Mikulik József: A Gömöri Ág. Hitv. Evang. Esperesség története 1520-1740. Pozsony 1917. (Magyar Protestáns Történelmi Emlékek 2.)

A gömöri ág. hitv. evang. esperesség története 1520-1741 - VIII. KORSZAK. A gömöri ág. hitv. ev. esperesség II. Rákóczy Ferencz felkelése alatt új alapon megalakúl és virágzásnak indúl. 1703-1711-ig.

126 Alikulik József. hatáskörével bírt, melynek határozatait azonban a közgyűlés meg is másíthatta; 3. a superintendensre az esperes teendőin felül csupán a lelkészek felszentelése és idővel a kishonti egyházak fel­ügyelete hárúlt, máskülönben gömöri superintendens, illetőleg esperes maradt. Tény, hogy 1707 augusztus 22-ig a kishonti egyházakban semmiféle és ezentúl is csak igen kevés befolyása volt, tény továbbá az is, hogy a hevesnánási egy­ház csak 1709-ben, a borsod-arnóti csak 1709 körül és a szirma-bessenyői csak 1720 körűi lépett a gömöri ág. hitv. ev. esperesség kebelébe 1) a többi egyházak pedig más super­intendensek alatt állottak és végül tény az is, hogy Gömör­ben — és a fennebb elősorolt egyházakban — a superintendens külön hatóságot nem képezett, oldala mellett sem valami külön tanács sem a kerületi gyűlés nem létezett ; a Szepes­ségen, Sárosban ós más megyében pedig más superintendensek működtek 2). Ily körülmények közt nem értem, hogy lehet a tiszai ág. hitv. ev. superintendensek sorát Bodovinus And­rással megkezdeni, holott egyrészt úgy a Szepességen mint a tiszai kerület más megyéiben már régebben — 1610 óta — voltak superintendensek ós pl. Zabeler Jakab úgy 1699-ben mint 1709-ben „bártfai lelkésznek és több megye (Sáros, Zemplén, Abauj, Szepes) superintendensének írta magát (Szentkereszti 166 1. Sexti Schmal. 1—2 1.), másrészt a tiszai kerület szervezése ós az első tiszai superintendens választása csak 1741-ben történt; 4. az esperesség többi eddig is alkalmazott tisztviselői­hez még egy aljegyző ós egy pénztárnok (fiscalis) járúlt. 3) Bodovinus András mint superintendens is gömöri esperes maradt, míg Saárossy János idejében Sexti András jolsvai lelkész viselte ezen évenként választás alá eső hivatalt; 5. az egyes lelkészek e korszakban első, de nem kizáró­lagos tagjai voltak az esperessógnek ós egyházuk kormány­zatát is a hívek többségével megosztani kényszerültek; tekintélyök azonban ez által csak gyarapodott, amennyiben a hívek már most nem parancsoló uraikat, hanem vezetőiket *) Ezen egyházak aztán úgy, mint hajdan a Tornamegyében fekvő hárskúti, a gömöri esperességhez tartoztak és csak mint ilyenek voltak a gömöri superintendensnek alárendelve. (így pl. a hevesnánási egyházról „1709 május 30-án Jolsván" kelet alatt jegyzőkönyvbe Íratott : „3. hac occasione venerabili contubernio innotuit ecclesia Nanasiensis in comitatu Hevesiensi nostrae confessioni evangelica addicta (Szentkereszti 392 1.). Több hevesi-, szolnoki-, borsodi-, nógrádi- egyház pedig 1741-ig a gömöri esperességhez nem tartozott és így nem értem, hogy lehet állítani, mikép Bodovini András vagy Saárossy János ezen megyék számára is superintendensnek választatott! *) Bodovinus A. és Saárossy J. tehát tisztán pusztán gömöri illetőleg gömör kishonti superintendensek voltak. *) Első pénztárnok volt Zsirko Jakab szlabosi lelkész 1708 óta, ez előtt a pénztárt is az esperes kezelte.

Next

/
Oldalképek
Tartalom