Mikulik József: A Gömöri Ág. Hitv. Evang. Esperesség története 1520-1740. Pozsony 1917. (Magyar Protestáns Történelmi Emlékek 2.)

A gömöri ág. hitv. evang. esperesség története 1520-1741 - VIII. KORSZAK. A gömöri ág. hitv. ev. esperesség II. Rákóczy Ferencz felkelése alatt új alapon megalakúl és virágzásnak indúl. 1703-1711-ig.

118 Alikulik József. kivált miután Jánoky Zsigmondnak a Szolnok melletti tábor­ból 1704 augusztus 18-án kelt levelót vette, mely szerint „a vallásgyakorlat mindenütt szabad levén (mikóp azt ő fensége a Szeged melletti táborból a megyéknek megírta) Betlórbe és Veszverésre is mehet a lakosságtól meghívott lelkósz. Ha háborgatják, forduljon a megyéhez, ha ez sem segít, 5 fen­ségéhez! Meg kell próbálni! Ha a veszélytől mindig vissza­riadt volna az ember, egy apostolunk sem lenne!" (Szent­kereszti 257 1.). Az esperesség tehát megpróbálta és 1705 május 25-ón megjelent Rozsnyón Andrássy Miklós mint a fejedelem által kiküldött biztos, ki Mariássi Pál gömöri alis­pán, Englmajer István rozsnyói főbíró ós más „világiak" jelenlétében Bodovini András superintendens és Szlubovsky Ferencz veszverósi plébános között oly egyességet létesített, mely szerint a szabad vallásgyakorlat úgy Veszverósen mint a leányegyházakban visszaállíttatott ugyan, de a lelkészi jövedelmek fele részben a plébánosnak, a tanítói jövedelmek pedig egészen a róm. kath. tanítónak tartattak fenn (Szent­kereszti 287—289 I.). Az esperesség erre rögtön elrendelte, hogy az ekkóp mármár visszafoglalt betléri, veszverósi és henczkói egyházakban az isteni tiszteletet a rozlosnai, restéri és alsó-sajói lelkészek felváltva végezzék, sőt 1705 június 3-án Triznai Pál személyében már állandó veszverósi lelkészt találunk („miután pedig valamennyi egyházi rét a „páterka" kezében volt, az egyházak a megválasztott lelkészt e részben is kárpótolni Ígérték," Szentkereszti 290—291 1.). Ezen állapot egészen 1705 szeptember haváig tartott, mikor Szentiványi Mátyás gömöri követ a szécsónyi ország­gyűlésre magával vitt sérelmi lajstromot a fejedelem elé ter­jesztette és attól kieszközölte, hogy Ország Pál (róm. kath.) Janka Póter (kálvinista) ós Szentmiklóssy György (ág. hitv. ev.) oly utasítással küldettek ki, hogy a vallás körül fennforgó vitás kérdéseket pontos népszámlálás útján, a többség jogainak épségben tartása mellett ós igazságosan döntsék el. Ugyan­akkor kimondatott, hogy a rozsnyói két templom az evan­gélikusoknak visszaadandó, de a (piaczon álló) jezsuita tem­plom és a magyar paplak a jezsuiták kezében maradjon; Betléren, Veszverósen és Henczkón is visszanyerik egyházaikat az evangélikusok, de a kisveszverósi templom róm. kath; marad, mivel a b. Andrássy család e helységben szokott lakni. Fabriczi Mátyás is visszakapja könyvtárát a jezsuitáktól 1) a jolsvai templom régi tulajdonosaira visszaszáll, de a Vesse­lényi nádor által épített kápolna a róm. katholikusok birto­kában hagyatik és miután a lakosság Mititzki apátplébánosnak ') Mikor Fabriczi Mátyás betléri lelkészt elfogták és elűzték könyvtárát is elvették.

Next

/
Oldalképek
Tartalom