A Tiszai Ág. Hitv. Ev. Egyházkerület Miskolci Jogakadémiájának tanárai: Emlékkönyv az ágostai hitvallás négyszázados évfordulója ünnepére. Miskolc 1930.

Dr. Bruckner Győző: Felsőmagyarország ágostai hitvallású evangélikus egyházközségeinek elszakítása és a szlovenszkói ágoston hitvallású evangélikus egyház alkotmánya - I. Felsőmagyarország ágostai hitvallású evangélikus egyházközségeinek elszakítása.

nította a csatlakozást azzal az indokolással, hogy a német ev. egyház egyházkormányzati szervezkedése csak Csehország tör­ténelmi országaira terjedhet ki. 18 ) A csatlakozás hatálytalanítása újabb gondokat okozott a pozsonyi ev. egyházközségnek. A kibontakozásnak két lehető­sége volt és pedig, vagy átalakul a pozsonyi egyház szabad egy­házzá, vagy pedig csatlakozik a szlovenszkói egyetemes ev. egyházhoz. Egyesek hajlandók lettek volna érzelmi okok miatt is az első lehetőséget választani és a szabad egyház eszméjét hirdették, azonban a túlnyomó többség már mérlegelte a sza­bad egyházzá való átalakulásnak súlyos anyagi következmé­nyeit is. Belátták, hogy a pozsonyi ev. egyház a maga nagysza­bású és sokoldalú egyházi és kulturális intézményei fenntar­tásának terhei alatt összeroskadna, ha szabad egyházzá ala­kulna át, mert az állami segélyt nem bírná sokáig nélkülözni. A hívek áldozatkészsége is korlátok között mozog és az eset­ben a kivetett egyházi adókat közigazgatási úton behajtani nem lehetne. A józan megfontolás azt tanácsolta, hogy a ma­gasabb egyházi érdekekre való tekintettel az egyház ne mond-; jon le az állam nyújtotta jogvédelemről. Nem maradt tehát egyéb hátra, mint megbarátkozni azzal a gondolattal, hogy a pozsonyi ev. egyház mégis benne maradjon a szlovenszkói egyetemes ev. egyház kötelékében. A jogügyi bizottság erre vonatkozó tervezetét a pozsonyi ev. egyházközség 1923. évi március 23.-án tartott közgyűlésén nyomott hangulatban, de a súlyos politikai viszonyok kény­szerének hatása alatt, elfogadta és a szlovenszkói ev. egyházi alkotmány joghatályát ezentúl magára nézve érvényesnek elismerte. 14 ) Az egyházközségi közgyűlés azonban hangoztatta, hogy csak bizonyos elvek fenntartása mellett tekinti magára nézve kötelezőnek az új egyházi alkotmányt. Nevezetesen, hogy 1. az egyházközség rendületlenül ragaszkodik az egyházközségek M ) Lásd Wilhelm Ratz „Unser Anschluss" c. cikkét, melyben higgadt 'ér­vel éssel igyekszik a csatlakozás ellienifeleinek aggodalmait eloszlatni. (Ev. Gemeindeblatt. (Pozsony, 1922. 9. sz.) **) Lásd 1923. évi március hó 23-iki egyházközségi közgyűlés jegyző­könyvét és vesd össze még Schmidt K. „Die kirchliche Frage" c. cikkével. (Ev. Gemeindeblatt. Pozsony, 1923. 4. sz.)

Next

/
Oldalképek
Tartalom