A Tiszai Ág. Hitv. Ev. Egyházkerület Miskolci Jogakadémiájának tanárai: Emlékkönyv az ágostai hitvallás négyszázados évfordulója ünnepére. Miskolc 1930.

Dr. Bruckner Győző: Felsőmagyarország ágostai hitvallású evangélikus egyházközségeinek elszakítása és a szlovenszkói ágoston hitvallású evangélikus egyház alkotmánya - I. Felsőmagyarország ágostai hitvallású evangélikus egyházközségeinek elszakítása.

A cipszerek már-már végső esetben egy külön köztársaság felállításán is fáradoztak, nehogy cseh uralom alá jussanak. 26 ) A keleti tótok sem voltak a cseh imperiumtól elragadtatva és szintén külön óhajtottak szervezkedni. Megszervezték a ke­leti szlovákok nemzeti tanácsát és kikiáltották a Szlovák köz­társaságot, amelynek határait a békekonferencia állapította volna meg. Ideiglenes kormányt is szerveztek, amelynek szék­helye ideiglenesen Eperjes volt. A Szlovák köztársaság vezető­férfiai kooperálást kerestek Magyarországgal (Dvortsák Gy., Liptai Lajos, Margorin István stb.), de kellő szervezettség híján e köztársaság hamar összeomlott, mihelyt az entente hatalomra (francia, olasz) támaszkodó cseh csapatok előre­hatoltak és megszállták az egész Felvidéket. 27 ) A megszállás maga után vonta azt is, hogy az ev. egyház­nak tótérzelmű vezérférfiai a magyarhoni ág. hitv. ev. egye­temes egyház szervezetét kikezdték, megbontották és az elsza­kítást keresztülvitték. M ) Külön .plakátok és a Karpathen Post hozták ia felhívást. 5T ) Lásd imági Epstein' 87—88. 11. és Swierzsényi Z. i. in. 80. 1.

Next

/
Oldalképek
Tartalom