Nagy Béla: FTC napló különkiadás 1980. Tempó magyarok! Válogatott mérkőzések - válogatott történetek 1901-1931 (Budapest, 1980)

Payer egyébként mindkét gólját tizenegyesből szerezte: lövései bomba­ként vágódtak a hálóba! 1919. április 6., Budapest, Üllői út MAGYARORSZÁG-AUSZTRIA 2:1 Góllövő: Orth, Braun. Zsák (33 FC) — Zatykó (Vasas), Fogl II. (UTE) — Kertész II. (MTK), Ging (Törekvés), Tury (Vasas) — Braun (MTK), Konrád II. (MTK), Orth (MTK), Schaffer (MTK), Szabó P. (MTK). A Tanácsköztársaság ideje alatti egyetlen válogatott mérkőzésről lel­kesen tudósítottak az újságok: ,,Az októberi forradalom óta ez az első meg­nyilatkozása a magyar sportnak, s kiáltó bizonysága a külföld előtt, hogy Magyarország a teljes rend jegyében megy keresztül az újjászületésen. A magyar footballsportnak ma lezajlott szép ünnepe így nem csak a sport ügyét szolgálta, de szolgálta az ország politikáját is, nyilván legalább akkora eredménnyel, mint magát a footballsportot. Minden lobogója, minden dísze a pályának vörös volt, a forradalom szí­nében fürdött a leáldozó nap, de egy röpke percre a match kezdetén mégis kivillantak a nemzeti színek. Akkor történt, mikor a zöld inges bíró jelen­létében a fehér dresszes Popovich a vörös dresszes Kertész II. magyar ka­pitánnyal sorsolt a kapukra. Kevesen vették észre, s nem is törődtek vele. Amint hogy az sem keltett különösebb feltűnést, hogy a magyar címer — ezúttal először — hiányzott a vörös ingekről.” Az osztrákok vezető gólja után Orth 20 méteres, középmagas lövéssel egyenlített, majd 10 perccel a befejezés előtt Braun egyéni akcióból szerezte a győztes gólt. 1919. október 5., Bécs AUSZTRIA—MAGYARORSZÁG 2:0 Zsák (33 FC) — Fogl II. (UTE), Feldmann (MTK) — Kertész II. (MTK), Orth (MTK). Zloch (33 FC) — Nemes (FTC), Pataki (FTC), Priboj (UTE), Schauer (UTE), Jeny (KAC). „A magyar csapat az I. félidőben többet támadott és úgy látszott, hogy gólképtelensége miatt 0:0-lal fogja végezni a félidőt, amikor az utolsó öt perc­ben váratlanul két góllal terhelték az osztrákok a magyar kaput. Ez öt perctől eltekintve a magyar csapat volt a jobbik." Az osztrákok győzelem feletti öröme nem sokáig tartott. Hamarosan híre ment, hogy a találkozó alatt a szövetség páncélszekrényét három helyen megfúrták és elemelték az egész elővételi összeget, valamint 1400 márkát, amelyet szintén ott tartottak. A betörők ismerhették a helyi viszonyokat, hi­szen a páncélszekrény egy iratszekrénnyel volt eltakarva és így is rátalál­tak ... 1919. november 9., Budapest, Hungária út MAGYARORSZÁG-AUSZTRIA 3:2 Góllövő: Pataki 2, Orth. Zsák (33 FC) — Fogl II. (UTE), Wiener I. (FTC) — Kertész II. (MTK), Orth (MTK), Nyul I. (MTK) — Braun (MTK), Winkler I. (MTK), Pataki (FTC), Schlosser (MTK), Tóth (FTC). 38