A Tiszai Ág. Hitv. Ev. Egyházkerület Miskolci Jogakadémiájának tanárai: Emlékkönyv az ágostai hitvallás négyszázados évfordulója ünnepére. Miskolc 1930.

Dr. Bruckner Győző: Felsőmagyarország ágostai hitvallású evangélikus egyházközségeinek elszakítása és a szlovenszkói ágoston hitvallású evangélikus egyház alkotmánya - II. A szlovenszkói ágoston hitvallású evangélikus egyház alkotmánya.

fegyelmi szabályok bírálatával és többen e rendtörvényben a kiátkozás (kizárás) és a hierarchikus rendszer felülkerekedé­sét látták. Felette veszedelmesnek és a protestáns elvekkel össze nem férőnek tartották, hogy a hivők lelki üdvössége felett a lelkész, másodsorban a püspök őrködjék fegyelmi szabályokkal, mert féltek attól, hogy az irányzatos elfogultság ezáltal bő táperőhöz jut. 16 ) A szlovenszkói egyházközségi fegyelem talán túlságosan radikális eszközökkel vélt az egyház bajain segíteni olyanfor­mán, hogy a lelkészt büntetőjogi szankciókkal ruházta fel avé­gett, hogy hívei lelki üdvösségén őrködjék, jóllehet tudjuk, hogy nem minden lelkész kezébe való az Igazságosság pallosa. Helyesen mondja Fizély Ödön, hogy „az egyházban a fegyelmi kérdésekben minden írott törvénynél többet ér, a pastoralis prudentia." 17 ) Tény az, hogy a meglazult egyházi fegyelem helyreállítása szükséges s csupán az lehet a vita tárgya, hogy helyesek-e a szlovenszkói egyházi alkotmánynak azon rendelke­zései, melyek a lelkészből és püspökből valóságos büntetőjogászt formálnak. Hiszen a püspök a hanyag egyházi tisztviselőket és prezbitereket nemcsak megintheti, hanem egyetemes közalap javára még 200 ck-ig terjedhető rendbírsággal is sújthatja. 18 A magyarországi ev. egyház is már évtizedekkel ezelőtt szükségét érezte annak, hogy az egyházközségi fegyelem bizto­sítható legyen és újabban egyház védelem szempontjából egyes területre már erélyesebb intézkedéseket sürgettek. 19 ) Már az 1914. évi zsinat alkotmány- és jogügyi bizottsága január hó 27.-iki gyűlésén foglalkozott azzal a kérdéssel, hogy nem volna-e célszerű egy egyházközségi bíróság szervezése, mely alkalmas 16 ) Lásd e harcot a Léván megjelenő „Evangélikus Lap" 1924. évfolya­mában, amelynek januári, februári és márciusi számaiban hadakoznak egy­mással Endreffy János, lic Fizély Ödön és „I." név alatt rejlő szerző. A cikkek inkább csak polemikus hangulatnyilvánítások 1T ) Evangélikus Lap. Léva, 1924. KI. évf. 1. sz. 6. 1. ») 159. J. 10 ) A foányakerület határozatában kimondja, hagy aki az egyház kárára reverzálist ad, azt .semmiféle egyházi tisztségre meg nem választható és az illetőnek házasságkötési szándéka a szószékről ki nem hirdethető, házassága egyházi megáldásban mem részesíthető; a tiszai egyházkerület pedig az ilyen egyháztagnak az egyházból való kizárását 'kívánja. (Lásd „A magy. ág. hitv. ev. egyház 1927. évi okt. 27-iki egyetemes közgyűlése jegyzőkönyvé­nek 25. pontját.")

Next

/
Oldalképek
Tartalom