Zsilinszky Mihály: Az 1610-ik évi zsolnai evangélikus zsinat háromszázados emlékünnepén. Egyháztörténeti tanulmány. Selmeczbánya 1910.
II. A zsolnai zsinat előtti egyházi és politikai közállapotok. — Rudolf király. — Jezsuita üzelmek. — A bécsi béke, a vallás-szabadságról és evang. superintendensekröl szóló t.-czikk. — Thurzó György jellemzése. — A zsinat lefolyása.
úgy most is kitűnik, mikor az egyháznak uj szervezetet akar adni. Nem annyira a főuraknak, a nemeseknek és egyházi férfiaknak, mint inkább Őméltóságának köszönhetjük, hogy ezeket meghívta és a meghívottaknak az ő személyes jelenlétével fényt kölcsönözni kegyeskedett Ez a szeretetnek és készségnek olyan módja, melyet az Isten egyháza sohasem fog elfelejteni és hálás lélekkel emeli fel kezeit az ég felé és könyörögve kéri életének meghosszabítását, nádori méltóságának szerencsés kormányzását, tanácskozásban sikert és egész családjának áldást. Végre a superintendensek választásánál, akiknek erényei ismeretesek és akik ezt a méltóságot méltán megérdemelték, mindnyájan arra fognak törekedni, hogy a választás Isten dicsőségére és az egyház javára történjék. Ezen beszéd elmondása után a nádor előadást tartott az egyházi közigazgatás legjobb formájáról, a superintendensek rendjéről, tekintélyéről, a törvényekről és az esküformáról s kérte a jelenlevő lelkészeknek véleményét. Nagy figyelemmel hallgatták aztán Lányi Illés bittsei lelkésznek. Fabricius János galgóczi lelkésznek és Poniczky János csejtei lelkésznek beszédeit is. Mikor már megállapodtak abban, hogy három superintendenst fognak választani, akkor azonnal hozzáfogtak a törvények megalkotásához, mely törvényeknek javaslatát valószínűleg Lányi Illés készítette el; mint aki tudományával és példás életével nagy népszerűségre tett szert. Másnap délután, márczius 29-én úgy az egyházi, mint a világi rendből olyan férfiakat választottak meg, akik ismerték a hazai törvényeket s ezeknek figyelembevételével állították össze az új törvények egyes czikkeit. Ezek voltak: Lányi Illés, Socovinus Sándor lelkészek és Zmeskal Jaroslav és Lehotszky György világi urak.