Pálfy József: A keresztyén anyaszentegyház története a magyar protestáns egyház részletesebb történetével - Protestáns középiskolák, tanítóképzők és felső leányiskolák számára (Budapest, 1917)

Harmadik rész - A protestáns egyház története Magyarországban. 1517-1917 - 19. Fejezet. A hitjavítás elterjedése Magyarhonban a bécsi békekötés törvénybeiktatásáig

— 97 — püspök, Horváth János szepességi prépost, ki odahagyta pré- po3tságát s megházasodott. 113. §, Az ágostai és helvét hitvallást követők közti szakadás. A németországi reformátorok közt keletkezett vita követ­kezményei magyar hazánkra is kihatottak, itt is némely refor­mátoraink Luther, mások Kálvin értelmében terjesztették az evangéliomi tant. Azonban, habár a tudományban különbség volt is, a külső-egység, egyideig legalább, megmaradt, míg­nem az egyházi tanítók közti viszálykodások az elkeseredett­ségig folyván a magyarhoni evang. egyházban is, ennek ki­mondhatatlan kárára, a szakadás megtörtént. Az erdélyi szászok, 1552-ben N. Szebenben zsinatot tartván, a reformátusok elleni kánonokat írtak, utóbb pedig kimondot­ták, hogy Kálvin követőivel semmi közösségben sem akar­nak lenni. Magyarhonban a kálvinisták cselekedték ugyanezt a lu­theránusok irányában a tarcali, tordai, főkép pedig a debreceni és hercgszőllősi zsinatokon. Különösen az 1567-iki, Melius Péter elnöklete alatt tartott, debreceni zsinaton szervezkedtek a kálvinisták Luther tanai ellenében. Végkép azonban csak 1591-ben a Csepregben tar­tott colloquium alkalmával történt meg a két testvér­egyház közti szakadás. Ekkor ugyanis Nádasdy Ferenc hasz­nálni akarván Sculteti Severinnek — ki a bártfaiak lelkésze és Luther buzgó követője volt, — nála Csepregben való megjelenését, hogy a prot. tanítók közti vitát kiegyen­lítse, Csepregbe összejövetelt rendezett, melyre a dunántúli szuperintendenst Beythe Istvánt, ki ekkor németujvári lelkész volt, s Reczés János csepregi lelkészt is meghívta. Ez alkalommal, midőn Sculteti, a Concordiae formula buzgó pártolója, a maga nézeteit erősen vitatta, Beythe pedig szin­tén nem tágított a maga, Kálvinéhoz szító nézetétől, ez utóbbi a gyűlést haraggal odahagyta, s ezzel a boldogtalan szakadás, 7 Pálfy : A keresztyén anyaszentegyház története.

Next

/
Oldalképek
Tartalom