A Tiszai Ág. Hitv. Ev. Egyházkerület Miskolci Jogakadémiájának tanárai: Emlékkönyv az ágostai hitvallás négyszázados évfordulója ünnepére. Miskolc 1930.

Dr. Bruckner Győző: Felsőmagyarország ágostai hitvallású evangélikus egyházközségeinek elszakítása és a szlovenszkói ágoston hitvallású evangélikus egyház alkotmánya - II. A szlovenszkói ágoston hitvallású evangélikus egyház alkotmánya.

A közigazgatási hatósági szervek befolyása az igazságszol­gáltatásra igen nagy, ami a peres félben jogosan nagy nyugta­lanságot kelthet. Az egyházi törvénykezés terén a továbbfejlődés előbb-utóbb abban fog mutatkozni, hogy az egyházkormányzat körében nem­csak a törvénykezési és végrehajtói, hanem a bíráskodási ha­talmi ágnak is úgy tárgyi, mint szervezeti szempontból valá szétválasztásának be kell következnie. 2 ) A szlovenszkói ev. egyház már magáévá tette ezt az elvet és következetesen keresztülvitte egyházi alkotmányában a köz­igazgatás és a bíráskodás teljes elválasztását. A szervezeti szét­választás eredményezte azonban azt, hogy a közigazgatási har tósági szervek nem irányíthatják többé a szlovenszkói ev. egy^ házban a bíráskodást, amelyben ezentúl a jogi szakszerűség elve nagyobb befolyáshoz jut. Az egyházi törvénykezés terén a paritás elve érvényesül ezentúl is, 3 ) „az egyházmegyei egyes bírák azonban a lehető­ség szerint oly ág. hitv. evangélikusok köréből választtatnak* kik végzett jogászok és igazságszolgáltatással vagy jogtudo­mánnyal hivatásszerűen foglalkoznak (bírák, ügyvédek, a jog­tudományi főiskolák tanárai), és ilyen bírák más egyházme­gyéből is választhatók." 4 ) Az egyházi alkotmány nagyon helyesen intézkedik abban a. tekintetben, hogy a törvénykezés irányítása és vezetése szak­emberek, tehát jogászok kezébe kerüljön. A szlovenszkói ev.. egyházi alkotmánynak a törvénykezésről szóló része tényleg alapvető és gondos munka eredménye volt és ez a zsinaton szép* számban megjelent ügyvédek közreműködésének tudható be. Az egyházi törvénykezés ennélfogva a modern perjogi alapel­veknek megfelelő kodifikációt nyert. Az egyházi törvénykezés új szervezetet nyert annyiban, hogy az egyház bírói hatalmát nemcsak az egyházi (egyház­2 ) Ezt a szótválasztást sürgette újabban Mikler Károly: A közigazgatáft és bíráskodás elválasztása az ev. egyházban c. értékes cikkében (Miskolci Jogászélet 1926. évf. 6. sz.) Ugyan-e címen reflexiókat fűzött Mikler cik­kéhez .az Evangélikusok Lapja 192ö—XI. évf. 26. számában név nélkül meg­jelent cikke, mely nem híve a közigazgatás és a bíráskodás szétválasztásá­nak •*) 320., 322. és 323. $$. 4 ) 319. $.

Next

/
Oldalképek
Tartalom