Nagy Béla: FTC napló különkiadás 1980. Tempó magyarok! Válogatott mérkőzések - válogatott történetek 1901-1931 (Budapest, 1980)

Gólt ért el kapáslövésből, gyengén helyezett labdából, felesből és bomba­lövésből. Ha még azt is hozzátesszük, hogy erre mindössze 35 perce volt, teljesítményét méltán illeti elismerés. A II. félidő 35. percében a bíró sö­tétedés miatt lefújta a mérkőzést... 1924. május 26., Párizs MAGYARORSZÁG—LENGYELORSZÁG 5:0. Olimpiai torna, I. forduló. Góllövő: Hirzer 2, Opata 2, Eisenhoffer. Biri (KAC) — Fogl II. (UTE), Mándi (MTK) — Orth (MTK), Guttman II. (Hakoah Bécs), Obitz (Makkabi Brno) — Braun (MTK), Eisenhoffer (FTC), Opata (MTK), Hirzer (Makkabi Brno), Jeny (MTK). Az első gólt a 20. percben Eisenhoffer lőtte, majd Hirzer és Opata „gól- vetélkedője" következett. A magyar csapat sikeres olimpiai bemutatkozása után sokaknak már vérmes reményeik voltak ... 1924. május 29., Párizs EGYIPTOM—MAGYARORSZÁG 3:0. Olimpiai torna, II. forduló. Biri (KAC) — Folg II. (UTE), Mándi (MTK) — Orth (MTK), Guttmann II. (Hakoah Bécs), Obitz (Makkabi Brno) — Braun (MTK), Eisenhoffer (FTC), Opata (MTK), Hirzer (Makkabi Brno), Jeny (MTK). Sporttörténelmünkben ez a mérkőzés „egyiptomi csapás" néven közis­mert. Az 1000%-kal esélyesebb magyar csapat szinte hihetetlen vereséget szenvedett. Az egyiptomiak négy veszélyes támadásából három góllal vég­ződött! A magyar csapat pedig egyre csak vergődött és szinte babonázottan állt az egyiptomi kapu előtt. Braun még tizenegyesből sem tudott gólt lőni: 1:0-ás egyiptomi vezetésnél kapufára lőtte a labdát! Az éremesélyes magyar csapat a II. fordulóban kiesett! 1924. június 1., Rouen BUDAPEST—ROUEN 5:0 Góllövő: Orth 2, Eisenhoffer 2, Braun. Kropacsek (MTK) — Fogl II. (UTE), Grósz II. (VÁC) — Kertész II. (MTK), Nádler (MTK), Blum (FTC) — Fogl III. (UTE), Braun (MTK), Orth (MTK), Eisenhoffer (FTC), Jeny (MTK). „A magyar csapat szép játékát a közönség szimpatikuson fogadta, Ker­tész II.-t azonban egy durva faultjáért kifütyülte. A mérkőzésnek az egyidő- ben megtartott lóversenyek miatt csak 2000 nézője volt." 1924. június 4., Le Havre MAGYARORSZÁG—FRANCIAORSZÁG 1:0 Góllövő: Eisenhoffer. Kropacsek (MTK) — Fogl II. (UTE), Grósz II. (VÁC) — Kertész II. (MTK), Nádler (MTK), Blum (FTC) — Fogl III. (UTE), Molnár (MTK), Opata (MTK), Eisenhoffer (FTC), Jeny (MTK). A magyar csapat az első félidőben nagy fölényben volt és Eisenhoffer kapásból lőtt góljával megszerezte a győzelmet. Az olimpián „vert sereg” így győzelemmel térhetett haza francia földről. Idehaza viszont óriási volt 50