Nagy Béla: FTC napló különkiadás 1980. Tempó magyarok! Válogatott mérkőzések - válogatott történetek 1901-1931 (Budapest, 1980)

Labdarúgó-válogatottunk első hivatalos mérkőzése Magyarországon. A válogatott első gólját Borbás Gáspár, az FTC játékosa szerezte! ,,Az első negyedóra után a prágai kapu hálójában a labda fennakadt. Károly rúgta a labdát bal felé s a résen álló Borbás menthetetlenül rendeltetési helyé­re juttatta." A magyar válogatott első győzelme nem okozott valami nagy örömet, mivel részben jobb játékot, részben több gólt vártak szakemberek és szur­kolók egyaránt. A Sport-Világ tudósítója így írt a „csalódásról”: „A ma­gyar reprezentatív csapatnak immár második szereplése nem hozott vala­mi nagy dicsőséget a magyar football-sportnak. El voltunk készülve arra, hogy a prágai csapat felett a magyar legénység tetszés szerint fog győz­ni. Reményeink azonban füstbe mentek .. 1903. június 11., Budapest, Margitsziget MAGYARORSZÁG-AUSZTRIA 3:2 Góllövő: Pokorny 2, Buda. Holies (MUE) — Nagy (MTK), Manglitz (FTC) — Gorszky (FTC), Skrabák (BTC), Bayer (MAC) — Braun (FTC), Buda (BTC), Pokorny (FTC), Vincze (MAC), Weisz (FTC). Válogatott mérkőzés a Margitszigeten! Akkor még csak itt volt füves pálya, ennek ellenére több válogatott mérkőzést nem rendeztek a Margit­szigeten. Néhány mondat a „szigeti győzelemről": „Miután az első félidő 0:0-ra végződött, a második félidőben Pokorny két gólt lő és Buda egyet. A góllövések elismerésre méltók voltak, csak az csökkentette némileg az értéküket, hogy a nálunk jól ismert kirohanás és lefutás útján érték el." „Lefordítva”: nem összjátékból, hanem egyéni akciókból születtek a gólok, amelyek úgy látszik, akkor csak „másodrendű gólnak" számítot­tak ... És egy hiba is csúszott a tudósításba: a magyar válogatott ugyan­is Pokorny góljával már az I. félidőben 1:0-ra vezetett. 1903. október 11., Bécs AUSZTRIA—MAGYARORSZÁG 4:2 Góllövő: Borbás 2. Sipos (BTC) — Berán (FTC), Nagy (MTK) _ Schaár (MTK), Skra­bák (BTC), Bodor (MUE) — Blazsek (BTC), Károly (MTK), Kertay (Postás), Vincze (MAC), Borbás (FTC). „Az első gólt a magyar csapat szerzi Borbás révén. A bécsi csapat 15 perccel később kiegyenlít, ez azonban off-side állásból történt. A ma­gyar csapat csaknem egész félidőn át támadott és csatárainak több al­kalma volt gólt elérni, de kapu előtt olyan fejvesztett kapkodást vittek véghez, hogy a bécsi publikum őket kinevette. A második félidőben a bécsiek játszván hátszéllel, s állandó ostrom színhelyévé teszik a magyar kaput. Sipos bámulatra méltó hősiességgel véd, de képtelen tartani azon labdákat, melyeket a hátvédek hibázása folytán lőttek közvetlen közelségből. Studnicka az elsőt, Huber ügyes fej- passz révén a második s csakhamar előbbi újabb góllal szaporítja a bé­csiek pontjait. A félidő vége felé közeleg, midőn a magyar csapatnak is­mét sikerül a bécsi védelmen áttörni s Borbás révén újabb gólhoz jutni.” 11