Nagy Béla: FTC napló különkiadás 1980. Tempó magyarok! Válogatott mérkőzések - válogatott történetek 1901-1931 (Budapest, 1980)

1923. április 8., Budapest, Megyeri út BERLIN—BUDAPEST 1:0 Pl'attkó (MTK) — Fogl II. (UTE), Fogl III. (UTE) — Kertész II. (MTK), Hajós (Törekvés), Blum (FTC) — Katzer (Vasas), Takács II. (Vasas), Szedlacsek (Törekvés), Hirzer (Törekvés), Weisz Á. (Törekvés). Még egy hónap sem telt el és máris más hangon írtak szinte ugyan­azon összeállításban pályára lépő válogatottunkról. „Nem, ez a mérkőzés nem érdemelte meg azt a 12 000 embert, amely ott bosszankodott tegnap Újpesten. Tudja, érzi már a közönség, hogy Orth nélkül nincs játék, nincs eredmény, s megy másfelé szórakozást keresni. Oda ahol nem bosszankodik a pénzéért... Ha így hanyatlik tovább is futball- sportunk, megérjük, hogy válogatott mérkőzéseinket nem nézi más, csak az MLSZ, meg a szövetségi kapitány.” Hogy is mondta Meisl Hugó, a nagy osztrák futballvezér? — A magyarok győzelem után lakodalmat ülnek, vereség után pedig temetnek . .. 1923. május 6., Bécs AUSZTRIA—MAGYARORSZÁG 1:0 Amsei (FTC) — Fogl II. (UTE), Fogl III. (UTE) — Kertész II. (MTK), Hajós (Törekvés), Pruha (Törekvés) — Braun (MTK), Takács II. (Vasas), Úrik (Törekvés), Hirzer (Törekvés), Weisz Á. (Törekvés). Csere: Szabó (FTC). Ismét Meisl Hugót, az osztrák szövetségi kapitányt idézzük: — Csődöt mondott mindkét csapat csatársora, az osztrákoknál különö­sen a belső csatárok. A védelmek elsőrangúan működtek, minden helyzet­ben szilárdan álltak a lábukon és csak az ő játékukban tellett a nézőknek öröme. Amsei pompásan védett. Két mozzanat az „Amsel-parádéból”: „Az első félidő 28. percében a bíró Fogl II. szabályos szerelése után általános elképedésre 11-est ítél. A 11-est Wieser lövi. A gyengén lőtt, bár helyezett 11-est Amsei bravúrosan el­fogja. A II. félidő 28. percében Swatosch borzasztó erővel lő a sarokba, a félmagas lövésre Amsei a levegőben úszva dobja magát, s az ujja hegyé­vel elérve szinte magához szívta a labdát. A meccs legszebb mozzanata, amelyet óriási tapsvihar jutalmazott." Amint a tudósításból is látható: mindkét bravúros védés a 28. percben történt! Az egyik az első, az utóbbi a második félidő 28. percében. Ezután Amsei szerencseszáma valószínűleg a 28-as volt. . 1923. augusztus 19., Budapest, Üllői út MAGYARORSZÁG—FINNORSZÁG 3:1 Góilövő: Braun 2, Hirzer. Zsák (33 FC) — Fogl II. (UTE), Mándi (MTK) — Kertész II. (MTK), Kiéber (III. kér.), Blum (FTC) — Braun (MTK), Takács II. (Vasas), Winkler II. (MTK), Siklósi (MTK), Hirzer (Törekvés). A finn válogatott első budapesti mérkőzésén az egyetlen ünnepi gesztus az volt, hogy az FTC-klubház tetejére egy nagy finn zászlót állítottak... A játék pedig kimondottan hétköznapi volt, a lelkes finnek félidőben még 1:0-ra vezettek az unottan játszó magyar csapat ellen. Érdekes, hogy 46