Nagy Béla: FTC napló különkiadás 1980. Tempó magyarok! Válogatott mérkőzések - válogatott történetek 1901-1931 (Budapest, 1980)

be a kapuba, de a 23. percben már kiállt, mivel Fischer játékra jelentke­zett. Labdához sem ért, úgy volt válogatott! Kohut ezekben a percekben lőtte a győztes gólt: „25 méterről öldöklő lövést küld, amely süvítve, fü­tyülve repül a cseh háló bal oldalába." 1926. augusztus 15., Berlin BERLIN—BUDAPEST 4:2 Góllövő: Jeszmás 2. Nyerges (Vasas) — Király (Vasas), Dudás (Kispest) — Wéber (Bás­tya), Hajós (Regionná), Borsányi (Újpest) — Künsztler (Újpest), Ta­kács II. (Vasas), Jeszmás (Újpest), Schlosser (Ferencváros), Kohut (Ferencváros). Csere: Reisner (BAK). A magyar csapat a félidőben még 2:0-ra vezetett, de végül vereséget szenvedett. Közrejátszott ebben az is, hogy a mezőny legjobbját, Jeszmást a II. félidő 13. percében utánrúgás miatt kiállították. 1926. augusztus 17., Drezda KÖZÉP-NÉMETORSZÁG—BUDAPEST 5:1 Góllövő: Takács II. Gallowich (N9C) — Király (Vasas), Dudás (Kispest) — Wéber (Bás­tya), Hajós (Regionná), Borsányi (Újpest) — Künsztler (Újpest), Ta­kács II. (Vasas), Jeszmás (Újpest), Schlosser (Ferencváros), Kohut (Ferencváros). Csere: Wilhelm (Újpest), Reisner (BAK). A 4. percben Takács II. szerezte meg a vezető gólt, majd 1:1-es állás után kihagyott egy tizenegyest, összességében szomorú másfél órát hozott ez a drezdai találkozó. Nem véletlenül írták: „Aki sok nehéz csatán kísérte végig a magyar válogatottat, aki sok bravúros diadalát látta, nem hitte volna el, hogy ez a csapat képviseli az egykor nagy magyar futballt". 1926. augusztus 20., Budapest, Hungária út MAGYARORSZÁG—LENGYELORSZÁG 4:1 Góllövő: Kautzky, Horváth, Fogl II., Senkey II. Remete (Hungária) — Fogl II. (Újpest), Fogl III. (Újpest) — Raix (Kis­pest), Sándor (Ferencváros), Bobrik (Postás) — Senkey II. (Hungária), Horváth (III. kér.), Kautzky (Törekvés), Dobos (Postás), Szidon (Újpest). „A magyar győzelem feltétlenül a Fogl testvérek érdeme. Toronyma­gasan emelkedett ki a két kitűnő bekk az egész mezőnyből és különösen Fogl II. játéka minden elismerést megérdemel. A két testvér nagy tudása, biztos játéka és rutinja óriási erőt jelentett a magyar csapatnak." Fogl II. olyan bődületes bombagólt lőtt szabadrúgásból, hogy erről még évekig be­széltek a szurkolók. Mint írták, „a labdát látni sem lehetett a levegőben, csak a háló mozgása jelezte a gólt!" Egyébként ez volt a profi magyar labdarúgás első válogatott mérkőzése. 1926. augusztus 20., Budapest, Hungária út BUDAPEST—TEMESVÁR 1:1 Góllövő: Braun. Remete (Hungária) — Fogl II. (Újpest), Fogl III. (újpest) — Rebró (Hungária), Sághy (BEAC), Nádler (Hungária) — Braun (Hungária), Molnár (Hungária), Tritz (Hungária), Opata (Hungária), Jeny (Hungá­ria). 59