000 darab részvény elsősorban szintén a régi részvényeseknek ajánlatik fel, aként, hogy minden 20 darab régi részvény után, három darab uj részvény vehető át, rész­vényenként 8.000.— K azaz nyolcezer ko­rona befizetése ellenében. Tört részvények nem adatnak ki. Az elővételi jog az I. és II. részvénycsoport bármelyikére külön is, vagy mindkettőre is gyakorolható, a joggyakorlás azonban csakis egyszerre történik és részletekben való joggyakorlásnak helye nincsen. Az elővételi jog ennek megfelelően bezárólag 1924. évi október hó 16-ik napjáig gyakorol­ható, intézetünk pénztáránál Kisvárdán, a Magyar Általános Hitelbanknál Budapesten, a Magyar Általános Hitelbank Fiókjánál Debreczenben és Nyíregyházán oly módon, hogy a régi részvények, avagy az ,1923. évi Il-ik részvénykibocsájtás" felirással el­látott ideiglenes elismervények az elővételi jog gyakoroltatása és megjelölése céljából bemutatandók és egyidejűleg a fentiekben meghatározott befizetések egyszerre telje- sitendők. A jegyzés alkalmával az ezen szakaszban említett ideiglenes elismervények visszatartatnak és helyettük az uj rész­vények kizárólag az intézet Kisvárda köz­pontja által kiadatnak. Fenti határidőn túl, valamint a régi részvények, illetve ideig­lenes elismervények bemutatása nélkül az elővételi jog nem gyakorolható és az elő­vételi jog feltétlenül megszűnik. Póstán érkező jegyzéseknél költségekre részvényen­ként 150.— K, de legalább 10.000.— ko­rona küldendő be. Az uj részvények illeté­két és kiállítási költségét az intézet viseli. Az összes uj részvények 1924. évi január hó 1 -töl részesednek az üzleti ered­ményben és osztalékban. Az uj részvények­ért befizetendő felár teljes egészében az intézet rendes tartalékalap gyarapítására fordittatik, miáltal a kimutatott rendes tartalékalap 475,600.000.— koronára emelkedik. Kelt Kisvárdán 1924 évi okt. hó 1-en. A 6azdazi!i és tierezHedimi Hitelintézet 1-1. Kisvárdán líazsatósása. SPORT. Városok közötti válogatott football mérkőzés. Nyíregyháza — Kisvárda 2 : 0 (félidő 1 : 0). Biró : Horvát Endre. Az elmúlt vasárnap már másodízben találkozott Nyíregyháza és Kisvárda válo­gatott csapata, mely mérkőzésből ismétel­ten a nyiregyházaiak kerültek ki győztesen. Magáról a mérkőzésről nem sok szépet mondhatunk, mert mindkét csapat teljesen nivótlan játékot produkált, mi részben az erős szélnek is tudható be. A két csapat a következő felállításban játszott: Nyíregyháza Károlyi Nykise. Budaváry Tomasovszky Nykise. Nytve. Szalontay Wolf Torma Nykise. Nytve. Nykise. Palitz III. Bártfalvy Minyó Deák Réder Nykise. Bőrip. Bőrip. Nytve. Nyikse. Tervey Kovács B. Kozma Berger Dér Kte. Kte. Kse. Kse. Kte. Schwarcz Neuman Brankovics I. Kse. Kse. Kse Erdélyi Bakajsza Kse. Kte. Razdil Kte. Kisvárda. A kisvárdai csapat felállítása nem mondható a legszerencsésebbnek. A csatár­sorban a kis Kozma dacára hogy kitűnő technikával rendelkezik, de apró termete és gyenge fizikuma miatt még nem tölthette be egy , erélyes center csatárnak* posztját. Láttunk tőle egy pár ügyes és igen szép akciót, melyek azonban mindig befejezetle­nül maradtak, mert az erős fizikumú és ma­gas termetű nyíregyházai halfok igen köny- nyen elnyomták. Dér félős játékával sokat rontott. Tervey volt a csapat leggyengébb embere. Berger és Kovács is szokot formá­jukon alul játszottak. A halfsorban Neuman és Brankovics I. az első félidőben mig a tempót bírták megléhetősen Schwarcz azon­ban gyengén játszott. Erdélyi és Bakajsza volt a csapat két legjobb embere, de a mér­kőzés vége felé már ők se bírták az iramot. Razdil indokolatlanul gyakran hagyta el a ka­puját és hogy több gólt nem kapott azt Brankovics, Bakajsza és Erdélyi kellő idő­beni közbelépésének köszönhette. A kapott 2 gólja is könnyen védhető volt. A nyíregyháziak nem állíthatták so­rompóba legjobbjaikat, mert nélkülözték Gutmant Reichmant, Weiszt és Miskolczit, mindazonáltal jobbnak bizonyult mint a kis- várdaiak. Nagyon meglátszott az összjáték hiánya, mert a játékosok egyáltalán nem értették meg egymást. Palitz III., Szalontai és Réder volt a csapat leggyengébb embere. Jók voltak Károlyi Mirnyó, Budaváry és Deák, inig Wolf és Bártfalvi sok protestá­nsukkal vonták magukra a közönség figyel­mét. A játék lefolyása a Következő volt •. Erős széllel támogatva kezd Nyíregyháza és jgy a játék többnyire a kisvárdiak térfe­lében folyik. A 25 és 26 percben Nyíregyháza két eredménytelen komért ért el. A 32 perc­ben ismét Nyíregyháza jut kornerhez, de ez is eredménytelen marad. A 33 percben Minyó kicselezve a hátvédeket is és két méterről guruló labdájával megszerzi a Nyí­regyháziak vezptő gólját. A 36 percben is­mét alkalma nyílik Minyónak gólt lőnie de erős lövése a kapu felett süvit el. E félidő utolsó percében Dér vezet támadást a nyí­regyházi kapu ellen, de közvetlen a kapu előtti jó gól helyzetét Kozma lesben állása akasztja meg, Korner arány 3:0a nyíregy­háziak javára. A második félidőt a kisvardiak 10 emberei kezdik, mert Tervey a pályán csak a mérkőzés 7. percében jelenik meg. Most már Kisvárda játszik széllel támogatva és igy fölénybe is kerül és már a 8. percben komért is ér el, ami azonban eredményte­len marad. A 17. percben a nyíregyháziak szélsője Réder lefut és 10 méterről erős gól lövését Razdil félkezével pariroza, de a lab­da kezéből a gólba perdül. Ismét a kisvárdi­ak kerülnek frontba és a 20. percben kor- nert érnek el. Kovács jól irányított kornerét Berger tiszta helyzetből a kapu melé lövi. A következő percben ismét kornerhez jutnak a várdiak, de ez is eredménytelen marad. Kisvárda továbra is támadásban van és Ko­vács szép beadását Károlyi ügyesen védi. A 33. percben Kisvárda szabadrúgáshoz jut mit azonban Erdélyi a kapu felé rúg. Ezu­tán Nyíregyháza jut offenzivába és a 37-ik percben Razdil hibájából komért ér el, ami azonban eredménytelen marad. E félidő vé­gén Kisváida még egy szabadrúgáshoz is jut, de Bakajsza tulerős rúgása által a labda a gól vonalon túl jut. E félidő korner ará­nya 3: 1 Kisvárda javára. A mérkőzést Horváth Endre egy-két téves ítélkezésének kivételével elég jól vezette. Kettős bajnoki football mérkőzés. Vasárnap délután a Mária-uccai pályán kettős bajnoki football mérkőzésben lesz ré­sze a kisvárdai közönségnek. A Kisvárdai Testedző Egylet látja vendégül a Debreceni Egyetemisták football csapatát, mig a Kis­várdai Iparosok Sport Egyesülete pedig a Nyíregyházi Postásokat. A Debreceni Egyetemisták csapata az őszi szezonban első bajnoki mérkőzését fogja lejátszani. Miután a csapat felállítását és képességét nem ismerjük, igy jóslatokba sem bocsát­kozhatunk. Minden esetre a mérkőzés igen érdekesnek Ígérkezik. A mérkőzés a/i3 óra­kor veszi kezdetét. E mérkőzést megelőzőleg délután 1 órai kezdettel a KISE és a Nyíregyházi Pos­tások játszák le bajnoki mérkőzésüket, Mind két csapat papír formáját ismerve a Kis­várdai Iparosok és Kereskedők csapatának győzelmét várjuk.