Zsilinszky Mihály: Az 1610-ik évi zsolnai evangélikus zsinat háromszázados emlékünnepén. Egyháztörténeti tanulmány. Selmeczbánya 1910.

IV. Forgács Ferencz érsek 1610-ben protestál a zsinat határozatai ellen; majd 1611-ben Nagyszombatba ellenzsinatot hív össze — az evangélikusok ellen. — 1612-ben a «kath. Status» folyamodik a királyhoz, a klérus a pápához. — Mátyás ingadozik. — Az evangélikusok szervezkednek. — Agenda-Polemiák. - Tanulságok és fogadalmak. — A jövőnek feladatai.

A negyedik rész tiltja az egyházak vagyonának elzálogosítását, vagy elidegenítését; ha ezt a védúr cse­lekszi, veszítse el patronusi jogát, ha pedig a pap teszi, fosztassék meg javadalmától és vetessék átok alá. A királyi Felség törvényes időn túl ne hagyja üresen a püspökségeket és az ő kinevezésétől függő javadalmakat. Vessen gátat a kamarai tisztviselők garázdálkodásának, kik az elhalálozott főpapok összes vagyonát magokhoz ragadják s még csak temetési költségekről, az adóssá­gok és kegyes hagyományok kifizetéséről sem gondos­kodnak. Szerezze vissza az erdélyi püspök jószágait; az espereseknek valamennyi egyház után járó census cathedralisát; védje meg a papság tizedjogát s a tize­dek ügyében keletkezett pereket utasítsa az egyházi törvényszékek elé. Az ötödik rész az évenként megtartandó visitálió módját és feladatát szabja meg az espereseknek tüze­tesebben. Ezen zsinati határozatok igen érdekes színben tüntetik fel az akkori állapotokat, s egyúttal a klérus­nak követeléseit is. P'őczél volt mindig a protestánsok javára és vallási szabadságának biztosítására hozott törvényeknek kijátszása. Forgács bibornokérsek tevé­kenyebb, buzgóbb és makacsabb lett, mint valaha. Minden eszközt felhasznált, hogy az országos rendeket, de különösen a királyt arra bírja, hogy a katholicis­mus előjogait s a kath. püspökök tekintélyét a zsolnai evang. zsinaton hozott határozatokkal és az uj evang. superintendensek hatáskörével szemben fentarthassa. Különösen bántotta a census cathedratikusnak és a tizednek elvesztése s az ev. lelkészek részére való megítélése. Ne feledjük, hogy a tizedadó felett évszázadokon át a római egyház feltétlenül rendelkezett. A tized és a census calhedratikus ügyét szellemi és isteni dolog­nak tarlotlák, mely a kánoni jog szerint volt megité-

Next

/
Oldalképek
Tartalom