Zsilinszky Mihály: Az 1610-ik évi zsolnai evangélikus zsinat háromszázados emlékünnepén. Egyháztörténeti tanulmány. Selmeczbánya 1910.
IV. Forgács Ferencz érsek 1610-ben protestál a zsinat határozatai ellen; majd 1611-ben Nagyszombatba ellenzsinatot hív össze — az evangélikusok ellen. — 1612-ben a «kath. Status» folyamodik a királyhoz, a klérus a pápához. — Mátyás ingadozik. — Az evangélikusok szervezkednek. — Agenda-Polemiák. - Tanulságok és fogadalmak. — A jövőnek feladatai.
Ez a koszorú a dicsőség napsugaraiból, a nehéz harczok babéraiból, a lelki-testi szenvedések töviseiből, a becsületes munka kalászaiból és a jobb jövő reményeinek virágaiból van fonva. Méltó jelképei ezek a letűnt három százados vallási és nemzeti küzdelmeknek; de egyúttal figyelmeztetői is a jelennek és a jövőnek feladataira is! Hiszen a múltra való visszaemlékezésnek csak akkor van felemelő és termékenyítő hatása, ha lelkünket az elhunytak jeles tetteinek emlékezetével összekapcsolja. Ez a szellemi közösség érzete ismét a jövendőnek ad ösztönt a további fejlődésre és alkotásra. Nekünk, mint evangeliomi protestánsoknak, valahányszor a multak szent emlékezetét felújítjuk, mindig a jövőre is kell gondolnunk. Sohasem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a világ a természet isteni törvényei szerint, állandóan fejlődik. A Krisztus által kitűzött erkölcsi és értelmi tökéletesség eszméje olyan magas, hogy csak nehezen valósítható meg; mely felé azonban állandóan kell törekednünk. A vallás eszméinek mélységei és magasságai megmérhetetlenek. Ezekkel úgy vagyunk, mint az égboltozat csillagaival. Minél tovább és minél buzgóbban vizsgáljuk, annál több uj csillagot fedezünk fel, melyek aztán annál világosabb fénnyel ragyognak, mennél sötétebb körülöttük az éjszaka. Olyanok azok, mint a tenger; minél tovább figyeljük és tanulmányozzuk, annál végtelenebbnek látszik. A tudomány kétségtelenül nagy hatalom. Uj meg uj felfedezései előtt tisztelettel hajlunk meg; de az erkölcsi és társadalmi élet valóságai mégis nagyobbak annál. A vallási és természetbölcsészeti rendszerek változnak és a legújabb lángelmék bevallják, hogy a természet örök törvényeinek ismerete nélkül az élet titkait és az emberi cselekvés indító okait kipuhatolni nem lehet.