Pálfy József: A keresztyén anyaszentegyház története a magyar protestáns egyház részletesebb történetével - Protestáns középiskolák, tanítóképzők és felső leányiskolák számára (Budapest, 1917)

Harmadik rész - A protestáns egyház története Magyarországban. 1517-1917 - 19. Fejezet. A hitjavítás elterjedése Magyarhonban a bécsi békekötés törvénybeiktatásáig

— 98 talán örök időre, megtörtént. Nádasdy kinyilatkoztatta, hogy uradalmaiban egy lelkészt sem fog tűrni, ki a Concordiae formulát alá nem írja; s a Sopron és Vas megyei gyüleke­zetek többnyire megmaradtak Luther tanai mellett, míg a többi dunántúli megyékben levő magyar gyülekezetek nagy része a helvét vallástételt fogadta el. E szakadásnak egyéb szomorú következményei közt csak azt említjük meg, hogy a két hitfelekezetü egyházi tanítók nem szűnvén meg egymást szóval, írásban és tettleg is boszan- tani, a r. kath. papságnak is megkönnyítették azt a törekvését, hogy a meghasonlott felek híveit a római egyházba vissza­térítse. Tettek ugyan kísérleteket a meghasonlottak összeegyez­tetésére ; — de minden siker nélkül. S így a két testvéregyház mind e mai napig különválva áll egymás mellett. 114. §. Az e van géli omi egyház szervezése. Gyü­lekezetek. Egyházmegyék. Kerületek. Zsinatok. Hazánkban a hitjavítás az ország fejedelmének beavat­kozása nélkül a nép szabad elhatározásából történt, s az egyház szervezését is, minden felsőbb befolyás nélkül, az evangéliomi nép szabadon vitte végbe. Gyülekezeteinkről azt mondhatjuk, nagyobbrészt a nép akaratából, békés úton ala­kultak. Sok helyen az egész helység, lelkészével együtt, az evang. hitre tért, s itt természetesen megtartotta az előbbi r. katholikus templomot. Ez történt ott is, hol előbb a huszi­táknak voltak gyülekezeteik, kik a hitjavítás kezdetével azon­nal az evangéliomi hitet fogadták el. — Ahol a népnek csak egy része tért az evangéliomi hitre, ott, ha több templom is volt, egyezségre léptek maguk közt a lakosok, egyik fél az egyik, másik a más templomot tartotta meg; ha pedig csak egy templommal bírt a helység, abba felváltva jártak az evan- géliomiak a r. katholikusokkal, vagy pedig az evangéliomiak külön templomot építettek. Egyes buzgó földesurak is építettek evang. alattvalóik számára templomokat, így Perényi, Nádasdy Ferenc, Nádasdy Pál, lllésházi István. — Sok helyen r. kath.

Next

/
Oldalképek
Tartalom