Nagy Béla: FTC napló 1899-1910

A Balaton Úszó Egylet téli versenyt rendezett a Rudas fürdőben. Do­nath Leó az FTC versenyzője a nyitóverseny győztesének látszott, a negye­dik hossz után azonban tévedésből megállt, s így a 3. helyre esett vissza. február 3. Labdarúgásunk kezdeti szakaszában az egyesületek tagjai közül tobo­rozták a játékvezetőket. Az 1905-ös évre 53 „szövetségi játékbíró" kapott képesítést, működési engedélyt. Négyen képviselték az FTC-t: Horváth Ferenc, Malaky Mihály, Nagy Ferenc, Procskó Mihály. február 19. Az első FTC—UTE mérkőzés! Az újpestieknek ez volt a bemutatkozása az I. osztályban. „A mérkőzés kielégítette a várakozást, erős, de különösen az 1. félidőben igen szép küzdelmet hozott. Különösen szépen játszott mind­két csatársor. Szünet után 10 percig még az UTE bírja a nagy tempót, csak­hamar azonban az FTC lesz a helyzet ura, s a 17. és 23. percben két goalt lő. Mindkét esetben Braun ügyes játéka juttatta a labdát Weiszhez, aki 35 méterről élesen, védhetetlenül rúgta a labdákat a hágóba." március 19. FTC—Vienna 1:0 Az első félbeszakadt nemzetközi mérkőzésünk! Idézzük a Sport-Világ tudósítását: „A nemzetközi mérkőzés kínos incidenssel zárult, azaz hogy nem is zárult, hanem félbeszakíttatott, az első félidő 43. percében. Az történt ugyanis, hogy Ordódy Béla versenybíró a Vienna középcsatárát kiállította, miután ítélkezései miatt durván megsértette. Ordódy azonban kijelentette, hogy azon feltétellel, ha a sértő fél tőle bocsánatot kér, tovább engedi játszani. A bécsi játékosnak azonban fejébe szállt a tudása, s nem önérzet­ből, hanem tisztán dacból nem akarta megkövetni a bírót, ki ennek folytán természetesen ragaszkodott ítéletéhez. A bécsiek pedig testületileg otthagy­ták a pályát. A Vienna ezen sportszerűtlen, inkorrekt eljárása nagy meg­botránkozást keltett a nézőkben, kiknek azonban dicséretére válik, hogy nyugodtan, minden zúgolódás nélkül vették tudomásul a bécsiek eljárását. Biztosra vesszük azonban, hogy a labdarúgó szövetségük magáévá teszi az FTC-ügyet és érintkezésbe llép az osztrák szövetséggel, amely megérdemelt büntetéssel fogja sújtani a bécsi csapatot. A mérkőzés lefolyását a következőkben próbáljuk ecsetelni: A hirtelen jött zivatar alaposan feláztatta a Soroksári úti pályát. A két kapu előtt sártenger, középen egy órási víztócsa, hogy úgy látszott, mintha a matchet egyáltalában nem is lehet megjátszani. Hosszú szünet után a Vienna meg­lepő jó formában mutatkozott be közönségünknek. Az FTC csapatában ismét a fedezetsor játéka tűnt ki legjobban. Bródy amióta fairül játszik hason- lítatlanul többet használ csapatának, mint azelőtt. Ma egyike a legjobb fedezeteinknek. A játékot az FTC kezdi, s azonnal rendkívül heves iramot diktálva támad, Bécs kapusa az első percekben két ízben szépen véd. A zöld­fehérek állandóan offenzívában vannak Kovács éles lövése komért ered­ményez. A Braun és Kovács által vezetett támadásokat Takács és Pákái sikeresen folytatja és a Vienna két hátvéde és kapuvéde ismételten ment. Az FTC a 21. perc után rúgja a második eredménytelen kornert. A magya­rok folytonos támadása végre is eredménnyel jár, s a Takács által szépen leadott labdát Pokorny védhetetlenül a gólba rúgja. A bécsiek két szigo­1905. január 15. 44