Nagy Béla: FTC napló 1899-1910

szédben. Mély hatást keltett az FTC futball osztályvezetőjének, Kárpáti Bélának nagy beszéde. Szívből jövő, meleg szavakban összetartásra és sport- szeretetre buzdította a játékosokat, akik lelkesen ünnepelték a népszerű elnököt. Majd Maleczky Román, az MLSZ főtitkára néhány lelkes szó kí­séretében a győztes csapat bajnok játékosainak a nevét olvasta fel. Gyö­nyörű jelenet volt, amikor a bajnokságban résztvett egyletek egy-egy babér- koszorút nyújtottak át a legjobb magyar csapatnak.” Július 14. A tatatóvárosi úszóversenyen a 800 m-es versenyt Domonkos Pál nyerte. A nagy vihar ellenére igen sok induló voit. Az FTC-bő! összesen tízen álltak a rajthoz. augusztus 4. A MUE nemzetközi úszóversenyén a Császár uszodában, több ferenc­városi is elindult. A 105 m-es mellúszásban az ifjú tehetség, Toldi Ödön le­győzte az ugyancsak irodista Metzger Károlyt. ★ ★ ★ Az FTC ezen a napon rendezte első atlétikai versenyét! „Gyönyörű idő kedvezett, a méreteiben is nagyszabású versenynek. A margitszigeti pálya tribünjeit szépen megtöltötte a közönség, s tagadhatatlanul szép sport­élvezetben volt része. Az FTC első atlétikai versenyét teljes siker koronázta. A programm kitűnően volt összeválogatva, úgy, hogy a versenyzők is köny- nyen megtalálták versenyszámukat. A verseny méreteit jellemzi, hogy 130 atléta kb. 235 nevezést adott le. Kiknek legnagyobb része indult is. A ver­seny rendezése és lebonyolítása semmi kívánni valót sem hagyott hátra, pedig e feladat helyes megoldása az adott körülmények között igazán emberfeletti munkát kívánt, s ez kétségtelenül Schneider Béla dr. alelnök, Horváth Ferenc és Malaky Mihály titkárok érdemei. Az atlétikai sport álta­lános érdekei szempontjából is fontos esemény volt e verseny, mert ez bizonyítéka annak, hogy az atlétika otthonra és érvényesülésre talált az FTC-ben, egy olyan egyletben, mely rendkívül gazdag anyagban. Amint a sportszerű vezetés a futballt, később az úszást oly magasra emelte az egye­sület kebelében. Kétségtelen, hogy az atlétika is rohamosan fog fejlődni, s az FTC, e sportban is az elsők egyike lesz. A verseny eredményeit erősen leszállította a rendkívüli hőség, mely bágyasztólag hatott a versenyzőkre." Az első FTC atlétikai verseny ferencvárosi győztesei: 1 angol mf-es síkfutás: PALOTAI OTTÓ távolugrás: BRAUN FERENC augusztus 15. Az FTC gyaloglóversenyét a székesfehérvári országúton, 10 km-es távon rendezték. Tizenhármán álltak a rajthoz, s hét kilométert együtt haladt a mezőny. Ekkor Manglitz állt az élre, s mivel vetélytársa, Patak János szúrást kapott, így biztosan nyerte a versenyt, ideje 58 perc 2,2 mp volt. augusztus 18. Szegeden, a SZAC úszóversenyén sok ferencvárosi úszó indult. Közel kétezer néző ült a Tisza-parton és nézte a nagy versenyt. A 200 m-es mell­úszásban megszületett az első FTC-győzelem. „Az első start nem sikerült, mire az úszók csónakba ülnek és az indulási helyre visszamennek. A má­sodszori startolás után erős küzdelem keletkezik a három első helyezett kö­zött, melyből győztesen a fiatal Metzeger kerül ki karcsapással." 1907. 67