Nagy Béla: FTC napló 1911-1921

1912. ma megdöbbentő híradás indító okát sajnos a korabeli lapok nem közölték, és ma már nem is tudjuk kideríteni. A tény azonban megmásíthatatlan tény marad . . . július 9. Ezen a keddi napon született meg az első FTC sportoló által nyert olim­piai érem! Kóczán Mór 55,50 m-es dobásával a „gerelyvetés jobb kézzel" versenyben harmadik lett, bronzérmet nyert! Ezzel a teljesítményével tehát Kóczán — Kovács álnéven versenyzett! — volt az első FTC sportoló aki olimpián érmet szerzett. önéletrajzában erre így emlékezett vissza: „Mi magyarok még 1911-ben is a végén fogtuk a gerelyt és úgy dobtuk. Ez igen nagy hátrányt jelentett számomra, hiszen a stockholmi olimpián már középfogással kellett, dobni. Ezt a fogást is hamar elsajátítottam. Két jól sikerült dobásomnál kijelentet­ték, hogy kiléptem, pedig még a vonalra sem léptem. így is elég nagy lett az egyik dobásom, s ezzel harmadik lettem." A stockholmi olimpián megrendezték a „gerelyvetés bal kézzel" versenyt is, és ezután öszesítették a két eredményt. Kóczán bal kézzel 40,65 métert dobott, összesített eredménye 86,39 m volt, amivel a 12. helyen végzett. Óriási eredmény volt ez akkor, különösen ha Kóczán felkészülését is fi­gyelembe vesszük. Kóczán Mór nem az FTC pályán edzett, hiszen nem is Bu­dapesten lakott. A csalóközi Aranyoson volt református lelkész, s az alig néhány méter hosszú udvarából dobálta a gerelyt, a kerítésen túlra, ahol már a mező kezdődött... Ki nem „léphetett", mert az eldobási vonalat az udvar kerítése jelezte. Az eldobott gerely távolságát pediq a szénakazal tá­volságával becsülte meg. Az első kazal éppen 60 méter távolságra volt... A csodálatot érdemlő „sport fanatikust" nemcsak az egyházi hatóságok, hanem a falu népe is lenézte, s kijelentették, hogy „olyan lelkésznek a ke­zéből, aki a rúd hajigálásánál minduntalan a kezébe köp, nem fogadjuk eí az úrvacsorát. .." Ezek a kezek jelentették az FTC-nek az első olimpiai érmet!! július 10. A stockholmi olimpián tornában svéd és német rendszerben külön-külön versenyt rendeztek. A magyar csapat ugyan az elavultabb német rendszer szerint tornázott, de csapatunk nagy sikert aratott, s végül ezüstérmet nyert. Ebben a csapatban helyet kapott Háberfeld Győző, az FTC tornásza is. Ezüstérme az FTC történetében az első csapatban szerzett érem! ★ ★ ★ A többi FTC sportoló számottevő eredményt nem tudott elérni. Talán még a labdarúgókat illeti dicséret, hogy az angoloktól elszenvedett 7:0-ás vereség után is taipraálltak és a svédek által rendezett vígaszdíjat meg­nyerték. Vízilabda válogatottunk, bár „nagy nevekből" állt, de az egység hiá­nya miatt sikertelenül szerepelt. Fazekas Tibor az egykori eseményekre így emlékezett: „A sikertelenség legfőbb oka a nehéz pénzügyi helyzettel ma­gyarázható. A világ egyik legjobb vízilabda-csatárát, Wemk Jánost a kapuba állítottak, mert helyet akartak adni két úszónak is — akiket csak így tudtak kivinni az olimpiára. Mivel csak mellékesen vízilabdáztak, természetesen nem tudtak a csapat megszokott játékstílusába beilleszkedni. Ha a teljes FTC-t 21