Nagy Béla: FTC napló 1921-1925

1923. „A becses vándordíjnak az FTC kitűnő ifjúsági csapata lett ez évben a tulajdonosa. Megállapíthatjuk mindjárt, hogy megérdemelten. Az első félidő eiejen meg egyenlő erejűnek látszott a két csapat, de csakhamar kidombo­rodott a zöld-fehérek fölénye, amelynek következtében a 20. percben gólt rúg olyanformán, hogy Hungler Ili. szökteti a kitűnő Izsépyt, az lefut a lab­dával s pontos beadásából Dómján védhetetlen gólt rúg. Szünet után vál­tozatos a játék. Az FTC valamivel kevesebbet tamad ugyan, de annál ve­szélyesebben. A 44. percben Izsépy egyéni játék után rúgja a 2. gólt." A győztes ferencvárosi fiatalok: Sarle — Bednar, Morvái — Keviczky, Hungler III., Fűrész — Izsépy, Friesz, Tőkés, Dómján, Schlesinger. március 23. Hazaérkezett az FTC a tizenegyesek országából! Harsogta a Nemzeti Sport cikkének vastagbetűs címe! A portyát össze­foglaló írásból bőven akadt idéznivaló: „Többheti távoliét után végre hazaérkezett az FTC spanyolországi kör­útjáról. A túrának nem voitak szenzációs sikerei mint hajdan, amikor a zöld­fehérek elsőnek mutatták be Hispánia klasszikus földjén a magyar futball - játékot. Száz főre menő közönség jelent meg a Déiivasút pályaudvarán, hogy bensőséges szeretettel fogadja hazaérkező kedvenceit. 12 óra 45 perc­kor robogott be a vonat a túráról érkezőkkel. Frissen, vidáman szálltak ki a fiúk, élükön Szigeti Imre alelnökkel, akinek kisebbik fia, az ötéves Jóska verses köszöntővei lepte meg a csapatot. Majd dr. Vigh Viktor mondott rö­vid beszédet, amelyre Szigeti a túra vezetője válaszolt, meghatottam Szavai végeztével felharsant a Himnusz, azután kezdetét vette a kérdezősködés. A túráról Kovács János a klub amatőr trénere a kővetkező részleteket mon­dotta el. — Háromhetes túrát tett az FTC. Háromhetes gyönyörű utat, melynek eredménye (3 győzelem, 2 döntetlen, 2 vereség) talán Pestről, messziről néz­ve nem is olyan nagyon ragyogó, de akik végigcsinálták, akik látták elejé­től fogva, azok igazat adnak nekem, aki azt mondom, ezt a túrát, ezeket a meccseket végigverekedni és ilyen eredménnyel befejezni, felér öt győze­lemmel. Csak egyetlenegy példát ragadok ki: a második Santander elleni meccsen öt tizenegyest diktált a bíró ellenünk! öt tizenegyest az FTC ellen! Egyszer Hunglerre fogta a bíró, hogy életveszélyesen fautolt, egyszer egy mellre jött labdát hendsznek nevezett ki, azután meg Takács szerelését mi­nősítette tizenegyesnek. Szabónak egy kézmozdulatába kapaszkodott bele, mely szerinte sértő volt, mire Szabót ki is állította és 11-est is adott. Sza­bót a bíró hihetetlen ítéleteit megsokalló közönség nem engedte ki a pá­lyáról, s biztatta, hogy álljon ismét be . . . Szabó a félpályán állva a lab­dába fejelt, mire a bíró újra rúgatta az imént kihagyott 11-est. Hegért, akiből kitört a hahota, bírósértésért kiállította. Az FTC le akart vonulni, Szi­geti elnök szavaira mégis folytatta a 9 főre apadt csapat a játékot. Itt nyerjenek idegenek meccset! És az FTC mégis megtette ezt! Mert a 11-esek közül egyet sem tudott értékesíteni a spanyol csapat. A kolosszálisán védő Amsei mentette mind, ami kapura ment közülük! Sőt, az FTC a befejezés előtt 8 perccel Halász révén a győztes gólt is megszerezte, ezzel: FTC— Racing Santander 2:1. Az FTC fennállása óta egyetlen mérkőzést játszott a világhírű Real 42