Mikulik József: A Gömöri Ág. Hitv. Evang. Esperesség története 1520-1740. Pozsony 1917. (Magyar Protestáns Történelmi Emlékek 2.)

A gömöri ág. hitv. evang. esperesség története 1520-1741 - I. KORSZAK. Az ág. hitv. ev. egyház meghonosulása Gömörben 1520-1577

A gömöri ág. liitv. evang. esperesség története. 11 jó cselekedet által még nem érdemeljük ki bűneink bocsánatát, az üdvözülést és az örök életet. 8. Az egyházról. Egyetlen egy általános egyház volt, van és lesz, mely az idők folyamában különféle dolgokkal elhomályosíttatott. Ezen egyház csupán az Isten igéjéhez és a szentségekhez, nem pedig helyhez, személyhez vagy emberi szertartáshoz van kötve és jóllehet megtestesült és a polgári hatóságnak is alá van rendelve, mégis a Megváltó Krisztuson kívül más feje nincsen. Elég, ha az egyház min­denütt igaz tanokat terjeszt és a szentségek helyes élvezetét elősegíti, bár az emberi szertartások közt kevés is a hasonla­tosság; és ámbár az igazi egyházat csak azok képezik, akik valóban jók (justi) és szentek és akiket a Szentlélek az ige által kormányoz: a gonoszok is, ha némikép az evangélium­ban hisznok és a szentségeket élvezik, szintén külső tagjai az egyháznak, sőt a Szentlélek a gonosz lelkész hivatala által is foganatot talál, feltéve, hogy e lelkész az igét és a szentségeket meg nem hamisítja (corrumpit). 9. A keresztségről. Az ember a keresztség által válik az egyház tagjává, akár mint gyermek, akár mint felserdült kereszteltetik meg; a keresztelés útján nyerjük bűneink bocsánatát és leszünk igazán tisztákká, nem mintha a meg­kereszteltben semmiféle bűn nem találtatnék, hanem azért, mert a bűn be nem tudatik neki, feltéve, hogy a bűnt gyűlöli és a Krisztusban hiszen. 10. Az úrvncsoráról. Az egyház az úrvacsoránál Krisztus valódi szűztől született és a keresztfán kiszenvedett testét és vérét élvezi. Közös vacsorában, vagy, mint nevezik, misében részesülnek azok, akik a lelkész előtt hitökről vallást téve és megjavulást igérve hitökben megerősítést és bűnbocsánatot kérnek. 11. .A gyónásról {de confessioné). A magángyónás három okból szükséges: 1. hogy a tudatlan (rudis) megvizsgáltassák; 2. hogy az, kit lelkiösmérete különös módon bánt, különös (megfelelő) vigasztalást meríthessen az Isten igéjéből; 3. hogy minden egyes a bűnbocsánatban külön is részesíttessék. 12. A bűnbánatról (depoenitentia). A bűnbánatot mindig sürgetni kell, mert nélküle senki az egyházba fel nem vehető, illetőleg abban meg nem maradhat. Áll pedig a. bűnbánat a töredelmességből, szivünket t. i. az Isten haragja érinti és az örök halál érzete fogja el, mely isteni törvény szerint a bűn következménye; — aztán a hitből, az evangélium t. i. a Krisztus érdemét és az értünk adott elégtételt juttatja eszünkbe ós szivünk az atya irgalmasságába vetett azon bizalom következtében, amelyet Krisztus minden bűnbánó és hívő embernek szerzett, a szorongatástól megszabadul.

Next

/
Oldalképek
Tartalom