Zsilinszky Mihály: Az 1610-ik évi zsolnai evangélikus zsinat háromszázados emlékünnepén. Egyháztörténeti tanulmány. Selmeczbánya 1910.
IV. Forgács Ferencz érsek 1610-ben protestál a zsinat határozatai ellen; majd 1611-ben Nagyszombatba ellenzsinatot hív össze — az evangélikusok ellen. — 1612-ben a «kath. Status» folyamodik a királyhoz, a klérus a pápához. — Mátyás ingadozik. — Az evangélikusok szervezkednek. — Agenda-Polemiák. - Tanulságok és fogadalmak. — A jövőnek feladatai.
ban mellékletül külön is lenyomatta. Nagy és erős tollharcz volt ez, mely előkelő helyet foglal el a XVII. század magyar közmívelődés-törlénetében; melynek bővebb fejtegetése azonban nem tartozik ezen felolvasás keretébe. Még csak azt említjük fel, hogy itt a katholicismus és Protestantismus életharcza folyt, mely a társadalom és a politika terén egyiránt dúlt s melyben a főpapságon kívül a „kath. status" is külön panaszt tett Ő Felségénél az evangélikusok szervezkedési törekvései ellen. Ennek némi ellensúlyozásául ezek folyamodást intéztek a nádorhoz, kérve őt, hogy méltóztassék superinlendenseiket, senioraikat és dekánusaikat, a hivatalos egyházi látogatásaiknál előforduló támadások ellen megvédelmezni. Ez alatt az egyház kebelében szorgalmasan dolgoztak az uj egyházalkotmány életbeléptetésén. A superintendensek 1613. év első hónapjában ismét összejöttek Bitsén, ahol Lányi nyolcz pontban terjesztette elő javaslatait. Az elsőben a látogatás mikéntjéről; a másodikban a lelkészek erkölcsi életéről; a harmadikban a zaklatások elleni védelemről; a negyedikben az agenda elkészítéséről; az ötödikben a tíz vármegyében érvényes és összhangzatos egyházi törvények készítéséről; a hatodikban a lelkészek összejöveteleiről; a hetedikben az ezen vármegyékbe törvénytelenül betolakodó tanítókról és lelkészekről; végre a nyolczadikban egy olvashatlanúl írt tárgyról. Ezek között leglényegesebb volt az általános egységes Agendának elkészítése; mert a zsolnai zsinat ezt is sürgette. Ugy látszik, hogy ezt is Lányira bízták. Erre utal az, hogy e tárgyban a felsőtrencséni fraternitásnak véleményét is kérle. Kétségen kívül, erre a tíz vármegyének nagy szüksége is volt; mert fontos dolog, hogy az istenitisztelet berendezése egyenlő legyen