Schmidt K. J. – Markusowszky Sámuel – Ebner Gusztáv – Freuszmuth Frigyes: A pozsonyi ág. hitv. evang. egyházközösség története II. rész (Pozsony, 1906)

II. Az istentiszteleti élet. Irta Schmidt Károly Jenő. Fordította Hamvas József - Az istentisztelet a pozsonyi evangelikus egyházban - Első korszak. Az evengelikus istentisztelet berendezésétől a templomok elvételéig 1606–1672

az embereket is, nevükön nevezték. Ennek nyomai a város „Protocollum action aie "-jái g hatolnak. így például 1630 szept. 4.-én, egy anya és fia között történt vérfertőzés tárgyalásánál, tanú vallja, hogy az esetről Homberger Elizeus nyilvános prédikációban is megemlékezett. Hata­lom lett ezáltal a prédikáció, a népnevelés szempontjából nagy jelentőségű hatalom. Nem vártak „szép" beszédeket, hanem azt, amit különben nem hallottak: az igazságot, még saját magukról is. Azért e kor prédikációja minden terjengőssége és unalmassága mellett is sokkal gyakorla­tibb és hatásosabb volt, mint modern utódja és ezért nem lett unalmas, tolongtak hallgatására, úgy vették, mint valami üditő orvosságot. Nevezetes, fontos szerepe volta pozsonyi gyülekezet istentiszteletében a zenének. Az istentiszteletnek fentebb közölt vázlata mutatja, hogy minden főistentiszteleten volt „muzsika" és hogy még némelyik mellékistentiszteletből, igy pl. a vecsernyéből sem hiányzott. Nem valószinütlen, hogy Müller György lelkész, mint zeneértő ember, nagy­ban hozzájárult ahhoz, hogy a zene ilyen állandó szere­pet kapott 1). „Muzsikáin itt a művészi karéneket kell érteni zene­kisérettel, vagy anélkül. A gyülekezet kézirattárában, az egyházi zenedarabokról, az 1651. és 1657. évből fenn­maradt két leltár nagy számú rövid miséről, motettről, templomi hangversenyről, zsoltárról stb. szól. Szerzői: Rosenmüller, Schütz, Schmidt, Schein, Haszier H. L., Gumpeltzhaimer, Prätorius Mih., Donati, Bernhardi és mások 2). 1657-ben a következő hangszereket használták: 1 nagy fuvola, 1 kürt, 1 mély harsona, 1 fagott, 4 mély ») L. fentebb, 55. 1. 2) A korszak egyházi zenéjéről és a felsorolt zeneszerzőkről 1. Schlet­terer: Az egyházi költés és zene áttekintése és története, 141. és köv. 1., 220 és köv. 1. Úgyszintén Koch.: Az egyházi dalköltés története, III. k. 260. és köv. 1. De főleg Liliencron: Liturg.-zene. Az ev. istentisztelet története 1523 —1700-ig. 36. és köv. 1.

Next

/
Oldalképek
Tartalom