Nagy Béla: FTC napló 1964-1966

1 964 JANUÁR 5. Az új év első ferencvárosi bajnoka a 13 éves Almássy Zsuzsa volt. A sárga ruhás kislány csupa lendület kűrje nagy sikert aratott. A gazdag tartalommal összeállított számot a pontozók is honorálták, és így Almássy Zsuzsa megérdemelten nyerte első baj­nokságát. A Csordás—Kondi párnak is nagy sikere volt, ők is a győzelmi dobogóra állhat­ták. Kisstadion: FTC — ATSE Graz 8—2 A sportszerű keretek között lefolyt jégko­rongmérkőzésen, a várakozásnak megfele­lően, a jó formában levő magyar csapat irá­nyította a játékot. Az FTC játékosai nemcsak összjátékban, hanem technikai vonatkozás­ban is felülmúlták ellenfelüket. A második harmadban az FTC már 5—0-ra vezetett. . . A mérkőzés után az év első ferencvárosi jégkorongsikerének 3000 néző tapsolt. JANUÁR 12. Megjelent a labdarúgók átigazolási listája. A mi házunk táján nagy változás nem történt. A Ferencváros mindössze egyetlen labda­rúgót a BEAC-os Németh Ferencet igazolta és Both Józsefet engedte el a BVSC-be. JANUÁR 15. Megyeri út: Ú. Dózsa— FTC 8—0 1964. január 15. minden bizonnyal emléke­zetes dátumként vonult be a jégkorongsport történetébe. Ezen a hideg, fagyos januári estén nyílt meg egy új jégpálya, az Ú. Dózsa stadionja. A jég-,.örökrangadó” váratlanul fölényes hazai sikerrel zárult. FEBRUÁR 1. „Dicséretre méltó kezdeményezés vált va­lóra az FTC Üllői úti sporttelepén: a sportte­lep egyik öltözőjét kondicionáló helyiséggé alakították át, s ennek a sportolók erőfej­lesztése szempontjából rendkívül nagy a je­lentősége. 9 munkahelyet építettek, hazai elképzelések és részben külföldi tapasztala­tok alapján, s ezeken 1000-nél több olyan gyakorlatot lehet végezni, amely jelentősen növeli az izmok erősségét, a sportolók ügyességét. A tervek kivitelezésében az FTC egyik régi lelkes rajongója Görög Sándor asztalosmester jeleskedett.” Görög Sanyi bácsi az FTC háza táján még sokáig „jeleskedett”. Pár évvel ezelőtt az Üllői útról ment nyugdíjba... FEBRUÁR 3. Az FTC ifjúsági labdarúgói Viareggióban a Karnevál Kupa mérkőzéssorozaton a Sampdoria ellen mérkőztek. A mieink Németh Miklós góljával a 89. percig vezet­tek. Már-már úgy látszott, hogy győztesen hagyja el a pályát az FTC, amikor a 90. perc­ben Karsics ahelyett, hogy partra rúgta volna a labdát, szögletet vétett. A szögletrúgáshoz valamennyi olasz játékos a kapu elé tömö­rült. A berúgás után a nagy zűrzavarban az olaszok balfedezete elé került a labda, aki mintegy 14 m-ről megtalálta a rést a hálóba. A kiírás értelmében ezután mindkét csapat 6—6 11-est rúgott a továbbjutás eldön­téséért. Ez a küzdelem is döntetlenül végző­dött, mert mindkét csapat négy—négy bün­tetőt tudott értékesíteni. Ezután sorsoltak, s az FTC-nek kedvezett a szerencse. FEBRUÁR 5. Az FTC ifijei a következő mérkőzésen is re­mekeltek: FTC — Milan 4—0! Csanádi Ferenc edző túralevelében így tudósított a szép sikerről: „A fiúk frissen mozogtak, ügyesen kom­bináltak, a szurkolók szinte nem győzték tapsolni őket. Noha az első félidő 0—0-ra végződött, csapatunk már ekkor is több góllal vezethetett volna, de a Milan kapusa a mezőny legjobb emberének bizonyult. A gólok: 52. percben Macsek partdobása után Németh Miklós kapásból 8 m-ről vágta rá a labdát, s az a felső léc éléről pattant a hálóba, 1—0. A 62. percben Juhász elfutott, még a kapust is becsapta, 2—0. A 74. perc­ben Németh Miklós közelről talált a hálóba, 3—0. A 78. percben Varga megugrott s a 16- osról nagy gólt lőtt, 4—0.” Az FTC ezt a szép sikert ezzel a csapattal érte el: Góczi — Horváth, Páncsics, Karsics, (Ma­csek) — Szántai, Lukács — Juhász, Varga, Németh, Rátkai, Bernáth. FEBRUÁR 10. Viareggióban a Karnevál Kupa 3. helyéért játszott mérkőzésen: FTC — AS Róma 2—1. A győztes gól a 79. percben született: Macsek óriási partdobása után Németh Miklós kapásból, 12 m-ről vágta a hálóba a labdát. A mérkőzés végén a nézők melegen ünnepelték a mieinket. A szakemberek véleménye az volt, hogy a magyar csapat rászolgált volna a kupára is. Azt azonban az FTC-t 2—0-ra legyőző, kemény, célszerű futballt játszó Dukla Prága nyerte. FEBRUÁR 16. A Szelky Ottó kötöttfogású birkózó emlék- versenyen Kátai, Rizmayer és Kiss Barna súlycsoportjában az első helyen végzett. Csapatversenyben: 1. Vasas 18 pont, 2. FTC 16 pont. FEBRUÁR 19. Kisstadion: FTC — EC Ehrwald 8—8 A sok gól ellenére is gyenge mérkőzést láthattak a szurkolók. A fradisták a kanadai Smithet nem tudták tartani, aki ötször talált Pozsonyi kapujába. FEBRUÁR 26. Kisstadion: FTC — Ú. Dózsa 4—4 „Bajnokcsapat! Bajnokcsapat! —ilyen kiál­3