Payr Sándor: Telekesi Török István ... 1666-1722. Egyháztörténeti monográfia. Budapest 1896. (Különlenyomat a Protestáns Szemle 1895. évi VII. évfolyamából)

IV. Telekesi Török István szerepe II. Rákóczy Ferencz hadjárataiban. A fejedelem kormánytanácsosa lesz és egy dunántúli huszárezred vezénylő ezredese

és «sok hívek kívánságára történt» ezen újabb kiadás, de a költségeket mégis csak Török István állotta, ki az akkori háborús világban Ács fiával mint rozsnyói pappal is sok jót tett. A mű egész tartalmával jól beleillett ama háborús, bizonytalan napokba. Jeles munkája volt még öreg Ács Mihálynak külföldön kiadott disputatióján (Fontes Galvinismi obstructi Tübingae 1669. múzsái Vitnyédi Istvánnak ajánlva) kivül az «Arany Läncz» czímű imakönyve, mely először Lőcsén jelent meg 1696-ban Lővey Balázs előszavával, ki elismerését fejezi ki a nála idősebb szolgatársának, mert korukban alig találtatott egy-két magyar imádságos könyv, melyet religiójukon való ember bocsátott volna ki. 1 Ácsnak ezen Arany Lánczával összekötve találjuk rende­sen a szintén 1696-ban Zengedező Mennyei Kar neve alatt megjelent evang. énekeskönyvnek első és későbbi kiadásait is. Épen ez okból Ácsot tartják többen e könyv szerzőjének. Annyi bizonyos, hogy egyik főmunkatárs volt a szerkesztésében és a versfejek szerint több éneket ő írt bele, mint pl. «Mi Atyánk, Atya Isten, Minden e földön csak elmúlandó, Magas egekben lakozó Felség, Szivem keserűségét kezdetűek. Ez énekeskönyv, a nép nyelvén ú. n. ógraduál, a dunántúli evang. énekeskönyv­nek törzsanyja és kiadási költségeinek viselői között első sorban telekesi Törököt kereshetjük. Ezen énekeskönyvünk későbbi ki­adásai őrizték meg Ács másik fiának, Ferencznek, emlékét is. ki Nádasdon volt pap. Tőle való: *A mi szivünk csak tehozzád Jézus, Isten báránya* kezdetű énekünk. IV. Telekesi Török István szerepe II. Rákóczy Ferencz hadjárataiban. A fejedelem kormánytanácsosa lesz s egy dunántúli huszárezred vezénylő ezredese. De Töröknek fenkölt gondolkozását és minden áldozatra kész tetterejét nem foglalhatta le kizárólag az egyház. Ősi magyar vér buzgott ereiben s mihelyt a nemzet jobbjainak lel­kében felvillant a remény, hogy ezer sebtől oly régóta vérző hazájuknak sorsán segíteni lehet: ő az elsők között ajánlotta fél karját, életét és vagyonát. A Wesselényi- és Thököly-féle mozgalmak folytatásául a XVIII. század első éveiben II. Rákóczy Ferencz vezérlő feje­1 Újabb kiadásai jelentek meg ez imakönyvnek 1701. és 1706. ugyancsak Lőcsén. 1734 és 1747. Jenában, 1748. Lőcsén, sőt legújabban 1859. Pesten is.

Next

/
Oldalképek
Tartalom