Payr Sándor: A pietismus paedagogikája. Spener, Francke és a magyar pietista nevelők. Pozsony 1908. (Különlenyomat a Theologiai Szaklap 1907. és 1908. évfolyamából)

ELSŐ RÉSZ. A pietismus lényege és nevelési irányának alapvetői. - I. A pietismus lényege és neveléstörténeti jelentősége

firmációi oktatást, mely a reformáció korában megvolt, de csak­hamar feledésbe ment, Spener ujitja fel ismét. Luther a maga reális gondolkodásával és széles látókörével a reáltárgyak nagy becsét is megértette. Önérzetesen mondja: ,.Mi a creaturákat alaposabban vizsgáljuk, mint egykor a pápistaság; a legkisebb virágban is Isten dicső műveire r és csodáira ismerünk" (Schmidt, Gesch. d. Paed. 1883. III. 38. 1.) Épen a pietisták voltak, akik, mint Comenius, a reáltárgyakat ismét bevitték az iskolákba. A tanító személyiségére vonatkozólag is a pietismus Lutherrel azt kivánja, hogy elsőben maga legyen újjászületett és megtért keresztyén, igazi hivatásérzet és emberszeretet vigye e pályára, ne legyen béres, fizetett szolga, hanem Isten dicsőségét és feleba­rátainak üdvét tekintse. Luther azt akarná, hogy senkit se válasszanak lelkészi hiva­talra, a ki előbb tanító nem volt (Schmidt, i. h. 34. I.). Francke pedig egyenesen a praeceptorum seminariumban nevelte és taní­tókul használta a theologusokat. Még több párhuzamot is vonhatnánk, de bevezetésül elég ennyi. íme azt a fonalat, melyen a reformátorok paedagogiai munkájokat megkezdték, de amelyet utódaik elejtettek, valami új, a reformáció koráéhoz hasonló buzgalommal a pietismus yette fel ismét. A pietismus nemcsak az egyház, hanem a nevelés történetében is korszakot jelez. A vallásos hitbnzgóság által szült és fényes eredményekkel koronázott komoly törekvés volt a keresztyén gyakorlati életnek és különösen a nevelésnek a reformátorok által hirdetett evangéliomi elvek szerint való megjavítására. Alapitói és főképviselői az eredeti, régi józan pietismusnak Spener és Francke. Spener, a theologus, „Pia desideria" művével az alaprajz készítője. Kegyes óhajtásait azután a nagy építőmester, az erős hitű, szerencsés kezű Francke valósította meg páratlan szervező és igazgató tehetségével s évszázadokat átélt alkotásaival. Működésük körét tekintve Spener csak a szerény „ katecheta * nevet igényli a n velés történetében, de Francket már méltán tiszteljük a „nagy paedagogus" nevével. Lesznek tanítványaik is, méltók és méltatlanok. Ez utóbbiak képviselik a későbbi túlzó, félszeg pietismust. Őket csak röviden fogjuk alább jellemezni. Mielőtt a pietismus nevelési rendszerét tárgyalnám, lássuk röviden neveléstörténeti szempontból a két alapvető férfiúnak fejlődése történetét, kutatva, hogy miként lettek paedagogusokká, mily nevelési rendszerek voltak reájuk is hatással s elméleti és gyakorlati uton mely müvekkel és alkotásokkal szolgálták a nevelés ügyét?

Next

/
Oldalképek
Tartalom