Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

ELSŐ KORSZAK. Az alapvetés kora. - VII. Bocskay hadai Sopronban. Szellemi műveltség és anyagi állapot azelső korszak végén.

Istvánnak a városházzal szemben épült házában (a mai Storno­házban) szállott meg s első dolga volt, hogy onnan a magyaro­kat, Sárkány cselédeit kiűzte. Június 17-én Nádasdy Tamás és Dersffy Ferenc mint szom­szédok külön levélben hívják fel Trautmannsdorfot, hogy vonja ki csapatait Sopronból. Ha az idegen zsoldosok nem jöttek volna Sopronba — írják — a város felgyújtása és kifosztása is elmaradt volna és a török, tatár sem jött volna ellenük. Engedjenek e felhívásnak — kérik a soproniakat — mert különben a török fel­hozza Kanizsáról ágyúit és erőszakkal veszi be a várost. Ok Lakompakon csak nagy nehezen tudják már most is az idegen népet (a törököt) visszatartóztatni. 1 De Sopron most sem hódolt meg. Szorult helyzetéből Básta György mentette ki, aki június végén jött Bécsújhelyre. A félel­mes hadvezér az egész vidéket megtisztította az ellenségtől. Sopron alól Keresztúrig űzte a felkelőket s azután jun. 30. betegen tért vissza Bécsbe. Náprágyi Demeter, volt erdélyi püspök, ki szintén Bécsben volt, 1605. jul. 5. írta Kornis Boldizsárnak: „Az ellenség még eddig nevekedett, szintén valamit éreznek. Básta uram rájuk ment vala Sopron felé, de nem várták meg sehul. Sopront meg­szabadította tőlük és Keresztúri megvötte. Az benne valóknak megkegyelmezett mind és benne hagyta őket. O maga most itt vagyon az haddal." 2 De még ezzel sem múlt el minden veszedelem. A város még július elején is nagyon szorongatott helyzetben volt. Payer és Faut krónikájukban részletesebben is szólanak Sopron ostromáról. Az egész lakosság, Krámer polgármester parancsára a belvárosba menekült. Sőt a környékből is sokan jöttek ide. A külvárosiak azonban, mikor házaikat lángokban látták, ismét ki akartak ro­hanni, hogy vagyonukból, amit lehet, megmentsenek. Trautmanns­dorf azonban ezt nem engedte meg, ő csak a maga rác és kozák zsoldosait bocsátotta ki, akik azt is elvitték és feldúlták, amit az ellenség meghagyott. A házakat feltörték és kirabolták. Egy tehe­net, ökröt vagy sertést egy pint borért is eladtak másnak. A sze­gény nép pedig a belvárosból nézte ezt a bitangolást. Az ezredes később az asszonyoknak megengedte, sőt meg is parancsolta, hogy menjenek ki a belvárosból, élelmet azonban nem vihettek ki és ottkünn sem találtak. Voltak, kik Bécsbe és 1 Vár. lev. Lad. VI. et F. fasc. IV. 186. 2 Veress E. Básta György levelei. II. 694.

Next

/
Oldalképek
Tartalom