Zsilinszky Mihály: Az 1610-ik évi zsolnai evangélikus zsinat háromszázados emlékünnepén. Egyháztörténeti tanulmány. Selmeczbánya 1910.
IV. Forgács Ferencz érsek 1610-ben protestál a zsinat határozatai ellen; majd 1611-ben Nagyszombatba ellenzsinatot hív össze — az evangélikusok ellen. — 1612-ben a «kath. Status» folyamodik a királyhoz, a klérus a pápához. — Mátyás ingadozik. — Az evangélikusok szervezkednek. — Agenda-Polemiák. - Tanulságok és fogadalmak. — A jövőnek feladatai.
emeltessék. Ö Felsége hivei gyarapodjanak s a hitben és az austriai ház iránti hűségben örökre megtartassanak. Ez még nem volt elég. Az egri káptalan külön folyamodott a királyhoz, hogy régi javai és jogai visszaállíttassanak. Sőt még a pápát is felhasználták arra, hogy hasson Mátyás királyra, hogy ez nagyobb buzgalmat tanúsítson a kath. vallás iránt és ne legyen elnéző a protestánsokkal szemben; vigyázzon magára, mert különben a német császári koronát nem fogja megkapni! . . . Látni való, hogy a király erős ostromnak volt kitéve; de ott állt mellette a protestantismusnak leghatalmasabb védője gr. Thurzó György, az ország nádora, aki nem győzte őt eléggé figyelmeztetni a törvények hű megtartására. A protestáns rendek minden igyekezetüket arra fordították, hogy a katholikusok kívánságaival szemben, a bécsi békekötés pontjai épségben fentartassanak és a nagy véráldozat árán létre hozott törvények fel ne forgattassanak. Különös súlyt helyeztek arra, hogy az evangélikus superintendensek hivatalos hatásköre, mely leginkább bántotta a kath. püspököket, ne csorbítassék. Dicséretére legyen mondva a világi uraknak, hogy a vallásszabadság ügyében hozott törvényeknek fentartását védelmezték a klérussal szemben. Az országos sérelmek között többek között azt is elpanaszolják, hogy törvénnyel ellenkezőleg a győri evangélikus vallású katonákhoz nem bocsátották a városba lelkészüket; hogy Szakolczán az evangélikusok akadályoztatnak harangjaik használatában stb. Minthogy pedig az 1608-diki törvényből világos, hogy minden vallás bírhat saját superintendensekkel, ennél fogva a prot. rendek azt követelték, hogy minden perlekedő félnek ügye saját bírósága előtt tárgyaltassék és hogy az evang. superintendensek a kath.