Nagy Béla: FTC napló 1899-1910

klasszisa. Ma már jeles bajnokunk, Manglitz Ferenc mellé reményteljes gár­da sorakozik, amely az FTC-nek sokat köszönhet. A versenyt Manglitz Ferenc nyerte 3 perccel megjavítva az országos rekordot. Manglitz ma hosszútávon Magyarországon verhetetlen." A rekord: 1 óra 50 p 38 mp volt. szeptember 2. Olasz Andor, az FTC kitűnő úszója Triesztben megnyerte az Adria 100 m-es bajnokságát. (1,18). szeptember 8. Az FTC szempontjából sporttörténeti dátum. Ezen a napon született meg az első egyéni FTC bajnoki cím! „30 km távgyaloglás Magyarország bajnokságáért: 1. Manglitz Ferenc (FTC) 3 ó. 18 p. 10,6 mp. — Manglitz a verseny elejétől vezet ellenfelei előtt, de az első 10 km-ben olyan erős tempóban gyalogolt, hogy az út további részét nehezen bírta erővel. Manglitz úgy látszik ilyen nagy távra még nincs felkészülve.” A magyar bajnokságot Aradon rendezték, így elég távoli városban született meg az első ferencvárosi bajnoki aranyérem .. . ★ ★ ★ Az őszi évad nemzetközi csemegéje": FTC—Slavia 5:5! „A közönség élénk tapssal és lelkes fölkiáltásokkal üdvözli a népszerű cseh csapatot, mely szemmel látható tetszéssel fogadja azt. Az FTC várat magára, miközben a csehek végigheverednek a pályán, látszik rajtuk, hogy biztosak fölényes győzelmükben. A közönség zajos türelmetlenkedésére végre megjélenik a magyar csapat is. Az első benyomás a csalódásé: Mang­litz hiányzik, Braun pedig csak a taccsbírói zászlót szorongatja. Fényképe­zés után izgatottan állnak fel a csapatok. A Slavia kezd, térül fordul a labda, s az FTC a 2. percben már komért rúg. De a következő percben már Dobronyi is munkában van és véd. A 8. percben Fiering egy hosszan előretolt labdával tétováz a büntető négyszö­gön belül, Koródy ügyesen eléje kerül, s a közönség óriási rivalgása közben gólt lő. A 11. percben az offsiden álló Kosek kiegyenlít. Weinber faultja miatt 11-esből Kosek megszerzi a vezető gólt is. Nem sokáig örülhetnek a sikernek. Pákay a 32. percben igazán szépen kiegyenlíti. Roppant heves a tempó. Az FTC a 39. percben komért lő, majd a 42.-ben Weisz egy jól csa­vart labdával gólt. Félidő 3:2! A szünet alatt már a magyarok győzelmi esélyeiről folyik a beszéd. A 2. percben a közönség örömujjongása közben Schlosser a negyedik gólt lövi. A Slavia erre rendkívül durva stílust kezd. Rajta veszt, mert gólt vét, mely a magyarok 5:2 arányú vezetését szerzi meg. A csehek izgatottan játszanak, de a 14. percben Benda révén igazán szép gólt érnek el. A magyar csapaton a fáradtság jelei mutatkoznak, s a hátvédek már rövideket rúgnak, így a játék az FTC térfelén folyik. A 29. percben Weinber gáncsa miatt a csehek 11-eshez jutnak és ebből a ne­gyedik góljukat lövik. Ismét élénkül erre az iram. Kovács lerohanása igen veszélyes, de a döntő pillanatban egyszerűen legázolja Fiering. A bíró bün­tetőrúgást ítél, mit a csehek nem akarnak elfogadni. Kosek és Baumrack sértegetik a bírót, mire Herczog a matchet lefütyüli a 35. percben. A cseh csapat közben ki akar vonulni a pályáról, a közönség fenyegető magatar­tása, s vezetői azonban visszatartják a sportszerűtlen lépéstől. Tíz percnyi húzavona után a bírónak elégtételt adnak, mire a mérkőzés folyik tovább. De a magyar csapat teljesen kedvetlenül játszik már, s midőn a csehek Koseket állítják a kapuba, annyira zavarba hozzák a 11 -est lövő Schlossert, 1906. 59