Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

MÁSODIK KORSZAK. Az első virágzás kora. - XI. A régi nagyság utolsó évei. I. Lipót kora a Szelepcsényi-féle törvénykezésig.1657—1674.

gimnáziumban tanítványai voltak a báró Khevenhüller, b. Mandorf, a két b. Regal testvér és b. Raumschüssel Ferenc, továbbá a Gabelkoven, Kornfeil, Magerle, Rindsmaul, Feiler és Weltz Ferenc ifjak. „Cynosura Peregrinantium" című egyházi beszédében 1 pedig mint száműzött nagy lelkesedéssel emlékezik vissza a soproni iskola virágzására. Tanítványa volt (1652—55) b. Regal Erwart, ki igen szerette a latin és német költészetet s fivére b. Regal Ehrenreich Vilmos. Mind ketten b. Regal Borbála fiai, akikkel most Regensburgban találkozott. 2 B. Khevenhüller tanítványáról fájdalommal emlékezik, mert az áttért. Üdvözli Gráffenberg Regina bárónőt is, kit Sopronban 14 nap alatt tanított meg a német költészettanra. Sopronból való ismerőse volt Eckné (Eggné) Weltz Szidónia is, kit szintén üdvözöl. Soproni születésű tanítványai voltak: Fögler János, később főorvos, Preining Pál, Preining Erhard Jakab, később syndicus, Prisomann Egyed, Prisomann János Jakab, Steiner Jakab, Schuberth János, Friedel János, Reichenhaller Richárd, Reisinger Menyhért, Lochner András, később heidelbergi tanár, Adami Mátyás, később Eggenberg hercegné titkára, Adami Kristóf, később Prösing báró nevelője Tübingenben, Galli Kristóf, most exul vele együtt, Wisli­cenus Miklós, később bleserni lelkész, Keszler Gáspár württembergi udvari zenész. Említi még a besztercebányai Stürtzer Mátyást és a németújvári Unger Mihályt is. Dicsérettel szól M. Parschitius Dánielről, ki a sárvári börtönben is állhatatos maradt, másik meg nem nevezett tanítványát pedig, ki előbb eperjesi tanár, majd pedig Thököly Imre udvari papja volt, valamint a ruszti jegyzőt is áttérésük miatt megbélyegzi. Seelmann Keresztély rektor távozásakor is 1661. a Hodoeporica című emlékfüzetben 3 a következő soproni tanulók búcsúznak tőle: b. Mandorf János Ferdinánd a maga és főnemes tanulótársainak és a konviktoroknak nevében, ifj. Reisinger Menyhért a magán­tanulók (auditores privati) nevében, Prisomann Egyed Lajos a • Jena 1667. Szabó K. III. 2819. 2 Vele volt itt Mag. Szenczi Fekete István volt kőszegi lelkész és püspök „mein geliebter Kreuzbruder." A báróné elmondta, hogy fiait kiskorúságukban ragadta ki a pápistaságból. Stájerországban inkáub ősi jószágát is elprédálta (50.000 írtért adta el, ami 200.000 frtot ért) csakhogy gyermekeinek lelkét megmentse. Megmutatta Kleschnek a verseket is, melyeket fia Burgstallné főúri asszony temetésére írt. 3 Hodoeporica exeunti urbe et agro Semproniensium etc. Lőcse 1661. 4. r. 16 levél. Szabó K. Rmk. II. 969. Gamauf II. 608. Müllner M. A soproni fő­tanoda tört. 31.

Next

/
Oldalképek
Tartalom