Nagy Béla: FTC napló 1950-1954

Ilyen is 100 évenként egyszer ha van: a Népstadionban két magyar 8-vá- logatott is látszott! Előbb a Csehszlovák B elleni mérkőzésre került sor, majd egy másik B-válogatott Bulgária B csapatával mérkőzött. A magyar labdarúgás akkori erejét mutatia, hogy mindkét csapatunk derekasan helyt­állt és legyőzte ellenfeleit. A kettős szereposztásban kiálló B-váiogatott mérkőzését 55 ezren szurkolták végig! 1953. október 4., Budapest, Népstadion MAGYARORSZÁG B—BULGÁRIA B 3:0 Góllövő: Deák 2, Machos. Gulyás (Kinizsi) — Ombódi (Kinizsi), Teleki (Vasas), Sólyom (Sztálin Vasmű Építők) — Halmai (Sz. V. Építők), Kotász (Sz. V. Építők) — Raduly (Bp. Postás), Machos (Szegedi H.), Deák (Dózsa), Fe]es (Sz V. Építők), lllovszky (Vasas). Csere: Borsányi (Dózsa), Mátrai (Kinizsi). ..Szünet után a kitűnő erőben levő magyar csapat erősíteni tudott és egyre-másra teremtette a gólhelyzeteket a bolgár kapu előtt. Ezekből hármat sikerült is értékesítenie.” A 76. percben volt egy mai szemmel nézve érdekes csere is A két gólt elérő Deákot Mátrai váltotta fel a középcsatár poszton A későbbi nyolcvanszoros válogatott hátvéd tehát címeres mezben — igaz „csak” a B-válogatott tagjaként — a csatársor tengelyében kezdte meg vá­logatott szereplését! Természetesen ekkor még a Kinizsiben is csatárt ját­szott ... 1953. október 11., Bécs MAGYARORSZÁG-AUSZTRIA 3:2 Góllövő: Hidegkúti 2, Csordás. Grosics (Honvéd) — Buzánszky (Dorog), Lóránt (Honvéd), Lantos (V. Lobogó) — Bozsik (Honvéd), Zakariás (V. Lobogó) — Budai (Hon­véd), Csordás (Vasas), Hidegkúti (V. Lobogó), Puskás (Honvéd), Tóth (Dózsa). Csere: Kárpáti (Győri V.). „Nehéz mérkőzést nyert meg, nagy ellenfelet győzött le a magyar csapat. A válogatott csapat megint bebizonyította, hogy nemcsak tudással rendel­kezik, hanem töretlen erkölcsi erővel is, hazafias lelkesedéssel, amelynek segítségével le tudja győzni a nehézségeket. Ilyen nehézségek bőven akad­tak ezen a mérkőzésen. Az osztrák győzelmet váró közönség viharosan biz­tatta csapatát, s ez a biztatás nem mindig maradt meg a sportszerű keretek között. A nézőteret a játéktértől semmi sem választotta el, s a közönség közül több százan visszaéltek ezzel a lehetőséggel. A magyar csapatot azonban nem lehetett megfélemlíteni. A magyar játékosok népköztársaságunk címe­rét viselték mellükön, s ehhez méltóan játszottak, küzdöttek." A mérkőzés egyik érdekessége volt, hogy mind az öt gól a II. félidőben született meg! 1953. október 11., Budapest, Népstadion MAGYARORSZÁG B—AUSZTRIA B 7:3 Góllövő: Kocsis 5, Szilágyi 2. Henni (Dózsa) — Kovács II. (V. Lobogó), Börzsei (V. Lobogó), Ombódi (Kinizsi) — Kovács I. (V. Lobogó), Dékány (Kinizsi) — Egresi (Dózsa), Kocsis (Honvéd), Szilágyi (Vasas), Aspirány (Dózsa), Czibor (Honvédj. 107