Nagy Béla: FTC napló különkiadás 1980. Tempó magyarok! Válogatott mérkőzések - válogatott történetek 1901-1931 (Budapest, 1980)

donyi lábbal való visszarúgásnál elhibázza. A két goal a magyar csapatot némiképp sodrából látszott kihozni, mert az újabb felállás után egykedvű indolens játéka helyett energikusáéban lépett fel s gyakrabban került a bécsi kapu elé. Oláh egy éles lövését Nauss alig volt képes elhárítani. A magyar csatárok ez intenzív támadásai arra buzdították a hátvédeket, hogy a támadást a pálya középvonaláig követték; a mely könnyelműség­nek csakhamar megadták az árát. A bécsi védelem részéről a mezőny közepébe küldött labdát az egyik hátvéd elhibázta, mely kedvező körülményt aztán a gyorslábú bécsi csa­tárok ügyesen kihasználva, feltartóztathatatlanul a harmadik goalt szerez­ték meg csapatjuknak Huber révén. Az első félidő 3:0 eredménnyel zárult. A második félidőben lassanként megeredt az eső, amely a feláztatott talajt csúszamlóssá tette s megkönnyítette eképpen a rövid passzokkal összejátszó bécsi csatársor játékát. A szél is segített nekik, s így nem csoda, ha a magyar csapat defenzív játékra fektette a fő súlyt. A félidő közepe táján ugyan gyakran jut támadó helyzetbe, de veszélyessé a bécsi kaput alig teszi, csak a játék utolsó percében, midőn az elszántan védő Nauss a földön fetrengve bámulatos önmegtagadással védte ki a magya­rok támadását. A második félidőben még két goal esett, úgy hogy a mér­kőzés 5:0 eredménnyel végződött a bécsi csapat javára. A mérkőzést — ritka eset — nagyszámú s jobbfajta publikum nézte végig, közöttük sok magyar, aki honfitársaikat lelkes buzdításaikkal pró­bálták erősebb tempó forszirozására bírni. A mérkőzés különben a Wiener Athletik Sport-Club gyönyörű, gyepes pályáján folyt le. A magyar representatív csapat múlt vasárnapi súlyos vereségének mentségére vajmi keveset hozhatunk fel. Hibás volt a csapat összeállítá­sa, rossz kondícióban s kedvetlenül állottak a játékosok a küzdelemhez s összjátékuk oly primitív volt, hogy méltán jegyezte meg egy bécsi lap hétfői referádájában a magyar csapat kombinációjának szegényes voltát. A csapatösszeállítás hibája nem a szövetség lelkén szárad, annak maguk a játékosok voltak okai. Ordódyt a katonai kötelezettség, Mindert elfog­laltsága, Lilit pedig indisposiciója tartotta vissza a bécsi úttól. így tehát a csapat három kiváló erejét volt kénytelen nélkülözni, kiknek szereplése mindenesetre csökkentette volna a bécsi kudarc súlyos voltát." A három FTC-játékosról sem áradozott a korabeli kritika. „Kolhanek nagyon lassúnak tűnt fel ezúttal, testi erejét azonban gyakran érvényre tudta juttatni. Pokorny—Buda—Hajós egyáltalán nem tudták megérteni egymást. Berán energikus játékával és testi erejével eleinte sokat men­tett, később azonban annyira kimerült, hogy ismert hatalmas rúgásai he­lyett alacsony, erőtlen rúgásokkal küldte vissza a labdát a mezőnybe." Ment ez később jobban is játékosoknak, csapatnak egyaránt. Fél év sem telt el és a következő válogatott mérkőzésen már győztesen vonult le a pályáról nemzeti tizenegyünk ... 1903. április 5., Budapest, Millenáris MAGYARORSZÁG—CSEHORSZÁG 2:1 Góllövő: Borbás, Minder. Sipos (BTC) — Berán (FTC), Fehéry (MUE) — Kiss Gy. (33 FC), Koltai (FTC), Gorszky (FTC) — Braun (FTC), Károly (MTK), Niess- ner (MFC), Minder (BTC), Borbás (FTC). 10