Nagy Béla: FTC napló különkiadás 1980. Tempó magyarok! Válogatott mérkőzések - válogatott történetek 1901-1931 (Budapest, 1980)

csinszky Viktor hangcsövön keresztül így szólt a közönséghez: „A Nemzeti Sport jelenti Bécsből, az osztrák magyarról: Takács II. a 16. percben meg­szerezte a vezetést. A magyar válogatott 1:0-ra vezet!" Vezethetett volna akár többel is, de a végén örülni kellett az egyenlítő gólnak is: „Híres labdáját Titkos pompásan centerezte és a befutó Takács azt kapásból, még szebben a kapuba lőtte." Mindez egy perccel a befejezés előtt történt... 1929. május 5., Bécs MAGYARORSZÁG—AUSZTRIA 4:4. Amatőr válogatottak mérkőzése. Góllövő: Bokor, Kalas, Major, Keleti. Milotay (Nyíregyházi TVE) — Czakó (Szoinoki MÁV), Reisinger (Doro­gi AC) — Szikszay (PVSK), Szűcs II. (BSE), Bujáki (Szolnoki MÁV) — Major (MVSC), Keleti (TSC), Kalas (Postás), Bokor (Postás), Raffay II. (Győri DAC). 1929. május 30., Budapest, Hungária út MAGYAR PROFI KOMBINÁLT—NEWCASTLE UNITED 4:1 Góllövő: Takács II. 3, Markos. Németh (Hungária) — Mándi (Hungária), Korányi (Bástya) — Borsá- nyi (Újpest), Kalmár (Hungária), Vig (Újpest) — Markos (Bocskai), Takács II. (Ferencváros), Teleki (Bocskai), Szemes (Bocskai), Híres (Hungária). Teleki labdájával Takács II. villámgyorsan kiugrik és gólt lő — így kez­dődött a mérkőzés, a 46. mp.-ben már 1:0-ra vezettünk! A 6. percben a ka­pufáról levágódó labdát ismét Takács II. lőtte a bálába! Néhány perc múl­va Markos „a hatos vonalnál önzetlenül bead, s a vele párhuzamosan futó Takács II. megcsinálja a hat tricket!" A „hat trick" kifejezést szó szerint nem lehet magyarra fordítani. A HAT szó kalapot jelent, a TRICK pedig cselt, furfangot. Az angolok a kifejezést arra a játékosra vonatkoztatják, aki egymás után három gólt rúg. A „hat trick" kifejezésnek magyarra való fordítására pályázatot hirdettek. A pályadíjat a MESTERHÁRMAS kifejezés beküldője nyerte meg, de sikeres megoldás volt a „hármasbravúr" kifejezés is. 1929. június 2., Poznan LENGYELORSZÁG—MAGYARORSZÁG 5:1. Amatőr válogatottak mérkőzése. Góllövő: Rajnai. Szollár (Vasas) — Czakó (Szolnoki MÁV), Soponyai (BSE) — Seres (BTC), Lévay (TTC), Bodrogi (Postás) —Major (MVSC), Rajnai (BEAC), Keleti (TSC), Dobos (Postás), Kunos (BSE). 1929. július 11., Budapest, Üllői út MAGYAR PROFI KOMBINÁLT—KAIRÓ VÁLOGATOTT 3:1 Góllövő: Kalmár 2, Magyar. Dénes (Kispest) — Werner (III. kér.), Dudás (Kispest) — Rebró (Hun­gária), Magyar (III. kér.), Vig (Újpest) — Jeckl (Hungária), Avar (Újpest), Kalmár (Hungária), Harmat (Vasas), P. Szabó (Újpest). 73