Nagy Béla: FTC napló 1911-1921

1517. szerepeltette azért, hogy ne legyen bajuk a katonasággal. A két szóban- foitjó játékost azonban névtelen intrikusok a katonaságnál feljelentették.. . A Vasárnapi Sport (az MLSZ lapja volt) felháborodott hangon írta: „Szomorú világot élünki Nem elegendő, hogy a háború tizedeli sportembe­reinket vagy tartja távol a gyepes sportmezőktől, még egyéb piszkos, alat­tomos elemeknek is kell közreműködniük, hogy a kevés itthonmaradt, vagy hazakerült értékesebb sportembereinket a sportmezőkről eltávolítsák!” Néhány ferencvárosi futballista álneve (vagy magyarosított neve) 1914— 1918 között: Blum = VIRÁG; Binder = BOROSS; Payer = PAJOR; Schlosser = LAKATOS; Hermann = KOLLÓ; Ivanovszky = IVANYOS; Dendisz = DEZSŐ. ★ ★ ★ Nemcsak a frontokon, hanem a két legnagyobb egyesület, az FTC és az MIK között is folyt a háború. A két tábor szidalmazta egymást, s szinte hónapokon át ez a harc volt a sportlapok vezércikkeinek témája. Az FTC minden érintkezést megszakított az MTK-val, a labdarúgó-csapat nem állt ki a kék-fehérek ellen bajnoki mérkőzésre sem! A sportújságok is pártokra szakadtak, hangvételük ennek megfelelően alakult, s nyilatkozatokkal „ok­tatta" ki egyik tábor a másikat. Ekkor bizony nem ellenfelek, hanem ellen­ségek álltak szemben egymással , .. április 15. „Az üllői úti vámtól kiágazó terepen bonyolította le a MASZ Magyar- ország 1917. évi mezei futóbajnokságát, körülbelül 12 kilométer távolságon, 600 főnyi közönség jelent meg az induló és a célpontnak kijelölt helyen, hogy tanúja legyen a bajnokság lefolyásának. Az első 3 kilométeren át Bese együtthaladt a vezető Grósszal, akkor azonban oldalszúrást kapott és kiállt, üt kilométer után kidőlt a sorból Fényes is, ami által megpecsételődött az MTE sorsa. A mezőnyt Grósz kez­dettől erős iramban vezette, s ennek esett áldozatul Bese, Fényes és Erényi is. Grósz kitűnő kondícióban érkezett a célba. A csapatversenyt is a favorit FTC nyerte." április 21. Háborús serlegmérkőzésen történt: „A második gól úgy esett, hogy tizenegyes büntető rúgást ítélt a bíró az egyik hátvéd faultja miatt. Kispest a büntetést nem akarta elismerni, s le akart vonulni, de végűi, mégis csak a pályán maradt, a hálót azonban kapus nélkül hagyta. Így az üres kapuba lőtte Blum a labdát.” A végeredmény: FTC—KAC 3:2. május 6. Az FTC 10 km-es országúti futóversenyét Grósz István nyerte. A gyalogló- versenyt — 5 km-es távon — Lányi Miksa nyerte a szintén irodista Kopp Antal eiőtt. A győztesről megjegyezték, hogy „győzelme realitásához szó fér, mert gyaloglása nem tiszta, hanem félig-meddig futás jellegű.” Lányi az 5 km-t 28;14-es időve! gyalogolta vagy „futotta”... június 3. A Vándorkedv Kerékpár Kör 30 km-es túraversenyt rendezett Budapest— Visegrád között. Tizenegy résztvevő érkezett célba, elsőnek Kaltenecker Jakab az FTC versenyzője. (1 óra 10 perces idővel.) 60