Nagy Béla: FTC napló különkiadás 1980. Tempó magyarok! Válogatott mérkőzések - válogatott történetek 1901-1931 (Budapest, 1980)

Sok szenzációval nem szolgált a mérkőzés, a Sporthírlap mégis egy 1 lapos rendkívüli kiadást jelentetett meg a berlini találkozóról. A 2. oldalra már nem is volt mit írni, üresen hagyták ,.. 1922. július 9., Stockholm MAGYARORSZÁG—SVÉDORSZÁG 1:1 Góllövő: Hirzer. Fehér (MAC) — Fogl II. (UTE), Fogl III. (UTE) — Kertész II. (MTK), Mándi (MTK), Blum (FTC) — Paulusz (UTE), Molnár (MTK), Pataki (FTC), Schaller (UTE), Flirzer (Törekvés). „A magyar csapat magas gólaránnyal nyerhette volna a meccset, ha a csatársor a szükséges lövőképességgel rendelkezett volna. A magyar csapat döntő fölényben játszott, kiegyenlíteni azonban csak a második félidő 32. percében tudott! A gól lehűtötte a svéd publikumot, amely már svéd győ­zelemről álmodott és most már aggódva figyelte a játékot." Aggodalomra nem volt ok, újabb gól már nem született. Egyébként a svédek gólját Fogl III. szerezte — öngóllal... 1922. július 13., Helsinki MAGYARORSZÁG—FINNORSZÁG 5:1 Góllövő: Pataki 2, Schwarz 2, Fogl II. Fehér (MAC) — Fogl II. (UTE), Fogl III. (UTE) — Szabó (FTC), Zloch (33 FC), Blum (FTC) — Paulusz (UTE), Schwarz (FTC), Pataki (FTC), Hirzer (Törekvés), Himmer (Vasas). ,,Túránk harmadik és utolsó állomása végre meghozta a várva várt győzelmet is. Bár csapatunk a Stockholmban maradt MTK-játékosok nélkül, állt fel, a stockholmi lélek nélküli játékra jólesóen rácáfolva, tetszetős és nívós küzdelem után fölényes győzelmet aratott finn fajrokonaink reprezen- tatívjai felett.” Az első finn—magyaron különösen a Pataki—Schwarz kettős játszott szé­pen és eredményesen. ,,A 24. percben Pataki lövi a nap legszebb gólját, a 37. percben Hirzer passzából ismét ő lő gólt, s egy perccel később Pata­ki—Schwarz akció végén Schwarz talál a kapuba, megszerzi az ötödik gólt is.” 1922. augusztus 27., Lipcse MAGYARORSZÁG—KÖZÉP-NÉMETORSZÁG 5:3 Góllövő: Hirzer 3, Braun, Opata. Fehér (MAC) — Fogl II. (UTE), Fogl 111. (UTE) — Kertész II. (MTK), Szabó (FTC), Schweng (BTC) — Paulusz (UTE), Braun (MTK), Opata (MTK), Hirzer (Törekvés), Weisz Á. (Törekvés). ,,Öt fiatal játékos szerzett részünkre gyönyörűséget, öt fiatal játékos fes­tette rózsaszínűre a jövőt. Ha csak a csatársoron múlott volna, katasztro­fális vereség éri a közép-németeket.” Kiss Gyula szövetségi kapitány tudósításában a védelemről és főleg ka­pusunkról már korántsem írt ilyen lelkesülten ... Természetesen ez a talál­kozó sem hivatalos válogatott mérkőzés, mivel országrész ellen játszották. 44