Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

ELSŐ KORSZAK. Az alapvetés kora. - VII. Bocskay hadai Sopronban. Szellemi műveltség és anyagi állapot azelső korszak végén.

tését kérte a tanácstól, amelynek tagjait egyszersmind a pünkösd másnapján d. u. 1 órakor tartandó gyűlésre s feleségükkel együtt vacsorára is meghívta magához. A tanácsosok örömmel vették a meghívást s meg is ígérték, hogy elmennek. 1 Lackner a Studentenbund számára alapszabályokat is készített, melyekből a társaság céljára és működésére vonatkozólag a következőket tudjuk meg. Nem a mai értelemben vett tudós vagy irodalmi társaság volt ez, hanem csak a város műveltebb lakos­ságának akart a könyvek és személyes érintkezés útján való mű­velődésre, nemesebb szórakozásra és a baráti érzelmek ápolására alkalmat adni s emellett erejéhez mérten a szegényeket s külö­nösen a külföldre utazó tanulókat is segélyezni. A társaság vagyona önkéntes adományokból, alapítványokból, hagyományokból, ingatlanokból és értékes ingóságokból, a belépti és évdíjakból állott. Maga az alapító mutatott jó példát, midőn a Greisser hegyen levő szőlejét, 20 tallért és egy ezüst poharat adományozott már 1604. a szövetségnek. A szövetségnek csak egyetemen járt tanult emberek (literati vei studiosi) és nemesek (nobiles) lehettek tagjai. A tanácsbelieket (senatores) azonban felvették, ha az előbbi feltételek egyikének sem feleltek meg. Vagyis felvették a tanácsbeli iparost is. Egy kis rangbéli elkülönülés tehát mindenesetre volt a szövetségben, de a tudományt is egyrangúnak vették a nemességgel. A férjjel együtt a feleség is tagja lett a szövetségnek, aki mint özvegy is megtartotta jogát. íme, a feminizmusnak egy kis gyenge szellője. A protestantizmus hatása alatt a nők mind több jogot nyernek a férfiak mellett. Belépéskor minden tagnak valamely jeles szerzőtől való érté­kesebb könyvet kellett adnia a könyvtár számára s ezenkívül be­lépti díjul fizetett minden literátus és nemes 1 aranyat, a tanács­beli, ki sem literátus, sem nemes nem volt, 2 aranyat, ha pedig mesterember volt a tanácsbeli (mechanicam artem exercens), akkor 3 aranyat. Az évi tagsági díj pedig 8 magyar pénz volt. (Nummi Hungarici octo, acht ungrische Pfennig). Évi összejövetelét és számadását a szövetség mindig pünkösd másnapján d. u. 1 órakor tartotta. E nap estéjén volt a családias vacsora is nők jelenlétében a mester (elnök) házában. Az ilyen 1 Sopr. mon. II. 232. Payr S. Lackner Kristóf tudós társasága. Soproni Napló 1915. 295. sz.

Next

/
Oldalképek
Tartalom