A Tiszai Ág. Hitv. Ev. Egyházkerület Miskolci Jogakadémiájának tanárai: Emlékkönyv az ágostai hitvallás négyszázados évfordulója ünnepére. Miskolc 1930.

Dr. Bruckner Győző: Felsőmagyarország ágostai hitvallású evangélikus egyházközségeinek elszakítása és a szlovenszkói ágoston hitvallású evangélikus egyház alkotmánya - II. A szlovenszkói ágoston hitvallású evangélikus egyház alkotmánya.

volna a reverzális-veszedelemre való védekezésre és a nagy­számú fegyelmi esetek csökkentésére. 20 ) Nemcsak a kerületek, hanem egyes egyházközségek is köve­teltek bizonyos egyházvédelmi rendszabályokat. Erélyes kézzel nyúlt e kérdéshez az ostffyasszonyfai (Vasmegye) ev. egyház­község, mely a hozott egyházközségi fegyelmi szabályzatában az egyházzal szemben elkövetett hűtlenségi bűnt (reverzálist) úgy kívánta megtorolni, hogy 1. az illetőnek neve a szószékről kihirdetendő; 2. eltiltatik az összes lelkészi szolgálatok igénybe­vételétől ; 3. eltiltatik az úrvacsorától; 4. eltiltatik a harangok használatától; és 5. gyermekei az egyház iskolájában fel nem vétetnek. 21 ) Miután nemcsak sporadikusan egyes egyházközségek, ha­nem már az egyházkerületek is foglalkoztak az egyházvédelem megoldásának nagyjelentőségű kérdésével, az egyetemes egy­ház 1927., majd 1928. évi közgyűlésén is szükségesnek tartotta ily egyházvédelmi szabályzat elkészítését és életbeléptetését, s annak tervezetét alkotmányos tárgyalás végett le is adta az egyházkerületekhez. 22 ) Az általános óhajnak eleget akart tenni maga a zsinati al­bizottság is, mikor alkotmánytervezetében nemcsak az egyházi tisztviselőket, hanem a prezbitereket is törvényes úton felelős­ségre vonhatóknak mondja ki. 23 ) Az egyház híveire még nem terjesztette ki ez az alkotmány­30 ) Jegyzőkönyv 11. pont. 21 ) „Az ostffyasszonyfai ev. egyházközség fegyelmi szabályzata vegyes házasoknak egyházi hűtlensége esetéiben" címen egész terjedelmében kö­zölte az „Evangélikus 1 Lapja" Budapest, 19,24. X. évf. 6. isz. Ez a fegyelmi szabályzat, mely a megoldást erélyesen és radikálisan kereste, utóbb erős megtámadásban is részesült. (Lásd az Ev. Lapja 1924. év 11., 13., 24—25. számait és újabban 1929. évf. 6. sz) s ) Az 1927. jkv. 25. és 1928-iki jkv. 53. pontja. Lásd a tiszai ág. hitv. ev. egyházkerület egyházvédelmi szabályzatát az Ev. Lapja XI. évf. 1925. 17. sz. Lásd még Marosele János „Egyházvédelem" és Kováts Dénes „Adalék az egyházvédelmi szabályokhoz" (U. o. 1925. évf. 20—21. sz.) j TJwróczy Zol­tán, Szegény mindenható lelkészek (U. o. 23. sz.), továbbá Molitorisz L, A tiszai kerület egyházvédelmi szabályzatához (U. o. 22. sz), Kováts Dénes „Szegény purificatorok" (U. o. 25. sz.) ; Paulik János „Az egyházi fegyelem kérdése,, (TJ. o. 26—27. sz.) és prezbiter aláirással „Prezbiterium és fegyel­mi szabályzat" c. cikkeket (TJ. o. 33. sz.). **) Lásd Mikler Károly indokolását a zsinati törvényjavaslat tervezet általános részéhez. (Ev. Lapja Budapest, 1924. X. évf. 6. sz.)

Next

/
Oldalképek
Tartalom